avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate Motanulnou

Activitate Motanulnou

Pai acest caz de covid international nu este caz de forta majora ? Daca nimeni nu a vrut sa o primeasca la spital, policlinica pentru analize din cauza ca totul era inchis din cauza de covizi, iar termenul a trecut, este culpa ei ?? Nu prea pricep. de ce as fi eu vinovat ca statul/guvernul inchide TOATE spitalele pentru pacienti ? Unii au si murit, nu mai au cum sa faca contestatie din pacate...
Buna ziua,
Am o prietena in Moreni care trebuia sa-si faca evaluarea medicala in MARTIE (cand cu criza) si din cauza inchiderii complet a tarii nu a mai reusit sa faca asta. Trebuia sa faca analiza completa a sangelui, EKG, consult medical cu evaluarea starii genunchilor, din cauza carora nu se poate deplasa si a mai luat si in greutate. Totul i se trage de la o operatie de schimbare de menisc. In ultimul an de liceu a fost obligata sa sara capra (1.45 inaltime, dar capra era fixata pentru cei cu inaltime de peste 1.60). O colega a impins-o crezand (?!?) ca o ajuta, ma rog, asa a declarat, ea a aterizat cu genunchiul direct in partea metalica de fixare a caprei si i s-a rupt meniscul. Totul a fost pe timpul lui Ceau. Pe vremea aia nu se faceau procese etc. Operatia a reusit, pacientul a ramas cu o reducere semnificativa a miscarii. Multi ani dupa, a si nascut. A ramas singura intrucat tatal copilului a lasat-o si cu datorii, s-a descurcat cum a putut, a lucrat pe ici pe colo. La un moment dat si-a dat seama ca merge din ce in ce mai greu si sincer nu stiu cum a ajuns sa se prezinte si sa primeasca pensie de boala. Banuiesc ca are deja vreo 20 de ani de munca, dar nu are varsta de pensionare. Intrucat nu a putut efectiv sa ajunga sa isi faca evaluarea medicala, pensia a incetat. Organele abilitate au fost foarte nepoliticoase (in limitele bunului simt) si i-au spus de la obraz ca nu mai papa pensie de boala pt ca nu s-a prezentat la timp la control si evaluare. Pentru "organe" nu conteaza ca nu se putea efectiv intra intr-un centru medical in luna martie, nemaivorbind de evaluari si analize medicale. Ea avea programare facuta la medic, dar fara analize i s-a spus ca vine degeaba. De parca nu se vede si cu ochiul liber ca abia se mai misca ( :( ).
Intre timp a mai primit o ultima pensie pe care a ridicat-o. Acum a primit somatie sa dea pensia inapoi, ca e necuvenita.
I s-a spus ca poate sa conteste la ANAF. sau cam asa ceva, inca nu am hartiile, cand le voi citi voi sti exact. Are termen de 45 de zile de ieri sa isi clarifice situatia.
Ce este de facut ? Cum poate sa isi reintre in drepturile de pensie si daca e nevoie de un avocat ca sa o reprezinte ? Fiul ei tocmai a terminat liceul si a luat examenul de bacalaureat (a fost printre primii in clasa). A lucrat ceva vreme la ADP (Of, Doamne!) ca zilier, acum se pare ca ii fac contract permanent.
Va multumesc din suflet.

