Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor din concubinaj

Am primit hotarare definitiva cu custodie exclusiva in decembrie 2018 tatal copilului nu s-a prezentat la nici unul din termene, a fost reprezentat de avocat dar nu au dorit program de vizita. Acum mi-au deschis proces pentru program de vizita (cu care eram si sunt de acord) si custodia copilului, dar din decembrie cand s-a incheiat procesul pana acum el nu s-a interesat de copil, a fost executat silit pt plata pensiei de intretinere pe anul 2018, iar pe 2019 nu a platit.
Dat fiind timpul scurt dintre acea hotarare si noul proces si faptul ca el tot nu s-a interesat de copil, nu la vazut din octombrie 2018 si nu contribuie la cresterea lui se poate modifica acea hotarare cu custodie exclusiva?
Nu am reusit sa iau legatura cu avocata si as vrea un raspuns.
Multumesc!
Nu obtineti custodie exclusiva.
Va consumati inutil energia daca va canalizati pe asa ceva.
Probabil ca si avocata dvs. stie acest lucru.
Dat fiind faptul ca prima data am obtinut din aceleasi motiv lipsa interes pt copil si el nu doreste nici un fel de colaborare. Am mesaje in care l-am informat ca sunt in spital cu baiatul si a spus ca este treaba mea, ca sunt parinte tutore, l-am rugat sa ia baiatul de la cresa si a refuzat pe motiv ca are serviciu si este obosit ca sa poata sta cu el pana ajung eu....
Multumesc de raspuns, sper sa fie bine!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu obtineti custodie exclusiva.
Va consumati inutil energia daca va canalizati pe asa ceva.
Probabil ca si avocata dvs. stie acest lucru.

Eu v-am spus ce era de spus.
Nici avocata nu cred ca o sa va spuna altceva.
Sunt lucruri foarte bine stiute.

Ca sa obtineti custodie exclusiva este un drum destul de lung si se impune o strategie bine elaborata.
Nu este asa usor de obtinut dupa cum credeti...
Daca avocata nu are timp de dvs. nu aveti nicio sansa...la asa ceva...
Oricum, marea majoritate nu reusesc pentru ca nu au nicio strategie asa ca puteti sta linistita sub acest aspect...
Exista egalitate in drepturi... si nu sunteti cu nimic discriminata....
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat