avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate Anona

Activitate Anona

Buna ziua,
Am si eu o intrebare . Ma aflu in urmatoarea situatie: Am facut plangere penala pentru falsificare de acte si maturii mincinase impotriva unchiului meu .Am aflat initial de aceste lucruri in urma discutiei avute cu matusa mea (sotia lui) care mi-a spus indirect prin email de anumite posibile circumstante, dandu-mi de inteles ca s-a trecut peste mine la dezbaterea succesiunii dupa bunica mea.
La politie, cu toate ca procurorul doreste ca matusa mea sa fie audiata , aceasta refuza constant , prelavandu-se de un drept ..nu stiu care ..cum ca aceste ''destainuri'' sunt secrete de familie , sunt informatii din discutiile cu sotul ei ..si drept urmare nu poate sa la divulge procurorului ...adica nu poate sa spuna adevarul ..desi Institutia Statului ii cere acest lucru...

Despre ce articol este vorba ?Este acest articol peste dorinta procurorului de a o audia ?

Va multumesc mult , in avans pentru lamurire.

Cu respect,
Anona
Buna ziua ,

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la cele de mai sus ?

Va multumesc mult.

A.
Buna seara dragi forumisti,

Am si o dilema si poate ma ajutati dvs. Exercitiu de perspicacitate – avocati /juristi /Se pricepe careva sa ma ajute cu un raspuns?:)

Concret:

In 1952 bunica mea (sa zicem ‘’Maria Ionescu’’) s-a casatorit cu bunicul meu (sa zicem ca il chema Popescu Ion ), luand numele de familie dupa acesta deci chemand-o din acel moment al casatoriei - ‘’Popescu Maria. In anul 1989 noiembrie s-a emis un buletinul dinaintea pensionarii pentru bunica Popescu Maria (nascuta Ionescu)- fiind trecuta ca si casatorita – statut civil - cu Popescu Ion.

In dec 1989, deci la o luna dupa eliberarea acelui buletin , bunicul meu – Popescu Ion a decedat, bunica devenind vaduva.

La data de 22.03.1996 bunica mea s-a recasatorit in strainatate, preluand numele de ‘’Alexandrescu’’ – dupa al doileaa sot .Am dovada de la evidenta Populatiei judetul Constanta sa zicem– stampila cu data si confirmarea castoriei nr 2 cat si faptul ca de la acea data accepta sa poarte numai numele ‘’Alexandrescu’’ ca si nume de familie .

In 2004 bunica mea a divortat in strainatate (Germania ) si a revenit la numele dinaintea celei de a 2 casatorii si anume ‘’ Popescu’’ .Acest document de divort nu e fost inregistrat in Romania , ea figurand ca inregistrata ca si Alexandrescu .

In 2015 s-a incheiat un testament avand ca si dovada de identitate buletinul din timpul casatoriei cu primul sot . Din punctul meu de vedere , acest buletin nu trebuia folosit . Tb refacut . In declaratia de la notar , aceasta a declarat ca fost casatorita o singura data si ca a ramas vaduva , nicidecum nu a pomenit de statutul de divortata sau ca a mai fost o data casatorita.

La fel a declarat si la IML desi adevarul era cu totul altul iar dansa avea si un certificat de handicap psihic pe care nu l-a prezentat la IML.

Asadar ,puteti confirma ca nulitatea actului s-a produs o data cu casatoria cu cel de-al doilea sot sau nu conteaza acest aspect ?

Din suflet va multumesc pentru raspuns.Am mare nevoie de noi idei pentru a putea rasturna cu succes testamentul.

Cu respect,
Annone
Buna seara,

Bun si ce as putea face pentru ca e hotie pe fata ?

Am facut plangeri penale,notara e cercetata pt magarii, o tine la caldurica in R.E.M. procurorul de luni bune ,cu adevarul negru pe alb -si tot nu se poate face nimic??

E de domeniul SF ului ce se intampla la noi in tara.Acum am vazut ca sunt demonstratii in Bucuresti impotriva justitiei corupte.Nimic nu ma mira.Sunt in stare sa va arat si dovada de la IMl ca sa vedeti ce mizerii se intampla acolo cu complicitatea doctorilor si bineinteles a justitiei.
Orice raspuns e binevenit !