Larissa RASINA
Ganditi frumos. Din pacate realitatea este alta. Trag de un an jumate ponoasele pt ca muncitorii au uitat sa regleze viteza scarii rulante dupa verificare si mergea intr-o veselie. Cand mi-am dat seama ca nu pot urca in ritmul asta, a fost prea tarziu. O treapta mi-a apucat pantoful si mi-a sucit piciorul cu violenta catre exterior. Pac! Raspunsul piciorului a fost ca s-a umflat ingrozitor, plin de apa la genunchi. Nici o fractura, slava Domnului, doar un firicel dintr-o banda laterala a tendonului s-a desprins de os. Asta a fost zgomotul. Nici un medic de aici nu a facut nimic si numai datorita unei prietene am venit in Romania si un medic (sa-i dea Dumnezeu sanitate) a scos toata apa plus un cheag de sange cu o seringa imensa, apoi a injectat acid hyaluronic ca sa nu se mai formeze apa (reactia normala a piciorului cand apa e scoasa). A doua zi aveam si eu genunchi :) DAR a mai ramas oleaca de apa sau ce-o fi intr-o banda laterala la interior (nu unde a avut loc interventia) si pt ca m-am mutat n-am avut timp sa revin. Iar compania aeriana mi-a anulat zborul de venire in Romania, pe baza stitilor propagate prin TV. Acum inca mai sufar (si psihic, ca daca apucam sa vin, acum mergeam normal). De coroana asta te poti feri daca esti atent. Am auzit un om care spunea ca s-a infectat in timpul zborului, desi purta doua masti. Eroare! Sigur l-a luat de pe mancare, sticla cu apa etc. Sau a inspirat prea mult dezinfectant si a avut doar simptome asemanatoare. Am un coleg care de cand foloseste tone, a inceput sa aiba un soi de tic nervos in fiecare dupa masa - stranuta intr-un mod nespecific :) Si NU are coroane.
Revenind la subiect, firma de transport in comun a spus ca nu e vina lor, ci al contractantului secundar care se ocupa cu revizia. Care? Pai sa intreb la sediul central.... nu tu scuze, macar.
Parerea mea e ca e sigur o instalatie de la baie, sau defectiunea e pe conducta undeva. Dar nu e normal sa nu se ia nici o masura, toate apartamentele au de suferit, ca e bloc, nu casa.... Nu numai ca se degradeaza dar la un cutremur mai serios blocul se poate rupe.
Nu exista nici o posibilitate sa se scoata usa si eventual sa se puna alta la loc? Eu as cumpara o usa noua, in loc sa stau sa vad cum mi se degradeaza apartamentul complet. Cu Politia, bineinteles.

De asta e bine sa tii macar legatura cu administratia, sa lasi un e-mail, un numar de telefon, chiar si cand pleci in vacanta in strainatate, ca doar nu esti Pacala de capul tau. Stiu ca unii oameni sunt ursuzi si nu prea raspund nici la neata, dar e o chestie de bun simt sa lasi o adresa de e-mail la vecini sau la administratie cand pleci. Ce o fi acolo in casa.... mucegai de zile mari….
Deci noi suntem despartiti in fapt de 10 ani si locuim la adrese diferite. Intre timp eu am fost singura, el a avut o multime de "prietene". Cand am plecat, in afara de nepotrivirea de caracter, tot asta a fost principalul motiv "prietenele", mai ales cele de culoare.
Cum procedez sa divortez daca nu reusesc sa-l conving sa mearga cu mine la Bucuresti? Nu avem copii, fiecare am venit cu propriile locuinte separate cumparate inainte de casatorie. Nu avem copii impreuna, ci fiecare separat. Nu I-am luat numele de familie.
Cat ar costa la judecatorie ? La notar trebuie sa cumparam vreun timbre fiscal de undeva ???? Sincer, eu as merge doar pentru divort, depus actele si pa, inapoi la serviciu.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa nu-ti para rau, si eu am trecut odata tare de demult prin ceva asemanator, doar ca "dansul" era sot si nu era certat cu legea. Doar cu nevasta. In ignoranta lui majestica, isi imagina pesemne ca pe mine ma strange de gat (ma omoara) si ramane cu apartamentul meu gata mobilat si gaseste el o alta proasta sa aiba grija de fetita mea (si a lui dar atunci era doar copilul meu ca era fata, nu baiat). Scapa de el odata! Copilul va fi fericit sa nu-l mai vada si va inflori pe zi ce trece fara batai si certuri permanente …
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Draga tanara doamna. Din pacate pe la noi la Moldova barbatii isi cam fac de cap cu femeile cum vor ei, si in acelasi timp isi bat joc de ele. Deja l-ai suportat prea multa vreme, si mai aveti si un copil impreuna. Daca e baiat, va fi foarte greu sa scapi de un asemenea ingamfat. Banuiesc ca si bea de le stinge. Singura solutie e sa depui actele legale si sa-ti iei doar strictul necesar cu tine si sa dispari. impreuna cu copilul unde vedeti cu ochii dar nu la mama si la cunostinte. Ia-ti avocat pt ca un asemenea individ brutal poate deveni criminal si nu vrei sa-ti lasi copilasul pe mana lui…. Trebuie sa devii foarte puternica si sa dispari pur si simplu. Doar avocata sa tina legatura cu organelle de ordine si familia. Ca si cum ai pleca in strainatate. Ai putea sa lasi sa se raspandeasca zvonul asta, atentie, numai dupa ce ai disparut. Cineva sa schimbe yala de la usa, si sa evacueze temporar lucrurile in alta parte, fara stiinta lui.
Daca casa e a lui, cam greu. Oricum, trebuie sa lasi totul in urma si sa te muti in alt oras, cat mai departe de el. Transilvania ??? si fereste-te de astfel de "prieteni" in viitor.
Succes. Pt partea legala te vor sfatui administratorii site-ului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Parerea mea, ca utilizator de Internet de peste 20 de ani: inchideti contul present pe Facebook si dupa ce v-ati convins (o saptamana cel putin) ca acel cont a fost inchis incercati sa creati altul.,
Printre altele, imi amintesc de o reclama de acum multi ani "daca nu existi pe Facebook, inseamna ca nu existi" si de un raspuns al lui Mark Z. care a spus clar: "cine crede ca fiecare contact de pe Facebook ii este prieten, acela nu stie ce inseamna prieten". Ca si raspunsul lui candid la o intrebare "ce, e vina mea ca oamenii isi dau toate datele personale pe Internet?" si cu asta cred ca am zis tot. Cine crede ca un cont pe Facebook inseamna mai multi prieteni, nu stie ce e aia. Daca vreau sa vorbesc cu un prieten, il sun pe mobil si stabilim o intalnire. Discutiile chiar si pe whatsup nu inseamna prietenie adevarata, e vorba doar de un substitut...

