avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor din concubinaj

Am primit hotarare definitiva cu custodie exclusiva in decembrie 2018 tatal copilului nu s-a prezentat la nici unul din termene, a fost reprezentat de avocat dar nu au dorit program de vizita. Acum mi-au deschis proces pentru program de vizita (cu care eram si sunt de acord) si custodia copilului, dar din decembrie cand s-a incheiat procesul pana acum el nu s-a interesat de copil, a fost executat silit pt plata pensiei de intretinere pe anul 2018, iar pe 2019 nu a platit.
Dat fiind timpul scurt dintre acea hotarare si noul proces si faptul ca el tot nu s-a interesat de copil, nu la vazut din octombrie 2018 si nu contribuie la cresterea lui se poate modifica acea hotarare cu custodie exclusiva?
Nu am reusit sa iau legatura cu avocata si as vrea un raspuns.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:51, 19 Martie 2019
Nu obtineti custodie exclusiva.
Va consumati inutil energia daca va canalizati pe asa ceva.
Probabil ca si avocata dvs. stie acest lucru.
Dat fiind faptul ca prima data am obtinut din aceleasi motiv lipsa interes pt copil si el nu doreste nici un fel de colaborare. Am mesaje in care l-am informat ca sunt in spital cu baiatul si a spus ca este treaba mea, ca sunt parinte tutore, l-am rugat sa ia baiatul de la cresa si a refuzat pe motiv ca are serviciu si este obosit ca sa poata sta cu el pana ajung eu....
Multumesc de raspuns, sper sa fie bine!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu obtineti custodie exclusiva.
Va consumati inutil energia daca va canalizati pe asa ceva.
Probabil ca si avocata dvs. stie acest lucru.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu v-am spus ce era de spus.
Nici avocata nu cred ca o sa va spuna altceva.
Sunt lucruri foarte bine stiute.

Ca sa obtineti custodie exclusiva este un drum destul de lung si se impune o strategie bine elaborata.
Nu este asa usor de obtinut dupa cum credeti...
Daca avocata nu are timp de dvs. nu aveti nicio sansa...la asa ceva...
Oricum, marea majoritate nu reusesc pentru ca nu au nicio strategie asa ca puteti sta linistita sub acest aspect...
Exista egalitate in drepturi... si nu sunteti cu nimic discriminata....
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț cu minor, program de vizitare minor nerespectat de tata. pot sesiza undeva acest lucru, și dacă da, care sunt demersurile? Steli123 Steli123 Buna ziua.In urma cu cateva luni am divorțat,copilul are 3 ani,îl cresc singura cu multe sacrificii.Custodia este comuna(am fost de acord cu condiția să i ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna 123Andreea 123Andreea Buna ziua am si eu o intrebare. Daca tatal copilului meu doreste sa obtina o custodie comuna , el fiind cetatean strain fara domiciliu in romania nu are loc de ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor Steli123 Steli123 Buna ziua, un model de opinie asupra unei cereri reconventinale? (vezi toată discuția)