Va multumesc pt toate opiniile dvs.
Cu respect,
Alice
ynocentta a scris:

Va confruntati cu situatie delicata si foarte greu de rasturnat avand in vedere imposibilitatea audierii persoanei pretins prezentate la IML

Buna seara ,

Mai inainte de toate , tin sa ma scuzati daca postarea nu este tocmai la locul potrivit. As dori in caz ca admin-ul site-ului o vede , sa o mute unde este mai bine , pentru a primi un raspuns de la cat mai multi forumisti. Zic totusi, ca merge , ca o lectura cu o cana de cafea in mana.De asemenea , mi-as dori sa fie vazuta de cati mai multi oameni pentru ca aceasta realitatea si nu este nimic trucat . Spun verde in fata , ceea ce vad si simt .Nu voi lasa capul jos in fata acestor injustitii.

Marturisesc ca am decis sa va scriu cele de mai jos , cu o durere in suflet fantastica, ne mai avand incredere in justitia romana , in institutiile ce se vor a fi ‘’de incredere’’ dar care sunt lasate la mana unor oameni care le gestioneaza dupa bunul lor plac avand la baza diferite interese , gen -nepotisme , interese politice , imagine etc.

Imi dau seama cat de greu ii este unui avocat capabil sa castige un proces intr-o astfel de mocirla. Imi dau seama cat de greu ii este unui judecator corect sa isi faca meseria in conditiile in care este supus la presiuni din toate partile iar decizia ii este alterata.

Concret : Imediat dupa moartea fulgeratoare a tatalui meu ( si misterioasa, nu e cazul sa intru in detalii ) in conditiile in care acesta era doctor si avea grija de persoana lui foarte mult , bunica mea – mama lui a fost condusa la IML (nu se stie clar nici acum daca a fost ea sau altcineva in locul ei, declaratiile martorilor fiind contradictorii ) de catre nora (ultima sotie a tatalui meu ) .Acolo, s-a ascuns tot istoricul medical al bunicii , nu s-a pomenit de nici un certificat de handicap psihic pe toata durata a vietii pe care aceasta il avea , de nici o medicamentatie de tip depresie reactiva si schizofrenie – seroqel , etc pe care aceasta o lua (aceste medicamente fiind specificate in fisa ei medicala din diferite internari). Toate declaratiile ei referitoare la varsta , nr de casatorii , nr de nepoti , statut social , buletin folosit, etc – toate nefiind conforme cu realitatea.Nimic din ce este acolo declarat , nu este real si cu toate astea in urma acestei expertize de la'' acest institut faimos'' a fost declarata ca avea discernamant pentru ca fratele meu de tata sa obtina toata mostenirea. Bunica nu il suporta si a dus lungi procese pentru a ii scoate din casa atat pe nora cat si pe el.Eu la acea vreme eram in strainatate , fiind si cetatean al altui stat. Mentionez ca nu mi s-a spus nimic , nici de decesul tatalui , si ulterior nici de -al bunicii – totul a fost facut tacit.Bunica a murit la cinci luni dupa tatal meu , avand si cancer in faza terminala.

La IML nimeni nu verificat afirmatiile bunicii (daca era ea )!! Ma retoric , daca nu se face ancheta, nu se verifica acuratetea informatiilor referitoare la identitatea celui evaluat- ce rost mai are sa intrebi omul??…In fine, cea care a semnat ca si psihiatru , pe langa celelalte doua – probabil la cantarea si ‘’aranjamentul dirijorului’’ nu este nimeni alta decat fata d-nei Paula Iacob, Paula Iacob fiind buna prietena cu bunica mea .Dupa un lung sir de mizerii din partea familiei tatalui meu si rautati , stiind ca sunt plecata din tara multi ani , de parca nu era de ajuns ca nu am fost lasata sa imi vad bunica dupa moartea tatalui, (au inchis si fixul pentru a nu putea intra in contact cu ea) , acestia cu buna stiinta au trecut peste acceptarile mele de succesiune in termen legal inregistrate la infonot si cu un tupeu fantastic – au deschis succesiunea dupa bunica si au declarat ca nu mai exista nici un mostenitor rezervatar . Da , oameni buni , cititi ce inseamna Romania – notara cu toate ca avea negru pe alb -confirmare de la INFONOT ca exista si in sistem o alta acceptare de succesiune , a trecut peste tot . Banii au vorbit !!Cititi si minunati-va caci politia si justitia dorm in front!!!

