Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren Buna ziua, matusa mea mi-a facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren Buna ziua, matusa mea mi-a facut testament pe ...

Mostenire teren
Buna ziua,
matusa mea mi-a facut testament pe toate bunurile ei. Asa scrie in testament dar e vorba doar de un teren.
Terenul nu e pe numele ei, e pe numele tatalui ei, dar ea si fratii ei nu au facut succesiunea.
Pot eu sa dezbat succesiunea dupa matusa daca ea e doar mostenitoare si terenul nu e trecut pe numele ei?
Terenul si l-au impartit toti fratii, in mod egal, platesc impozit fiecare si isi muncesc partea lor.
Dacă terenul nu e trecut pe numele mătușii nu puteți deschide dezbaterea succesorală. Trebuie mai întâi dezbătută succesiunea după tatăl mătușei.