avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate Akino

Activitate Akino

Răspuns la discuția Executare silita
Buna seara! Azi am fost anuntat de executorul judecatoresc, printr-o scrisoare de comunicare ca mi s-au pus in vanzare prin licitatie publica cele 3/8. Am contactat un avocat si mi-a spus ca trebuie sa achit o taxa de timbru care se calculeaza in functie de suma datorataexecutorului si binenteles onorariul avocatului. Intreb si eu...in cazul in care sotia si cu mine nu avem venituri si avem 2 copii, mai platim acea taxa de timbu? Ce ar trebui facut?Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc, are vreo importanta daca procesul s-a incheiat in 2012? Solutia fiind definitiva?As putea invoca perimarea executarii? Pe doi lei, daca s-ar face evaluarea de catre ei?
Buna seara. In urma cu cca 10 ani, am mostenit dupa decesul tatalui meu, cota de 3/8 dintr-un apartament, mama avand deci 5/8 din acesta. In 2008, am achizitionat un autoturism in leasing, semnand un contract de fidejusiune. Zilele trecute, am vrut sa donez mamei mele cele 3 optimi si cand am scos de la OCPI Extrasul de Carte Funciara, am vazut ca cele 3 optimi imi sunt blocate. Stiu ca a fost un proces castigat de executor , nu am putut sa ma prezint fiind plecat din tara...infine. Ideea este ca eu am platit un avans de 8.000 de euro, masina mi-a fost luata dupa 6 luni (avea cca 2.000 km) si mai am de platit inca 25.000 euro....masina valorand la achizitionare 30.000 euro. Avand 3/8 din apartament, ce se poate intampla? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Divort rapid
Am incercat sa dau de ea si nu reusesc. Este urmarita penal si in Romania pentru mai multe infractiuni si nu s-a prezentat la nici o infatisare sau interogatoriu. Credeti ca ma pot baza pe asa ceva in procesul de divort?
Răspuns la discuția Vanzare cu uzufruct
Multumesc, sunt minori 4 ani respectiv 5 luni.
Buna dimineata,
Mama mea si cu mine detinem un imobil situat in afara Bucurestiului. Acest imobil mi-a revenit prin mostenire de la tatal meu. In prezent am doi copii si doresc sa le vand partea mea (3/8) printr-un contract de vanzare cu uzufruct. Pot face asta sau trebuie sa iau procura notariala de la mama si sa fac un contract de vanzare cu uzufruct pe intreaga proprietate? Multumesc anticipat.
Discuție Divort rapid
Buna ziua,
Acum un an m-am casatorit in Romania dupa care am plecat impreuna cu sotia in strainatate. Am locuit impreuna cu chirie circa 2 luni si nepotrivindu-ne, am parasit teritoriul tarii respective, revenind in tara natala. Cand am plecat, am convenit sa divortam amiabil, rupand apoi total legatura. In momentul de fata nu stiu unde locuieste. Doresc sa divortez urgent si nu stiu cum sa fac. Va multumesc anticipat!
Va multumesc!
Conteaza daca sunt casatorit cu altcineva? Deci nu sunt casatorit cu mama copilului. Am recunoscut copilul si poarta numele meu.
Buna ziua,
Prietena mea a nascut acum 2 luni, in prezent sunt angajat pe perioada nedeterminata de aproximativ 2 luni. Proaspata mamica nu lucreaza si nici nu realizeaza venituri. Doresc sa ma ocup de cresterea copilului deoarece trecem printr-o perioada grea (avand impreuna inca o fetita de 3 ani), neavand ajutor din partea nimanui. In ce conditii as putea asta? Precizez ca am lucrat (pe perioada determinata ) din luna iunie 2014 pana in luna octombrie 2015, apoi am fost plecat din tara 8 luni (ne mai fiind angajat), dupa care m-am reangajat din luna iulie (iulie-oct 2016 pe perioada determinata, oct. pana in prezent pe perioada nedeterminata. Va multumesc anticipat