Acum notara este cercetata in REM de luni bune aproape un an si isi duce veacul asa cum si l-a dus si inainte , in buricul Bucurestiului fara sa ii pese de magaria facuta, ‘’deranjata’’ fiind ca s-a dus in carja sa dea o declaratie la procuror.Pentru a demonstra magariile acestei doamne ce trebuia sa respecte legea ..a trebuit sa ajung la DNA sa amenint cu DNA-ul pe infonot pentru a putea demonstra ca a fost vina ei.Chiar si asa ea isi vede de treaba nestingherita. Procurorul – pe filiera pesedista- venit din Craiova in Bucuresti , mare fan al cluburilor de noapte , dupa ce a facut valva ca intr-un pahar cu apa …acuma tace…pentru ca am adus dovada ca notara a gresit…dar evident , nu se sanchiseste sa ridice un deget…o mustrare asa de alintare...Evident , pentru ca exista ''interventii mai sus puse ''...

La sf lui decembrie 2017 , dupa trei tergiversari din partea judecatoriei , tot amandand cauza pentru a da ‘’o solutie cat mai buna’’ – judecatoarea – de aprox 28 de care e sefa pe tot completul de civil (da oameni buni , la 28 de ani !!!) a spus ca intr-adevar datele sunt eronate in certificatul medico-legal , ca intr-adevar avea probeleme psihice asa cum arata si certificatul de handicap psihic dar ea nu contesta decizia medicilor de la IML ca fiind lucida si deci si prin urmare eu voi avea o patrime si fratele meu ¾ pe baza testamentului .

Mentionez ca atat eu cat si avocata mea , am facut inca de la inceput cerere de contraexpertiza la IML dar ni s-a respins pe motiv ca pacienta (bunica) nu mai este in viata . Si asadar , eu nu pot sa fac nimic cu toate ca am toate dovezile ca ce tin de identitatea bunicii, de apartementa ei in societate.Toate fiind total opuse cu cele regasite in certificat.

Asadar unde sa mai fac plangere ? Cum sa anulez acest certificat?In strainatate, se face ancheta , se intreaba familia daca afirmatiile facute sunt reale, se semneaza ca sunt conforme cu realitatea. Este clar ca daca eu dau in judecata IML – judecatoria nu se poate pronunta , pentru ca nu e de competenta ei .Oameni buni , as vrea sa va atasez acel certificat si va arat ca totul este eronat...tot ...

Din suflet , va rog sa imi dati un sfat . ..

Mentionez ca fondul nu s-a judecat inca . A fost doar admiterea in principiu dar orice sfat e binevenit . Nu neaparat banii sunt principalul motiv, ci vreau ca sa se faca dreptate .Un proces ca si acesta , necesita un consum mare de energie .Sunt doua volume de dovezi la dosar .Am muncit enorm pentru scoate adevarul la iveala .Stiu ca nu mi-a fost usor dar va spun ca mana pe inima ca nu ma asteptam la asemenea magarii din partea institutiilor statului .
Vad acest proces ca pe o tabla de sah iar orice mutare inteleapta e binevenita .

