avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren Buna ziua, matusa mea mi-a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren Buna ziua, matusa mea mi-a facut testament pe ...

Mostenire teren
Buna ziua,
matusa mea mi-a facut testament pe toate bunurile ei. Asa scrie in testament dar e vorba doar de un teren.
Terenul nu e pe numele ei, e pe numele tatalui ei, dar ea si fratii ei nu au facut succesiunea.
Pot eu sa dezbat succesiunea dupa matusa daca ea e doar mostenitoare si terenul nu e trecut pe numele ei?
Terenul si l-au impartit toti fratii, in mod egal, platesc impozit fiecare si isi muncesc partea lor.
Cel mai recent răspuns: Dorin Voicilas , Avocat 10:06, 3 Octombrie 2023
Dacă terenul nu e trecut pe numele mătușii nu puteți deschide dezbaterea succesorală. Trebuie mai întâi dezbătută succesiunea după tatăl mătușei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar mai sunt moștenitori în afară de mine. care vor fi cotele în acest caz? maia andrei maia andrei Buna ziua! Bunica mea a fost proprietara unei case bătrânești + 1000 m teren si in câmp are 1 hectar . Bunica mi -a lăsat prin testament toate bunurile ei ... (vezi toată discuția)
Testament, atacare jano_ildiko jano_ildiko Buna ziua! Am urmatoarea problema:daca bunica mea a murit si acum bunicul are intentia sa faca un testament in care ne lasa averea mie si matuselor mele. ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat VanillaSky VanillaSky * Mai intai o scurta prezentare pentru a intelege mai bine situatia. Este vorba despre o mostenire compusa dintr-o casa si terenul aferent, plus cateva hectare ... (vezi toată discuția)