avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate MaryMiha

Activitate MaryMiha

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Vreau sa iau fetita in vacanta de vara sa merg in concediu la mare in Spania dar tatal nu este de acord si nu vrea sa mi dea semnatura pentru ai face pasaport. Ce pot sa fac. Cum pot obtine o hotarare care sa substituie semnatura tatalui. Si cat timp dureaza procesul daca se poate? Si cat ma coasta? Va rog din suflet sa mi raspundeti. Multumesc anticipat.
Buna ziua. Am avut un proces pentru custodia fetitei eu fiind in strainatate. Am pierdut procesul si am facut apel dar fostul sot a deschis in paralel un alt proces pentru majorarea pensiei alimentare de la 1/4 din venitul minim din Romania la 1/4 din venitul meu de aici. Se poate cere majorarea chiar daca este apel pe rol si hotararea nu este definitiva si irevocabila. Eu din cate stiu pana la finalizarea apelului ramane in vigoare vechea hotarare in care fetita era cu domiciliul la mine. Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Este alt proces cu alt numar este total separat de celalalt la care am facut apel.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Este acelasi dosar. Doar ca hotararea nu a devenit definitiva si irevocabila pentru ca eu am facut apel.
Buna ziua. Am avut un proces pentru custodia fetitei eu fiind plecata in Anglia am cerut custodia dar nu mi s a acordat s a acordat doar custodia comuna cu domiciliul la tata cu obligatia mea de a plati1/4 din salarul minim pe economie din tara. Eu am facut apel si astazi am primit o alta chemare in judecata in care fostul sot mi a deschis alt proces pentru majorarea pensiei de la 1/4 din venitul pe tara la 1/4 din venitul meu din Anglia. Se poate sa ceara o majorare din moment ce hotararea nu este definitiva si irevocabila deoarece eu am facut apel? Si se poate cere sa platesc 1/4 din venitul meu de aici. Va multumesc.
Răspuns la discuția Plangere impotriva unui avocat
Face parte din Baroul Bucuresti. Am trimis banii in contu surorii mele si ea i ia dat. Asta la cererea lui. Asa a zis ca i mai bine sa i trimit ei si ea sa i dea.
Am avut un proces pentru custodie anul trecut si mi am luat un avocat la recomandarea unei prietene. De la inceput nu si a tinut promisiunile nu mi a trimis contractul si chitanta pe email sa le semnez eu fiind in strainatate, a facut o intampinare de tot rasul si atat nu s a mai prezentat la termene. Am avut martor de audiat nu a fost prezent nu mi a dus actele dovezi trimise si scoase la xerox de sora mea nimic nu a facut. Am pierdut procesul si vreau sa fac o plangere. Fara suparare dar pot sa cred ca banii ia luat ia bagat in buzunar si eu nu sm un act nimic care sa dovedeasca ca a luat banii de la mine.
Răspuns la discuția Apel sentinta civila
Si acum nu mai pot face nimic? Adica un alt proces pentru program de vizita sau ceva?
La apel nu pot cere dar pot deschide un alt proces in astea 30 de zile pana ramane hotararea definitiva sau numai dupa ce trec cele 30 de zile?
Răspuns la discuția Apel sentinta civila
Daca istanta poate da o hotarare cu un program de vizita sa pot sa iau fetita in vacanta la mine si fara sa am nevoie de semnatura tatalui. Sau sa l oblige sa mi semneze procura cu care sa pot lua fetita in vizita la mine in Anglia.
Buna ziua. Am si eu o problema si va rog din suflet sa ma ajutati. Anul trecut am venit la munca in Anglia fiind divortata de sotul meu si aveam custodie comuna cu domiciliul fetitei la mine. Cand am venit fostul sot mi a deschis proces pentru custodia fetitei si acerut custodie comuna cu domiciliul la el. Ieri am primit hotararea si s a stabilit domiciliul fetitei la el dar eu nu am primit program de vizita si ma si obliga sa platesc pensia alimentara retroactiv de anul trecut in timp ce eu am trimis lunar banii si pachete la fetita. Am si hartii care dovedesc asta doar ca avocatul meu m a lasat balta si nu le a dus la proces. Am sanse daca fac apel sa cer program de vizita in care instanta sa dea o hotarare care substituie semnatura tatalui pentru ca el nu o lasa nici macar in vacanta sa vina la mine si eu nu pot sa merg in fiecare luna in ro? Si mai pot sa duc la apel hartiile cum ca am trimis banii sa nu mai platesc retroactiv? Ajutati ma cu un sfat va rog.