Va multumesc anticipat,

Cu respect,

Alice - Marea Britanie
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie si nu stiu cum sa ii dau de cap.
Este o dovada aditionala pentru succesiunea in instanta - partaj .
Concret : Bunica mea a fost casatorita de doua ori ( o data cu bunicul meu care a decedat prin 89''Popescu'' ) si in Germania - cu un cetatean german - roman ''Ionescu''.Casatoria a doua a fost facuta in Germania in 96 , bunica luand in scris , deci oficial numele noului sot ''Ionescu''. Casatoria de asemenea a fost inregistrata si de un Consiliu Judetean de la noi din tara ''Vrancea'' pe baza conventiei de furnizare date - Romania - Germania.Pe certificatul de casatorie cu cel de al doilea sot ''Ionescu'' (precum si in Cartea Familiei germana - echivalent al Livretului de Familie romanesc ) exista mentinunea cum ca , la casatorie, bunica preia numele sotului celui de-al doilea ''Ionescu''. In 2004 , bunica a divortat de ''Ionescu'' ramanand in Germania mult timp , beneficiind de viza de casatorie cu ''Ionescu'' (era inainte de EU) (desi erau divortati, dar asa s-au inteles sa evite problemele ce tineau de imigratie ,sa nu fie deportata)
Cand s-a casatorit cu acest cetatean german/roman (cu dubla cetatenie) bunica evident a folosit pasaportul romanesc pe numele de vaduva (numele bunicului- ''Popescu'') valabil pana in 2005.Era valabil pe 10 ani (1995 -2005).Am numarul pasaportului /seria .Nu a schimbat pasaportul dar exista o vinieta cu numele nou in el.
Din cate stiu de la ea dar si de la cel de al doilea bunic , aceasta avea o stampila /sticker pe acel pasaport cu mentiunea ceva de genul aceasta persona de acum incolo se va numi cu numele de familie al celui de al doilea sot ''Ionescu''.
In Romania bunica venind deabia in 2014 (in 2015 a murit ) a folosit buletinul vechi - gen carnet, cu numele primului sot, ea revenind oricum la numele primului sot ''Popescu'' dupa divortul din 2004.E drept ca ea trebuia sa isi schimbe buletinul pt ca aceasta revenire s-a facut pe baza sentintei de divort de al doilea sot ''Ionescu''.Nu a fost tocmai ok.
Revenind la pasaportul din 1995 - incerc sa dovedesc ca exista acea mentiune cu schimbarea de nume ''Ionescu'' dar nu stiu cum sa o pot obtine .Toate actele ei din Germania erau pe ''Ionescu '' dar eu nu am nimic inafara de sentinta de divort si livretul de familie nemtesc. Am fost la Directia de Pasapoarte din Iorga - Bucuresti si mi s-a spus ca eu caut ''acul in carul cu fan''...si ca ei nu pot sa imi confirme nimic despre acel pasaport din 2005 daca avea acea mentiune sau nu , lucru un pic surprinzator pt ca numai autoritatile din Romania /Consulatul puteau sa faca acea schimbare de nume in ppt - ca si stampila si nu Germania - bunica nefiind cetatean german.
De ce am nevoie de acest lucru : pentru ca partea adversa a declarat cu ocazia unui testament contestat in instanta ca bunica a fost casatorita o singura data (miniciuna evident) si ca era vaduva la data decesului..ceea ce nu este adevarat - statul ei fiind de divortata ( al doiilea sot - fostul fiind inca in viata).
Orice idee , orice ajutor este binevenit .
Va multumesc mult pentru asistenta .
O dupa-amiaza placuta va doresc !
Anona
Buna ziua ,
As dori si eu o informatie .
Suntem trei frati. Bunica si tatal meu au murit anul trecut .Tatal meu a murit anul trecut ( diagnostic -infarct ) iar bunica mea (mama tatalui meu ) imediat la cateva luni, in decembrie.Suntem trei frati doar de tata (doua fete si un baiat) .Sora mea a fost adoptata de bunicii din partea mamei ei cand avea 14 ani , apoi am urmat eu si apoi fratele meu – rezultat din ultima casatorie a tatalui meu.
Inainte sa moara tatal meu , cu cateva saptamani – i-a dat surorii mele un plic si i-a spus in caz ca se intampla ceva cu el sa pastreze aceste date. Ea , nu a luat in considerare ce i-a spus si l-a aruncat.
Intre timp , imediat dupa moartea tatalui meu, fratele meu a fortzat-o pe bunica (care avea 87 de ani anul trecut) sa ii faca testament pt o casa din centrul capitalei. Testamentul a fost incheiat la nici o luna de la moartea tatalui meu…lucru un pic dubios.Mie mi s-a interzis prin diverse metode sa imi vad bunica .Eu nu locuiesc in Romania de mai bine de 10 ani.Sora mea si cu fratele meu nu s-au cunoscut personal niciodata. Intre mine si sora mea exista o relatie foarte buna si cred ca e de buna credinta din moment ce a insistat ca in plicul dat de tatal meu erau acte din care reiese ca tatal meu a fost batut de fratele meu, existau plangeri la politie .Actele erau recente.

Asadar , cum as putea sa intru in posesia acestor acte – de la Mina Minovici sau Politie?La IML le-a scris avocata mea ..dar de la politie …nu stiu cum sa procedez ..si in curand vom avea prima infatisare pentru ambele succesiuni si dupa tata si dupa bunica…pt ca au trecut peste acceptarea mea de succesiune in termen si mi-a fost incalcata rezerva succesorala.

Multumesc din suflet pentru ajutor …Orice idee e binevenita.Imi doresc sa pregatesc foarte bine acest dosar si de aceea orice sfat e de luat in calcul.