avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Danakira

Activitate Danakira

@Daddy Erik

Banca a virat banii in contul celeilalte banci, dar in contul meu de credit, d voastra spuneti ca nu trebuia sa procedeze asa, trebuiau virati in alt cont?
Exact, au fost bagati in contul meu de credit

Da, oarecum au zburat, probleme medicale de maxima necesitate cu mama mea, la celalalt mai aveam vre o 80000 ron.
gi-jane2 a scris:

Uau, adica 90 mii au zburat? Cat mai aveati de plata la vechiul credit?
Oricum, la suma asta, puteti răspunde penal.

Nu,nu am rambursat nimic
Daca mi cere banii inapoi, normal eu nu i mai am, probabil se va declara scadenta anticipata si mi va veni poprire pe salariu, banuiesc

gi-jane2 a scris:

Da, puteti.
Dar se poate ca doar sa va ceara banii înapoi, pe toți și asta nu e de bine.
Ati rambursat măcar mare parte din bani sau ati avut urgente de 90 mii?

Am facut un credit de refinantare de 90000 ron, dar nu am inchis celalalt credit, au existat niste urgente, ce mi se poate intampla, pot raspunde penal?


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca primiti documente de la executor, trebuie sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea primelor documente si sa invocati prescriptia. Va veti putea recupera si cheltuielile de judecata. Pana la executare, nu raspundeti creditorului in niciun fel. Avocat Madalina Pascu

Multumesc mult!
Dar ifn ul respectiv oare ma mai poate inscrie in Biroul de credite , odata ce m au scos din el tot ei? Multumesc!
Buna ziua!
Am avut un credit de la un ifn contractat in 2018, nu l am achitat, ei n au itreprins nimic timp de 5 ani, iar anul trecut in mai m au scos din Biroul de credit, astazi am primit somatie ca, daca nu platesc in 5 zile, vor apela la un executor judecatoresc si ca se va inscrie cu restanta din nou in biroul de credit.
Intrebarea este, odata ce m au scos tot ei din biroul de credit, ma mai poate baga din nou? Iar de dat in judecata si apelat la executor , stiu ca , daca trec 3 ani si n au intreprins nimic , datoria se prescrie. Va multumesc
Multumesc, asa am sa fac!
Astazi am sunat si am fost la sediul executorului cu hotararea, deoarece mi a spus ca diar partile din proces primesc hotararea judecatoreasca, a facut o copie la hotarare , am insistat spunandu i ca trebuie sa inceteze executarea conform hotararii iar el a tot insistat ca doar atunci cand ramane definitiva, nu stiu ce sa mai zic, apel nu s a facut,, sentinta s a dat anul trecut in septembrie, eu am primit hotararea in februarie pe 12, a trecut o luna jumatate fara apel, ce ma invatati sa fac? Executorul nu cred ca va sista executarea, va rog poate ma invatati ceva, nu stiu cat sa mai astept sa se intample ceva
Multumesc!
Multumesc de raspuns!
Vreau sa adaug , ca da am cerut contestatie la executare plus suspendarea executarii. In cazul acesta trebuie sa se supuna hotararii? In caz ca nu, ce trebuie sa fac?