avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1938 soluții astăzi
Forum Activitate ciorax

Activitate ciorax

Răspuns la discuția Plângere Politie
Am cazut la comun de acord, si am sa plătesc doar jumate din cat mi-a dat. Si el își retrage plângerea. Este posibil? Inainte sa trimit banii.

Sebastian Murariu a scris:

Buna ziua,

Sa așteptati sa fiti citat la poliție unde veti declara cele aratate mai sus. Dacă simtiti ca nu va descurcati apelați la un avocat.

Răspuns la discuția Plângere Politie
Este posibilitate sa fiu gasit vinovat? Indiferent daca am printscreenurile ?

Si daca sunt gasit vinovat, ce se va întâmpla?
Nu am antecedente penale.

Sebastian Murariu a scris:

Buna ziua,

Sa așteptati sa fiti citat la poliție unde veti declara cele aratate mai sus. Dacă simtiti ca nu va descurcati apelați la un avocat.

Răspuns la discuția Indemnizatie Si insertie
Am rezolvat. Indemnizația pe luna februarie se da in luna martie. Deci se ia. Va multumesc mult de răspuns.

ciorax a scris:

Buna seara. As avea si eu o intrebare. Soția mea si-a facut astazi reluarea forței de muncă, din indemnizația de creștere a copilului. Copilul are 1 an si 7 luni. S-a dus la munca ca sa beneficieze de stimulentul de inserție.
Ea normal are decizia de reluare a muncii in data de 7 mai. Dosarul pentru stimulentul de inserție dorim sa il ducem pe data de 8.
Intrebarea mea este: ea luna aceasta mai ia indemnizatie?


Buna ziua. Acum ceva timp am vândut un cont de joc online. Domnul care mi-a trimis banii prin western, după 7 zile mi-a spus că nu se mai poate conecta la joc. Am intrat sa verific, era schimbată parola si nu puteam sa intru.

M-au sunat de la poliție de la bucurești, ca domnul x a înaintat o plângere către mine, si ca urmeaza a fi trimis către secția de poliție din localitate.

Eu am facut in seara prin screen, cum ca parola a fost schimbată la cont.

Ce ar trebui să fac mai departe?
Buna seara. As avea si eu o intrebare. Soția mea si-a facut astazi reluarea forței de muncă, din indemnizația de creștere a copilului. Copilul are 1 an si 7 luni. S-a dus la munca ca sa beneficieze de stimulentul de inserție.
Ea normal are decizia de reluare a muncii in data de 7 mai. Dosarul pentru stimulentul de inserție dorim sa il ducem pe data de 8.
Intrebarea mea este: ea luna aceasta mai ia indemnizatie?
Discuție Masina vanduta
Buna seara. Pe data de 19 februarie am vandut masina personala.
Am fost la un birou de contracte cu noul propietar, s-au facut contractele vanzare cumparare.
Cel de la birou de contracte, mi-a spus ca nu mai este nevoie sa trec in talon instrainat catre .. ca dupa 90 de zile propietarul este obligat sa inscrie masina si risca amenzi urate.

Am fost la taxe si impozite si am scos-o din evidenta de la mine.

Intrebarea mea este: ce pot face pentru nu primi amenzi, poate domnul nu o inmatriculeaza,circula cu asigurarea mea sau o vinde mai departe.
Tin sa spun ca itpul masinii expira pe data de 17 luna aceasta.
Ce pot sa fac sa ma feresc de probleme acestea?

Va multumesc mult.
Cornel Vasile a scris:

Neacordarea CO poate face obiectul unei demisii fara preaviz.

Multumesc pentru detalii. O zi frumoasa
La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.

c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
Daca nu mi se oferă dreptul la concediu atunci pot demisiona fara preaviz ?

Dar banii tot trebuie sa mi iau?
Păi scrie in contract ca avem dreptul la concediu de odihna anual si ei nu il respecta, atunci de ce mai este facut contractul de munca. Ca nimic nu se respecta, doar ce este in favoarea lor.
Deci singurul lucru care il pot face este sa fac o cerere de concediu de odihna din perioada x pana la y. Și cum aflu daca mi-a fost aprobată sau nu. Ca la firma unde lucru nu prea este conversatie între angajat si angajator.
Bun. Deci este posibil sa imi iau concediu de odihna. Dar ei sunt obligați să mi-l aprobe?
Eu Am inceput munca din 24 iulie 2017. Și vreau să îmi iau din data de 04 decembrie. Am dreptul la 7 zile?

Ei mi-au spus că imi dau restul de bani si banii de concediu numai in 15 ianuarie 2018. Si cim o sa imi inceteze din data de 14 decembrie

Legal ce pot face daca nu mi se dau toti banii la încheierea cim?

Va multumesc si apreciez ajutorul.