avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate pisimiss

Activitate pisimiss

Buna ziua.Inteleg.Va fi incredintat tatalui.Dar exista o problema.Tatal copilului locuieste cu mama lui intr o casa.Apartamentul in care sta copilasul de cand s a nascut ,va reveni automat minorului din cate am inteles.Ideea e ca are un an copilasul.In apartament sunt toate conditiile necesare cresterii si educarii lui.Sunt mai mult decat conditii.Instanta ar da oricum copilasul in grija tatalui daca nu ar avea nici conditii bune de crestere si de educatie nu mai vorbim.?!Cine va ramane in apartament ?Copilul teoretic nu ar trebui sa si paraseasca locuinta.Nu?
Buna ziua.Am o intrebare va rog,daca doi concubini au un copilas,mama e decedata,cine creste copilul in aceasta situatie?Locuinta in care stau apartine doar mamei copilului.Tatal copilului are alt domiciliu pe buletin si nu are nici un drept asupra apartamentului decedatei,deoarece nu a fost trecut la intretinere nici macar o zi.Copilul are sub un an.Cine va creste copilasul?Parintii mamei decedate locuiesc in acelasi bloc ,cu mama decedata si copilasul.Cu riscul de a ma repeta as vrea sa stiu legal cine va creste copilasul?Tatal copilului lucreaza de dimineata pana seara.Va multumesc
Răspuns la discuția Stimulentul de insertie
Buna
Daca platesc din 2008 contributia la casa de pensii,am posibiltatea de a primi timp de 2 ani stimulentul de insertie?Am un copil de 2 luni.Platesc din 2008 ,350 lunar.Multumesc.
Buna.Platesc din 2008 contributia la Casa de Pensii,mai concret 350 lei lunar.Avand asta in vedere, este posibil sa primesc Indemnizatie pt cresterea copilului?Multumesc
Buna.
As avea o intrebare va rog frumos.
Incepand din anul 2008 eu imi platesc cotizatia referitoare la vechime.
Am contract cu Casa de pensii ,din 2008 si pana in prezent.
Platesc lunar 350 de lei.
Avand in vedere toate astea,si faptul ca am un copilas de 2 luni jumate,as avea dreptul sa primesc indemnizatia de crestere pt copil?
Nu mai lucrez din anul 2008,insa platesc.Va multumesc pentru atentia acordata.
Răspuns la discuția Nume copil parinti necasatoriti
Am inteles.Am intrebat acest lucru,deoarece eu am doua nume de familie (ai mei si-au reunit numele in momentul in care s-au casatorit),iar partenerul meu de viata are un singur nume
de familie.Asadar copilasul poate avea numele amandorura,chiar daca eu am doua nume de familie?Va multumesc atat pentru raspuns cat si pentru atentia acordata.O seara placuta!
Buna!Mi-as dori sa stiu,va rog frumos,in cazul in care un copil este nascut din parinti necasatoriti,ce nume ar putea purta?
Noi ne dorim foarte mult,ca acest copil sa poarte si numele meu si numele partenerului meu de viata.
Este posibil?Va multumesc