avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Activitate gabros98

Activitate gabros98

Multumesc mult
Buna ziua,
Fratele meu a mostenit o suma importanta de bani si vrea sa-mi dea prin transfer bancar in cont cca 150.000 de lei.
Pentru a fi in legalitate:
- este necesar ca transferul sa fie declarat la ANAF si platite anumite taxe
- trebuie facut act de donatie la notar
- nu este nevoie de nici o actiune suplimentara?
Multumesc anticipat pentru orice informatie utila.
Buna ziua,

As dori sa aflu daca HG 1588 / 2007 actualizata in 2016 “Norme Metodologice de aplicare a legii nr 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari” mai este valabila sau a fost anulata si inlocuita.
Ma intereseaza daca prevederile art 24 alin 1 din documentul mentionat mai sunt valabile, respectiv daca stabilirea cuantumului fondului de rulment se face prin echivalare cu suma care a fost necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari in anul expirat, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari.

[ link extern ] /

sau

[ link extern ]

Va multumesc anticipat

Mi s-a raspuns deja:
I P C M SA
Bucureşti Sectorul 1, Calea GRIVITEI, Nr. 8-10, CAMERA 15, Etaj 5
Multumesc mult
Buna ziua,
As dori sa aflu de unde pot obtine o adeverinta de venituri de la Institutul de Proiectare, Consulting, Marketing Bucuresti (fostul IPCM), necesara pentru recalcularea pensiei.
Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa aflu de unde pot obtine o adeverinta de venituri de la Institutul de Proiectare, Consulting, Marketing Bucuresti (fostul IPCM), necesara pentru recalcularea pensiei.
Va multumesc
Scriu ce am rezolvat in ideea ca poate va ajuta pe cineva intr-o situatie similara.
Fara mari sperante, dar ca sa bifez actiunea, am telefonat la serviciul resurse umane de la ultimul angajator (cel de la care am primit carnetul de munca in 2011).
S-a rezolvat!!!
O cerere aprobata imediat de conducatorul unitatii si trecuta prin registratura a fost suficienta.
Multumesc pentru rabdare si ajutor.
Multumesc mult.
Am inteles sa nu-i mai deranjez pe cei de la ITM.
Sper sa rezolv cu arhiva casei de pensii.
Nu stie nimeni?
Imi trebuie un duplicat al carnetului de munca, nu adeverinte.
Cum pot obtine o copie (suport hartie, format electronic pdf, jpg etc, nu conteaza)

NB Am contactat si sper sa primesc raspuns de la ITM si arhiva casei de pensii.