avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate moldo0809

Activitate moldo0809

"Tehnici și instrumente de PR și publicitate" materia respectiva. Probabil facem vom face o cerere la decanat, vedem cum avanseaza lucrurile.
Ma intrebam ce am putea face dpdv legal in urmatoare speta: Examenul de licenta de anul viitor va consta in examinarea orala dintr-o materie al carei suport de curs cuprinde pasaje de tipul:"orice sistem care foloseste ultimele descoperiri stiintifice face o impresie buna. CD-ROM-urile fac parte din aceasta categorie de elemente." sau "folositi in primul rand faxul". Practic examenul de licenta este predat dintr-o carte scrisa acum aproximativ 25 de ani. Se pot lua masuri legale pentru a schimba acest lucru? Multumesc!
Buna ziua,

Ma lovesc de urmatoarea problema: in spatele blocului am o parcare a unei banci, dar care nu este restrictionata prin bariera sau marcata ca fiind doar pentru clientii/angajatii acesteia. Presupun ca nefiind amplasata o bariera sau un semn, consider ca pot stationa aici masina, chiar daca nu sunt un client/angajat, considerandu-se domeniu public.

Exista vreo posibilitate sa primesc amenda sau sa fie ridicata masina din aceasta parcare, tinand cont ca nu este restrictionat accesul?
Discuție Plata salariu
Buna ziua,

Am fost concediat in data de 27 decembrie, dupa 18 zile calendaristice de munca. Data stipulata in contract in care se face salariul este 15 a lunii urmatoare. In cazul de fata, salariul a intarziat deja 6 zile, pot face ceva in privinta asta? Merci!
Buna ziua,

Ma intereseaza daca angajatorul este obligat sa plateasca zilele de concediu neluate, tinand cont ca acesta a trimis notificarea de concediere in timpul perioadei de proba. Este vorba de 19 zile calendaristice lucrate.

De altfel ma intereseaza daca pot cere despagubiri pentru zilele in care am fost chemat la munca inafara contractului.

Va multumesc!
Buna ziua, sunt angajat la o societate cu raspundere limitate ce ofera angajatilor tichete de masa, eu sunt anagajat cu jumatate de norma, fiind minor.

Intrebarea este daca beneficiez de tichete, fiind minor
Am masina de 6 luni intr-un service, la inceput pentru scurgeri de ulei, intre timp, mai multe piese s-au defectat de-a lungul sederii masinii in service, asigurarea expira, am achitat pana acum in jur de 3-4000 lei, o singura factura de 300 de lei mi-a fost inmanata, ce pot face, seful service-ului vine tot timpul cu scuze penibile, referitoare la piese, angajati in concediu, orarul service-ului, etc...