avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate bolboaka

Activitate bolboaka

Am primit teren de la primarie pentru constructia unei case , Dupa intocmirea dosarului pentru autorizatia de constructi mi-a spus de la primarie ca trebuie facuta defalcarea (chiar daca ei mi-au dat acea parcela) am facut defalcarea si acum mi au cerut "documentatie topografica vizata de gadastru ". Intrebarea mea este daca intradevar trebuie documentatia topografica vizata de gadastru. Multumesc
Răspuns la discuția Decizia de lichidare
Adica eu imi bag demisia cu data si el imi baga preaviz asa aiurea pentru ca poate ??
Răspuns la discuția Decizia de lichidare
Pai mie nu miau spus nimic miau spus ca imi dau actele dupa data de 25 si nu miau mai dat nimic mau bagat in preaviz fara ca macar eu sa stiu. Este normal asa ceva ?? Eu nu mai lucrez acol de 1 luna nu ma sunat nimeni sa imi zica ca eu sunt in preaviz...
Răspuns la discuția Decizia de lichidare
Problema este ca nu am solicitat in scris sa imi elibereze actele ,le-am spus doar si ei au zis ok ,dar dula 25 . Nu stiam ca trebuie sa fac cerere scrisa, pana acum nu am facut cerere scrisa . Mi-au spus azi la telefon ca ei m-au bagat in preaviz de 20 de zile . Eu am precizat pe demisie "doresc incetarea contractului cu data de 9" . Ce ma sfatuiti sa fac ? Pot sa merg la itm sa fac sesizare ??
Răspuns la discuția Decizia de lichidare
Demisia la zi .Nu am solicitat in scris ,le-am spus doar lor si prima data mi-au spus ca o sa mi le dea dupa data de 25 luna trecuta dar nu mi-au mai dato ...
Buna, mi-am schimbat locul de munca cu lichidarea la zi dar nu vor sa imi dea decizia de lichidare si celelalte acte pe care trebuie sa mi le dea. Pe cererea de lichidare pe care am facut eu , dupa scrisul si semnatura mea au mai scris ei cu preaviz 20 de zile si acum am sunat la ei si mi-au spus ca nu mi-au desfacut contractul . Eu mi-am bagat lichidarea in urma cu aproape 1 luna. Este posibil sa nu imi desfaca contractul ?? Trebuia sa mai i-au bani pe 3 zile, nici banii nu i-au bagat. Ce m-ati sfatui sa fac in aceasta situatie? Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediu medical
Deci sa inteleg ca sunt obligati sa imi dea adeverinta ?
Multumesc mult o zi buna :)
Buna. Am avut concediu medical 1 saptamana , dar agajatorul refuza sa imi elibereze adeverinta medicala .Doctorul spune ca nu poate sa imi elibereze medicalul fara adeverinta , din cate stiu eu agajatorul este obligat sa imi elibereze adeverinta medicala . Ce este de facut in situatia asta , pot face plangere la ITM sau la casa de asigurari ?
Nu mi-au zis in fata ca nu imi dau adeverinta dar ma tot poarta de pe o zi pe alta

Buna ziua . Acum cateva ore am parcat masina in fata blocului prietenei mele . Paralel unde am parcat eu masina se afla un garaj insa distanta dintre masina mea si garaj este suficienta ca utilizatorul garajului sa parcheze , distanta fiind de 5 m. Intre locul unde am parcat eu masina si garaj trece o strada publica si un trotuar. Masina mea nu se afla deloc pe strada aceea decat un colt al masini iese vreo 20 cm pe trotuar dar prorietarul garajului a chemat politia ca am blocat accesul in garaj si mi-am luat amenda pentru ca omu acela nu a putut parca masina . Este legal sa imi iau amenda in aceasta situatie . Tin sa mentionez faptul ca utilizatorul putea folosi garajul fara probleme ( utilizatorul garajului nici macar nu locuieste in acel loc ) Exista o distanta data prin lege care prevede distanta pe care sa o aibe utilizatorul unui garaj ??? va multumesc