avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Daisy

Activitate Diana Daisy

Nu am mai nimerit niciodată carantină. Pe mine mă interesează o lege, de a o contesta... e clar că voi sta in carantină, eu nu omit asta, si voi respecta clar...

Nomenas a scris:



Diana Daisy a scris:

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in 28 din Austria, ma asteapta copiii, si nu as vrea sa fac carantina. Vin si cu test PCR, dar tara a ramas in zona rosie.
In baza care-i legi pot anula, carantina, cum trebuie formulata cererea, si cum.o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Multumesc astept raspuns, Sarbatori fericite


In baza cetateanului liber se poate anula. Adica "eu nu vreau". Imi pare rau ca va aflati in situatia asta. Acum, ce am zis sa nu o luati in serios. Dar multi nu o sa respecte carantina pentru ca avem un stat care la fel, nu ne respecta.

Buna ziua. Un model de anulare a carantinei, se poate? Vin in 28 din Austria, ma asteapta copiii, si nu as vrea sa fac carantina. Vin si cu test PCR, dar tara a ramas in zona rosie.
In baza care-i legi pot anula, carantina, cum trebuie formulata cererea, si cum.o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Multumesc astept raspuns, Sarbatori fericite
Răspuns la discuția Decizie carantinare
Bună ziua. Cum formulez o cerere de contestare a carantinei, si cum o depun la judecatorie, daca sunt in carantina? Mulțumesc
Multumesc...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. (5) din Legea nr. 55/2020: "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".


Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului auto , tre sa ai certificat verde?
Daca DA, si nu am , cum pot obtine totusi buletinul/ permisul auto? Este legal sa se impuna/ ceara asa ceva?

Am rezolvat cu raspunsul la aceasta intrebare.
As avea o alta intrebare :
Pt a intra in tara, iti trebuie un test negativ COVID nu mai vechi de 48h...eu lucrez in domeniul asistentei sociale in Austria iar legea spune asa:
4 v) persoanele care îşi desfăşoară activitatea în baza unui contract de muncă, în domeniul asistenţei sociale în țările membre ale UE, dacă prezintă un test negativ pentru SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea intrării pe teritoriul național;
INTREBAREA ESTE: POT VENI IN RO, CU ORICE TIP DE TEST COVID NEGATIV( PCR, ANTIGEN, SAU ANTICORPI),????
VEDETI CA IN LEGE NU SPECIFICA SA AI TEST PCR, DOAR UN TEST NEGATIV NU MAI VECHI DE 48H.
LEGEA ARE O SCAPARE( A LASAT O PORTIRA) CE SPUNETI?
MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Buna ziua. Aceasta lege din 4.12.2020, Art.3 Hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență nr. 36/21.07.2020
privind constatarea pandemiei de COVID-19 și stabilirea unor măsuri necesar a fi aplicate
pentru protecția populației, se completează la art. 3, cu două noi alineate (5) și (6) astfel:
„(5) De asemenea, sunt exceptate de la măsura instituită potrivit prevederilor art.
2, persoanele care au fost confirmate pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 în
ultimele 90 de zile anterioare intrării în țară, fapt dovedit prin documente medicale sau prin
verificarea bazei de date Corona-forms și pentru care au trecut cel puțin 14 zile de la data
confirmării până la intrarea în țară”.
„(6) Sunt exceptate de la măsura carantinării instituită în conformitate cu
prevederile legii 136/2020 republicată, privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății
publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic, persoanele care au avut contact cu un
caz confirmat pozitiv pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, dacă se dovedește prin
documente medicale sau prin verificarea bazei de date Corona-forms, că acestea au avut
cel puțin un test pozitiv în ultimele 90 de zile anterioare producerii contactului și au trecut
cel puțin 14 zile de la data primului test pozitiv și până la data contactului”
Asta e din 4.12.2020 o abroga pe cea din 8.10, care face referire si la îngrijitorii de bătrânii ce lucrează în Strainatate ca nu fac izolare daca au un test negativ nu mai vechi de 48h? LEGEA DIN 8.10.2020 HOTĂRÂRE nr. 48 din 08.10.2020 privind stabilirea excepțiilor de la măsura carantinei și suspendarea zborurilor către țările/zonele de risc epidemiologic, Art. 1 Se modifică art. 3 din Hotărârea CNSU nr. 36 din 21.07.2020 privind
constatarea pandemiei de COVID-19 și stabilirea unor măsuri necesar a fi aplicate pentru
protecția populației și va avea următorul cuprins:
”(1) Sunt exceptate de la măsura instituită potrivit art. 2, următoarele categorii de
persoane care nu prezintă simptome asociate COVID-19, cu respectarea prevederilor legale
în vigoare privind utilizarea materialelor individuale de protecție împotriva COVID-19:
-v) persoanele care îşi desfăşoară activitatea în baza unui contract de muncă, în
domeniul asistenţei sociale în țările membre ale UE, dacă prezintă un test negativ pentru
SARS-CoV-2, efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea intrării pe teritoriul național;!!!
Multumesc anticipat pentru raspuns

Răspuns la discuția Confidentialitate
Mulțumesc pentru raspuns
Art 24 al.(2), e valabil si acum cand e lege de protecție a datelor personale?
Buna ziua . Exista posibilitatea unei imputerciri, pt acces la datele personale a unei persoane( mama, tata, copil, sot?, internată în spital, ? în caz de deces sa poti solicita legal informatii despre tratamentul persoanei, de exemplu?
Multumesc
Ce nr de lege obliga masca ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este obligatorie scoala, accesul părinților nu poate fi interzis decat pt motive temeinice si masca este obligatorie dar trebuie sa i se dea masca la copil daca nu are din varii motive.
Scoala ar trebui sa aiba masti.
Acestea se pot rupe in timpul.scolii.