Si eu primesc telefoane de la diverse numere pe care nu le cunosc, inclusiv trick-ul acela cu numere din orase si zone exotice (Italia, Baleare etc) la care daca raspunzi sau suni inapoi ti se pune in carca o factura "frumoasa" la telefon, dar cand vad ceva suspect pe ecran, nu raspund pur si simplu. Lasa-i sa sune, se vor potoli intr-o buna zi….
In ziua de azi, slava Domnului, nu mai e nevoie sa fii prezent sa platesti intretinerea in persoana, poti trimite anticipat o suma prin banca si obtine confirmarea de primire de la administratie. Valuta se va transforma in lei la cursul zilei. Oricum e mai usor decat sa fii restantier.
Daca proprietarul isi imagineaza ca onor chiriasul va plati propria intretinere, e optimist :) Am patit-o si eu odinioara, de aceea nu mai am nevoie de chiriasi…. Prea mare bataie de cap. Daca vrei sa te intorci, doar cu buldozerul ii mai dai afara din casa ta …. asa e lumea, din pacate… O prietena a patit asta, are in garsoniera o familie de adulti cu tineri de varsta angajarii si nu sunt in stare sa plateasca intretinerea. A trebuit sa le plateasca ea, suma se dusese peste 3000 Euro si ca sa nu piarda garsoniera a trebuit sa plateasca pentru chiriasi. E normal ? Nu, dar asa e omul. Cand si-a pus fundul in luntre, cam greu il urnesti de acolo….
Acu' dumneavoastra stiti mai bine ce va trebuie….
Mama are si ea o a doua usa (e o nisa la intrarea spre doua apartamente, care poate fi periculoasa (cineva se putea ascunde dupa acele colturi de zid prost illuminate).
Impreuna cu vecinii au hotarat si au montat o a doua usa comuna, cu regulamentul de ordine interioara afferent. Usa se incuie noaptea si se blocheaza. Cine are nevoie, iese si o deblocheaza dar mai ales noaptea o incuie la iesire.
Nu vad ce impediment e o a doua usa de protective. Consider ca e mai degraba o tendinta de claustrofobie si din cauza ca nu l-ati suportat pe vecin (bine ar fi sa ni-i putem allege :) )
Sau poate va e lene sa descuiati doua usi…. ma rog, success in demersurile dumneavoastra…