avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Activitate catalintraian

Activitate catalintraian

Buna ziua!
Revin cu intrebarea:
As dori sa stiu cand ne putem pensiona, eu si sotia, dat fiind ca avem urmatoarele stagii:
Eu am 34 ani de munca efectiv, din care 5 ani si trei luni de grupa I cu 100% si 9 ani si 5 luni de grupa a II a cu 100%, la care se adauga:
1 ani si 7 luni stagiu militar.
1 ani si 4 luni somaj.
Sotia mea, nascuta la 09.07.1967, are urmatorul stagiu:
30 ani de munca efectiv din care 17 ani si 7 luni de grupa I respectiv conditii speciale, cu 100% si 1 ani conform legii 76/2002/44l.
Am locuit mai mult de 30 de ani in localitatea Galati, acesta ca urmare a intrarii in vigoare a Legii pentru modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, in ce mod ne avantajeaza aceasta lege?
Cand ne putem pensiona si daca ne vom pensiona tinand cont de cele de mai sus, inclusiv noua lege, in ce conditii vom avea drept, de a presta in continuare activitati in baza unui contract de munca, cu norma intreaga sau partial, sau sub o alta forma gen activitati independente?
Multumim!
Sotia a lucrat in grupa I, intre 1985 si 2003
Buna ziua!
As dori sa stiu cand ne putem pensiona, eu si sotia, dat fiind ca avem urmatoarele stagii:
Eu am 34 ani de munca efectiv, din care 5 ani si trei luni de grupa I cu 100% si 9 ani si 5 luni de grupa a II a cu 100%, la care se adauga:
1 ani si 7 luni stagiu militar.
1 ani si 4 luni somaj.
Sotia mea, nascuta la 09.07.1967, are urmatorul stagiu:
30 ani de munca efectiv din care 17 ani si 7 luni de grupa I cu 100% si 1 ani conform legii 76/2002/44l.
Am locuit mai mult de 30 de ani in localitatea Galati, acesta de luat in calcul daca se va promulga legea.
Daca ne vom pensiona, vom avea drept, in acest caz, de a presta in continuare activitati in baza unui contract de munca, cu norma intreaqa sau partial?
Multumim!
Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc!
Răspuns la discuția Pensionare
Buna ziua!
Sotia este nascuta in 9 iulie 1967
Discuție Pensionare
Buna ziua!
As dori sa stiu cand ne putem pensiona anticipat eu si sotia, dat fiind ca avem urmatoarele stagii:
Eu am 32 ani de munca efectiv, din care 5 ani si trei luni de grupa I cu 100% si 9 ani si 5 luni de grupa a II a cu 100%, la care se adauga:
1 ani si 7 luni stagiu militar.
1 ani si 4 luni somaj.
Sotia mea are urmatoru stagiu:
28 ani de munca efectiv din care 17 ani si 7 luni de grupa I cu 100% si 1 ani conform legii 76/2002/44l
Buna ziua!
Fundatia „Inima de Copil”,din Galati, organizatie neguvernamentala, non-profit, ce activeaza în domeniul protectiei drepturilor copilului, înfiintata in anul 1996, are drept misiune principala derularea de proiecte care sa conduca la cresterea calitatii vietii copiilor si familiilor aflate în dificultate.
In prezent ajutam lunar peste 350 de copii si tineri din familii sarace in situatii de risc, ariile prioritare de interventie ale organizatiei fiind:
-sustinerea copiilor din familii sarace,
-sprijin pentru ingrijirea si recuperarea copiilor cu dizabilitati,
-integrarea sociala si profesionala a tinerilor din categorii defavorizate, tineri cu dizabilitati/din centre de plasament.
Din pacate, una din locatiile noastre, apartinand Directiei pentru Protectia Copilului Galati, in care functionam cu un centru de zi pentru copii proveniti din familii cu posibilitati reduse, a ajuns la finalul perioadei contractuale, motiv pentru care, nefiindu-ne oferita o alternativa de catre proprietari, suntem nevoiti sa cautam un spatiu adecvat pentru continuarea activitatii.
Pentru spatiul viitorului sediu, este necesara autorizarea, in acest sens am fi interesati daca ne este necesar acordul vecinilor si daca da a caror vecini din bloc, precum si avizul/ autorizatia la incendiu.
Variantele de spatii la care ne-am orientat, ar fi locuinte, la care vom schimba destinatia, sau foste spatii comerciale, aflate la parterul blocurilor.
Multumim.
Ma intereseaza unde as putea gasi toate documentele, tematicile ce vor fi prelucrate, deciziile si modul explicit de completare, necesare, pentru o societate cu domenii de activitate cum ar fi, muncitori, educatori, terapeuti, TESA, si cu mai putin de 50 de angajati. Mentionez ca as dori sa intocmesc toate cele necesare conform legii, dar nu am cunostinte in domeniul SSM si ISU.
In speranta ca voi primi ajutorul solicitat, va multumesc anticipat.