Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Blocare acces garaj
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Blocare acces garaj

Buna ziua . Acum cateva ore am parcat masina in fata blocului prietenei mele . Paralel unde am parcat eu masina se afla un garaj insa distanta dintre masina mea si garaj este suficienta ca utilizatorul garajului sa parcheze , distanta fiind de 5 m. Intre locul unde am parcat eu masina si garaj trece o strada publica si un trotuar. Masina mea nu se afla deloc pe strada aceea decat un colt al masini iese vreo 20 cm pe trotuar dar prorietarul garajului a chemat politia ca am blocat accesul in garaj si mi-am luat amenda pentru ca omu acela nu a putut parca masina . Este legal sa imi iau amenda in aceasta situatie . Tin sa mentionez faptul ca utilizatorul putea folosi garajul fara probleme ( utilizatorul garajului nici macar nu locuieste in acel loc ) Exista o distanta data prin lege care prevede distanta pe care sa o aibe utilizatorul unui garaj ??? va multumesc
te duci in instanta si contesti, fie PV al amenzii, daca are erori, fie dovedesti ca era loc sa se ajunga in garaj.

nu prea inteleg la ce te referi cu garaj-ul. garajele, cocioabele acelea din tabla parcate prin spatele blocurilor sunt de multa vreme ilegale. asa ceva n-ai voie in spatiul public. daca te referi la loc de parcare platit, sau acces in curtea privata, aia e altceva.

ideea e ca atunci cand parchezi sa te asiguri ca nu creezi altcuiva o neplacere. e neplacut sa vrei sa iesi/intri in curtea privata si sa n-ai cum..crede-ma..e neplacut sa platesti un loc de parcare si sa gasesti pe altu' parcat in el..e neplacut sa n-ai unde parca, situatie in care folosesti transportul in comun.
mdDentist, utilizator