avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Activitate crisanvasile

Activitate crisanvasile

Buna ziua,
Parintii mei au fost stramutati in anul 1939-1940 din cauza ca actualele judete Salaj si Maramures au fost trecute sub Imperiul Ungar conf.Dictatului de la Viena.Ei s-au stabilit in Moreni jud.Dambovita unde au si decedat in anul 2000
Eu m-am nascut pe 22 aug.1945 in Moreni,acum fiind pensionar.Am dreptul la indemnizatie conform legii mai sus amintite?
Multumesc frumos!
DL.118/1990 actualizat prin Legea nr.69/2015,prevede unele facilitati care se acorda persoanelor care pe criterii politice au fost obligati sa-si paraseasca domiciliul si sa se mute in alte localitati.Concret:In urma incheierii Dictatului de la Viena din aug.1940,zona de NV a Transilvaniei a fost cedata Ungariei.Pe cale de consecinta ,parintii mei care au locuit in aceste zone (jud.Salaj si Maramures)s-au mutat in alta localitate ramasa sub administratie romaneasca(in Morenu,jud.Dambovita),unde au si decedat in anii 1985,2000.Intrebare:Eu sunt nascut in Moreni pe 22 aug.1945,actual pensionar.Daca parintii mei au fost stramutati asa cum am relatat,eu pot beneficia de indemnizatie la pensie?Multumesc!
Buna ziua,
In perioada 1 dec.1990-1 aug.2016 am activat la BRD.La calculul pensiei sa luat in considerare venitul realizat si sporurile respective. In aceasta perioada am beneficiat si de prime,ajutoare de vacanta si ajutoare de Paste si de Craciun,care nu s-au luat in calcul dar angajatorul a platit aceste venituri suplimentare pe total unitate(CAS), nu individual.Pot solicita adeverinta pentru aceste venituri suplimentare?Daca da ,care este procedura ce trebuie s-o urmez?Este necesar o recalculare a pensiei?
Buna ziua,

In programul de guvernare si in mai multe emisiuni tv,Dl.Liviu Dragnea a declarat ca pensiile ce depasesc 2000 lei brut,se vor impozita cu 10%(de la 16%-10%).Am fost f. atent si am citit si din detalii program 2017-20120.In realitate pensia s-a impozitat tot cu 16%(ce depaseste 2000 lei).Care este realitatea?
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Decizia de pensionare am primito cu ziua de 02.08.16 ,in continuare am lucrat pana in ziua de 02.12.16 cand am incetat activitatea (in acest timp=4 luni)am primit salariul normal.In februarie anul acesta am primit pensia dar restanta s-a acordat numai petru lunile decembrie+ianuarie.Este normal?Nu trebuia sa se calculeze de cand am primit decizia de pensionare?Multumesc!
Am citit toate deciziile ICCJ,Ordine,HG-uri care le-ati indicat si am ajuns la concluzia ca desi activitatile unitatii angajatoare sunt cuprinse conf.anexa 2 si 3 la Legea 263/2010,(in cartea de munca se regasesc locurile de munca si titulatura societatilor apartinand Comp.Petrom),dar fara documente de nominalizare .Am inteles de asemeni ca Legea 192/2015 nu are norme de aplicare(o lipsa a guvernului) iar casele de pensii nu au inceput recalcularea-termen 31.12.2017.,dar care se face automat fara o interventie a beneficiarului.
In concluzie,conf.art.169 din Legea 263/2010 actualizata prin Legea 192/2015, drepturile la pensie care au fost calculate anterior datei de 1 ian.2011(am fost pensionat in mart.2009),se vor recalcula daca sa activat in locuri de munca incadrate in conditii deosebite conf.anexa 2 si 3.Am dreptate?Multumesc!
Multumesc pentru raspuns.Daca Petrom-OMV nu are baza legala pentru eliberarea unei astfel de adeverinte,atunci ce pot sa fac?O sa mor cu legislatia actuala in favoarea mea.Va rog frumos sa va uitati pe Legea 263/2010 anexa 2 pct.13 si anexa 3,actualizata prin Legea 192/2015 ,care arata f.clar ceea ce vi-am relatat in intrebarile anterioare. Numai citind locurile de munca in care am activat va dati seama ca am dreptate:Schela de Extractie petrol si gaze Berca,Trustul de Foraj -Extractie Ploiesti,Sucursala Petrom Ploiesti,Petrom-OMV Bucuresti .Probabil ca trebuie sa-mi cer drepturile prin darea in judecata a Petrom-OMV.
La prima solicitare am aratat ca am primit raspuns de la Petrom-OMV ca in cartea de munca nu se specifica grupele de munca,desi conf.anexa 2 din Legea 263/2010 actualizata prin legea 192/2015 se prevede f.clar ca cei care au lucrat in industria de petrol si gaze beneficiaza de legi speciale.Document CA inseamna document consiliul administrare?Daca da ,inperioadele care le-ati enumerat,nu sunt astfel de documente.Multumesc!
Am facut o sesizare la Petrom-OMV ptr.eliberarea unei adeverinte precum ca am activat in cadrul acestei companii 35 ani in conditii deosebite de munca fiindu-mi necesara ptr.recalcularea punctajului mediu la pensie.S-a raspuns ca in cartea de munca nu se specifica gr.1 sau 2 de munca.Dar eu am facut referire la conditii deosebite de munca conf.Legii 263/2010,anexa 2 si 3,actualizata prin Legea 192/2015.In toata aceasta perioada (1970-2009) am lucrat in industria de petrol si gaze(forajul sondelor,interventii,reparatii capitale,probe productie,detubari sonde),asigurand asistenta la numeroasee operatii la sonde(mediu acid,exploziv,radioactiv).Nu stiu daca gr.1 de munca=condittii speciale si gr.2 de munca=conditii deosebite.In legislatie nu se face referire daca esti sondor,maistru sau inginer.Ce ma invatati sa fac?Multumesc!
Dupa iesirea standard la pensie am lucrar inca 3 ani la o companie.,deci am un stagiu de cotizare mai mult cu 3 ani prin plata CAS-ului de catre angajator.
Am inteles ca punctajul anual se calculeaza facand raportul dintre venitul meu lunar brut si salariul mediu brut pe economie in anul respectiv.Suma acestor rapoarte se imparte la 12 si rezulta punctajul anual.Acelasi calcul si pentru ceilalti 2 ani.Intrebare?Cum se calculeaza valoarea punctajului mediu anual?Se aduna valorile punctajului anual pe cei 3 ani si se imparte la 3 sau se imparte la totalul anilor de cand am iesit la pensie?(in cazul meu 40 ani),Multumesc frumos!