avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate alexko86

Activitate alexko86

XXXX are dreptul de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de inchiriere
numai daca ia aceasta decizie inainte de data transmiterii comunicarii privind rezultatul aplicarii
procedurii respective si numai in urmatoarele circumstante:
a) nici unul dintre ofertanti nu este eligibil sau nu a indeplinit conditiile de calificare prevazute
in documentatia pentru elaborarea si prezentarea ofertei;
b) au fost prezentate numai oferte necorespunzatoare, respectiv oferte care:
(i) fie sunt depuse dupa data limita de depunere a ofertelor;
(ii) fie nu au fost elaborate si prezentate in concordanta cu cerintele prevazute in
documentatia pentru elaborarea si prezentarea ofertei;
(iii) fie contin propuneri referitoare la clauzele contractuale, propuneri care sunt in mod
evident dezavantajoase pentru ordonator;
c) circumstante exceptionale afecteaza procedura pentru atribuirea contractului de inchiriere sau este imposibila incheierea contractului.

Decizia de anulare nu creeaza vreo obligatie a organizatorului fata de ofertanti.
In cazul in care anuleaza aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de inchiriere,
XXXX are obligatia de a comunica in scris tuturor ofertantilor atat incetarea obligatiilor pe
care acestia le-au creat prin depunerea de oferte, cat si motivul anularii.


Nu au fost nici unua din prevederile de mai sus.
Buna ziua,
sunt intr-o situatie "bizara" as putea spune, mai exact am participat la o licitatie pentru inchirierea unui spatiu comercial de la o societate de stat, timp de 8 luni am asteptat sa fie incheiat contractul de inchiriere datorita faptului ca a fost schimbat directorul general de 5 ori. La sfarsitul lunii octombrie am fost contactat pentru a semna contractul de inchiriere, am trimis restul de documente pentru semnarea contractului, si acum am fost anuntat ca noul director general a anulat acea licitatie.
1. Este legal asa ceva?
2. As putea obtine castig in instanta, nu am desfasurat activitatea deoarece am asteptat incheierea contractului.

Va multumesc!
Buna seara,
fratele meu a fost retinut in aeroportul international din Paris. A avut o problema in Franta acum aproximativ 12 ani, a fost arestat preventiv 3 luni, dupa care a fost eliberat, nefiind gasit vinovat. In cei 12 ani de la intamplare a mai calatorit in Europa si nu numai. In aceasta seara s-a imbarcat pentru un zbor peste ocean cu transfer in Paris si a fost retinut (fara nici o explicatie din partea vamesilor). Va rog sa imi spuneti ce este de facut si la ce ne putem astepta.

Va multumesc,
Alexandru
Am cumparat un produs de la un magazin online, au trimis factura proforma, l-am platit si de 4 luni nimic. Ce pot face LEGAL sa pot recupera prejudiciul?
P.s. factura a fost pentru persoana juritica. Teapa este de 4200ron.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Iesire indiviziune
Va multumesc,
am sa depun o cerere si voi vedea cum decurge. Am sa scriu rezultatul aici, poate cineva are aceeasi problema si cauta raspunsuri.

Va multuemsc,
Alex
Răspuns la discuția Iesire indiviziune
Apartamentele sunt partajate. Podul este comun,parter si etaj 1si as dori sa am dreptul asupra podului, cat mi se cuvine pentru cele 3 apartamente, pentru al putea amenaja. Pentru cedarea de catre vecini am facut lucrari de izolatie, reparatie acoperis si amenajari exterioare.

Multumesc
Buna ziua,
detin un apartament intr-o vila care are in componenta 4 apartamente. Din cele 4 apartamente, 3 sunt proprietate particulara si unul este al primariei.
Am discutat cu ceilalti 2 vecini pentru cedarea dreptului asupara podului.
Intrabarea este: Pentru iesirea din indiviziune a celor 3 apartamante se poate face o cerere la primarie si in functie de suprafetele apartamentului sa se faca schita cadastrala sau este necesara o actiune judecatoreasca.

Va multumesc.
Alex