avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua!
As dori sa stiu cand ne putem pensiona anticipat eu si sotia, dat fiind ca avem urmatoarele stagii:
Eu am 32 ani de munca efectiv, din care 5 ani si trei luni de grupa I cu 100% si 9 ani si 5 luni de grupa a II a cu 100%, la care se adauga:
1 ani si 7 luni stagiu militar.
1 ani si 4 luni somaj.
Sotia mea are urmatoru stagiu:
28 ani de munca efectiv din care 17 ani si 7 luni de grupa I cu 100% si 1 ani conform legii 76/2002/44l
Cel mai recent răspuns: catalintraian , utilizator 19:59, 25 Martie 2018
Sot:
Limita de varsta la 61 ani
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
Anii de grupa mai aduc un stagiu aferent de 4 ani si 9 luni

Pentru sotie precizati, luna si anul nasterii
Buna ziua!
Sotia este nascuta in 9 iulie 1967
Limita de varsta la 54 ani si 6 luni.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata barbati Cornelia Gina Cornelia Gina Revin cu intrebarea: barbat nascut 8.11.1960, angajat 15.08.1979, cu 7 ani si 5 luni grupa II de munca, cand se poate pensiona anticipat si cu ce penalizare? ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)
Data pensionare. andreyskysky andreyskysky buna seara. sotul este nascut pe 06.12.1964. a lucrat 11 ani grupa 1 , 5 ani grupa 2 , 10 ani grupa speciala de munca , un an armata , un an somaj . puteti ... (vezi toată discuția)