avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate fany123

Activitate fany123

Va multumesc mult pentru raspuns! Am pus intrebarea in numele prietenei mele. Cei de la asigurari i-au cerut o serie de documente si o declarati in care sa specifice si suma.pe care o cere. Acesta a fost motivul intrebari mele
Buna seara! Am fost implicat intr-un accident rutier, nu a fost vina mea. In masina eram cu prietena mea care a fost transportata la urgente si unde i-au fost puse 4 copcii in cap. In urma accidemtului s a deschis un dosar de dauna pentru autoturism si unul.de dauna pentru victima( la firma de asigurat) intrebarea mea este care este suma.corect pe care o.pot cere pentru suferinta prietenei mele. Va multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc mult!
Buna ziua! Fratele meu a detinut o firma in anul 2007 nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Problema eate ca acum i-a venit executare silita pe apartamentul lui in care locuieste cu sotia si copilul lor si pe mostenire. Mostenire care repezinta 1/8 din apartamentul parintesc. Cota de 1/8 i a revenit in urma decesului tatalui. In anul.2015 mama mi-a vandut partea ei de 5/8 si eu locuiesc in apartamentul parintesc. Ce presupune aceasta executare pe mostenire? Pot fii dat afara din casa daca detin 5/8 de la mama si 1/8 partea mea? Va multumesc!
Buna ziua! La capitolul donatie mai am o intrebare. Dupa moartea tatalui s-a facut sucestiunea imobilului dobandit in timpul casatoriei parintilor din succesiune i-a revenit mamei jumatate pus 1/8 si nou, celior 3 frati cate 1/8. Ulterior in 2016 cred mama mi-a vandut partea ei din imobil si in 2019 fratele meu mi-a facut donatie pe partea lui de 1/8 din imobil provenita din sucesiune. Acum, la cateva luni am impresia ca ii pare rau ca mi-a dat-o prin donatie si as vrea sa stiu daca poate fii anulata de catre fratele meu si in ce conditii. Va multumesc!
Va multumesc mult!
Multumesc frumos! Dupa efectuarea donatiei expira actul de tutore sau curator special?
Ce impune mai exact sa devii "curatot special" ? Va multumesc!
Asta nu am intelea nici eu....a spus ca pentru a face acest lucru are nevoie de la mine de "curator special" si se face la notar....ce presupune acest lucru?
Buna ziua! Sora mea vrea sa doneze apartamentul fiicei care este minora (in varsta de 6 ani) se poate? Si daca da, care este procedura?. Va multumesc!