avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaCecilia

Activitate AlinaCecilia

Răspuns la discuția Custodie minor din concubinaj
Dat fiind faptul ca prima data am obtinut din aceleasi motiv lipsa interes pt copil si el nu doreste nici un fel de colaborare. Am mesaje in care l-am informat ca sunt in spital cu baiatul si a spus ca este treaba mea, ca sunt parinte tutore, l-am rugat sa ia baiatul de la cresa si a refuzat pe motiv ca are serviciu si este obosit ca sa poata sta cu el pana ajung eu....
Multumesc de raspuns, sper sa fie bine!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu obtineti custodie exclusiva.
Va consumati inutil energia daca va canalizati pe asa ceva.
Probabil ca si avocata dvs. stie acest lucru.

Am primit hotarare definitiva cu custodie exclusiva in decembrie 2018 tatal copilului nu s-a prezentat la nici unul din termene, a fost reprezentat de avocat dar nu au dorit program de vizita. Acum mi-au deschis proces pentru program de vizita (cu care eram si sunt de acord) si custodia copilului, dar din decembrie cand s-a incheiat procesul pana acum el nu s-a interesat de copil, a fost executat silit pt plata pensiei de intretinere pe anul 2018, iar pe 2019 nu a platit.
Dat fiind timpul scurt dintre acea hotarare si noul proces si faptul ca el tot nu s-a interesat de copil, nu la vazut din octombrie 2018 si nu contribuie la cresterea lui se poate modifica acea hotarare cu custodie exclusiva?
Nu am reusit sa iau legatura cu avocata si as vrea un raspuns.
Multumesc!


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cel mai bine ar fi prin executor daca aveti pe ce sa il executați.

Salariul, masina si nu stiu casa daca se poate fiind ipotecata.
Multumesc!
Pe data de 27.11.2018 s-a emis hotararea cu privire la custodia copilului, am primit custodie exclusiva, plata pensiei de intretinere si cheltuieli de judecata, program de vizita nu a dorit cu drept de apel 30 de zile. Tatal copilului nu a facut apel dar nici banii nu vrea sa-i dea, ma pot adresa unui executor judecatoresc sau sa-i fac plangere la politie?
Multumesc!
La noi nu a fost tamponare, RCA-ul obligatoriu nu schimba parbriz/geam doar daca este o asigurate facultativa pt acest lucru. Cei de la politie au spus ca nici nu-l considera accident si au trecut si cele 24 de ore pt a anunta, daca se prezinta si domnul la politie atunci pietoni 30 de zile + amenda

ElenaDINA a scris:

Prezentarea la politie se face numai daca nu se ajunge la intelegere cu amiabila si bineinteles cand sunt victime (de fapt aici se cheama politia pentru constatari). Am trecut prin intelegere amiabila si nu mi-a cerut nimeni sa merg la politie. M-am dus direct la constatare cu cel care ma lovise si am bagat masina in service.

Eu mi-am asumat ceea ce s-a intamplat, piatra a sarit in geamul lateral si avea o gaura destul de mare, eu nu mi-am dat seama de ceea ce sa intamplat fiind cu tot alaiul de la nunta :)) domnul a venit dupa mine si mi-a spus ca ia sarit piatra in geam. Daca lui nu ia convenit ca eu m-am descurcat si am gasit geam+montaj la un pret accesibil pt mine si nu la pretul ce-l voia el nu am ce-i face. Pana la urma i-am spus ca ii platesc cat imi zice 180lei geamul 150lei montaj 60 lei motorina dar sa-mi arate o chitanta ceva atunci a luat foc tare.
Am vorbit la politie unde s-a intamplat incidentul si mi-au spus sa astept sa se prezinte si el pt a anunta, ca mai mult ca sigur nu o va face.
Va multumesc pt timpul acordat si raspunsuri!!!

nistorsc a scris:

Hahaha, Ca sa ne intelegem: dumneavoastra ati derapat, i-a sarit o piatra in geam aluia. Dumneavoastra va uitati in fata. Cum ati constatat dvs ca o piatra de sub rotile masinii dvs i-a sarit in geam? Daca avea parbrizul spart de mai inainte?

Daca raman pieton 30 de zile asta e, amenda o platesc, dar el ameninta ca voi vedea eu ce se intampla. Eu i-am zis sa vina sa i se puna geamul ca eu am raman cu el si il punem la cei ce se ocupa de asa ceva, nu in curtea cui vrea el, dar intre timp a zis ca a fost si a pus geamul, i-am sa-mi aduca chitanta/factura si ii platesc tot ce a fost, dar a spus ca nu are asa ceva ca a fost la o cunostinta si la pus.....
Am patinat pe un drum si a sarit o piatra spargand geamul altei masini, m-am inteles cu proprietarul sa-i cumpar geam si sa-l montez ajungand undeva la 150 de lei, acum domnului nu-i convine cat ma ajunge si doreste 100 de euro, ce se poate face in aceasta situatie? Au trecut 3 zile de atunci nu ne putem intelege si ameninta.
Am trait in concubinaj si a rezultat un copil, in mod repetat imi spunea sa plec din casa lui (fara copil) si doar seara tarziu imi spunea sa plec stiind ca nu am unfe merge, dupa ultima cearta acum 2 luni (tot seara) mi-a spus acelas lucru iar a doua zi dimineata am luat cateva lucruri pt mine si copil si am plecat la sora mea. De atunci ma tot rog de el sa ne dea restul lucrurile sa ne putem muta in casa mea (la momentul respectiv era inchiriata), el refuza nici pt copil nu vrea sa-mi dea, politia a spus ca nu poate face nimic, nu pot merge cu mine in locuinta lui pt a le putea lua. Daca eu am mutatie pe adresa lui si merg sa iau lucrurile este violare de domicilu? Suntem in proces de custodie a copilului ma poate afecta daca merg sa iau lucrurile din casa lui? La 2 sapt dupa ce am plecat din casa lui, a fost la politie si a spus ca i-am luat 8000€, daca intru sa iau lucrurile ce mai poate fi....