avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate magic9pm

Activitate magic9pm

Mostenire teren
Buna ziua,
matusa mea mi-a facut testament pe toate bunurile ei. Asa scrie in testament dar e vorba doar de un teren.
Terenul nu e pe numele ei, e pe numele tatalui ei, dar ea si fratii ei nu au facut succesiunea.
Pot eu sa dezbat succesiunea dupa matusa daca ea e doar mostenitoare si terenul nu e trecut pe numele ei?
Terenul si l-au impartit toti fratii, in mod egal, platesc impozit fiecare si isi muncesc partea lor.
Cum sa le interzic sa intre in bloc? Sunt proprietari!
Avem lift modern care asteapta doar infiintarea asociatiei ca sa poata fi dat in folosinta.
Au spus clar ca ei nu vor asociatie, ca sa plateasca pe unul care sta degeaba. Cum as putea sa le iau copie CI si contractul? Poate cu forta!
Ne platim individual gazul, lumina, apa. Ce sa faca un administrator? Zic ei.
Nu ii intereseaza curatenia, gunoiul, liftul...... De viitoare reparatii nici nu mai zic.
Ce pot face legal sa ii oblig?
Nu se poate locui asa.
Ce este de facut?
Proprietarii nu vor Asociatie.
Locuiesc intr-un bloc nou dat in folosinta acum un an.
Blocul are 3 etaje si doar 8 apartamente. Sunt locuite 3 apartamente.
Eu, la etajul 3 si cele doua de la parter care sunt inchiriate.
Am luat legatura cu totii proprietarii si ei nu doresc Asociatie. Unii nu sunt in tara/oras, altii au cumparat ca sa aiba unde investi banii, etc.
Problema e ca eu am nevoie de lift, pentru care am platit si in baza lui am luat et. 3.
Nu am unde sa duc gunoiul , nu avem tomberoane, plec zilnic cu plasuta de gunoi dupa mine sa il arunc pe la blocuri, desi platesc lunar gunoiul la primarie,
Nu avem femeie de serviciu, blocul e murdar, geamuri nespalate, etc.
Ce pot sa fac? De ce trebuie sa suport asa ceva pentru ca pe ei nu ii intereseaza?
Nu vor asociatie ca sa nu plateasca nimic, ca ei nu locuiesc acolo. M-am saturat de maturat scara.
Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția fals in acte
In cat timp trebuie depusa plangerea la politie ?
Pentru ca m-au trimis la sectia de politie de la "locul faptei ", adica unde e casa de la tara .
Discuție fals in acte
Buna seara.
Parintii mei au o casa la tara in care locuieste o matusa a tatalui meu, singura.
Azi am fost pe acolo si iata ce ne-a povestit: acum 5-6 zile au venit la poarta "o fata si un baiat ", care au pus-o sa semneze un nou contract de energie electrica, cu alt furnizor, urmand sa fie reziliat contractul cu furnizorul de pana acum.
1. Contractul cu vechiul furnizor (deci si facturile) era pe numele mamei mele, batrana care locuieste acolo nu are niciun act de proprietate.
( pe site-ul acestei companii scrie clar ca e necesar actul de proprietate sau alt inscris care sa ateste dreptul de folosinta a spatiului)
2. Batrana are 92 de ani, analfabeta, pe toate actele ei are pus degetul in locul semnaturii.
Pe acest contract apare "semnatura ei " in vreo 2 locuri. Deci fals in acte.

Ce e cu acest contract ? E nul , pentru ca nu e incheiat in baza unui act de proprietate, nici macar in numele clientului din factura? ( mama mea?)
Vreau sa depun plangere la politie pentru semnatura falsa si sa le cer socoteala celor care au facut contractul.
Trebuie sa iau legatura cu furnizorul vechi, sa nu ne rezilieze contractul ?
Ce trebuie sa fac , sa nu ramanem fara lumina sau mai rau, sa nu platim factura de lumina la ambii furnizori.
Răspuns la discuția mostenire
Acum am inteles.
Va multumesc foarte mult !
Răspuns la discuția mostenire
S si D nu au avut copii.
D a avut un copil din prima casatorie .
S. a avut si ea un copil din prima casatorie , acest copil ( decedat si el , dar dupa mama lui ,S. ) a avut 2 fete (sotia mea si sora ei)
S si D s-au casatorit cand copiii erau mari , unii dintre ei casatoriti la randul lor , Au stat casatoriti foarte putin ( mai putin de un an ) si apoi au rupt relatiile definitiv , dar din pacate nu au divortat.
Sotia mea a intrebat notarul , "daca noua ne cereti certificat de deces , atunci fiul lui cum a facut succesiunea dupa tatal lui fara sotia tatalui."
Notarul a zis ca cel mai probabil a declarat ca nu a fost casatorit,
Dar la noi nu se poate pentru ca apare numele de familie schimbat.
Sotia a uitat sa intrebe notarul daca fiul lui D are acum vreun drept.
Discuție mostenire
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu 2 intrebari.

S. a fost casatorita cu D. , despartiti de peste 25 de ani dar nedivortati.
A murit intai S. apoi D.
S. a mostenit de la parintii ei o casa ( cand traiau si S. si sotul ei D.) si mostenitorii ei vor sa faca succesiunea acum.
Prima intrebare este daca copilul din prima casatorie a lui D. are vreun drept acum , la deschiderea succesiunii ,cand tatal lui e decedat.
A doua intrebare este unde gasesc mostenitorii certificatul de deces al lui D. ( pentru eliberare duplicat trebuie sa dovedesti ca esti ruda , nu ? )
Notarul cere dovada ca D. a murit , dar de unde se poate obtine si cum ?
Trebuie sa va spun ca cei 2 soti au stat impreuna foarte putin timp , de 25 de ani nu mai stiau nimic unul de altul , mostenitorii nu-i cunosc copilul , nu stiu nimic de el.
Buna ziua,
Sora bunicii mele vrea sa-mi lase mostenire un teren arabil.
Nu a avut copii , nu are parinti si sot in viata , nu mai are frati in viata.
Eu o ingrijesc in urma unui contract de intretinere facut parintilor mei ( intre timp mama a murit) pe casa si terenul unde locuieste.
Dupa ce a facut acest contract , a primit si terenul pe legea cu retrocedarea , asa ca nu e inclus in contractul de intretinere.
Cum sa procedam , sa fie mai simplu ?
Sa facem o adaugire la actul de intretinere ?
Sa-mi faca testament ?
Sa facem alt contract de intretinere pe numele meu ?
Răspuns la discuția Plata integrala sejur
"Anulare: daca rezervarea e anulata cu pana la 5 zile inainte de data sosirii se va incasa 30% din pretul total al rezervarii.
Plata in avans : oricand dupa efectuarea rezervarii poate fi incasat pretul total al rezervarii."

Am inteles ce scrie la " anulare" - am fost de acord si am rezervat .
Ce vor sa spuna la "plata in avans"? - ca nu vreau sa-mi ia toti banii pe rezervare din prima zi de cand am rezervat locurile.