avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate antonb

Activitate antonb

Buna seara! Incerc sa aflu daca permisul de sedere pe 5 ani al sotiei non-UE este invalid daca a fost in afara tarii mai mult de 6 luni dar impartite intre 2022 si 2023 (mai putin de 6 luni in fiecare dintre ani). Am citit legea dar nu inteleg daca absenta de 6 luni se refera la an calendaristic sau orice perioada de 12 luni consecutive. Multumesc!
Este adevarat ca pemisul de sedere pe 5 ani pentru sot/sotie non-UE e invalid daca persoana e plecata din tara 6 luni si isi pierde toate drepturile de rezidenta in RO? Multumesc!
Multumesc! Atunci trebuie ca amandoi mostenitorii sa fie de acord sa vanda sau fiecare poate ce vrea cu terenul lui?
Cum se face succesiunea la teren agricol cand sunt 2 mostenitori? Va fi un singur act de proprietate pe numele celor 2 sau se imparte terenul in mod egal si fiecare mostenitor are actul lui de proprietate ? Multumesc!
Ce intrebari le va pune notarul celor 2 martori pentru succesiune? Multumesc!
Am scris prenumele in fata numelui (la ''subsemnatul'') intr-o procura reprezentare succesiune, poate fi lasat asa sau trebuie rescris tot? Multumesc!
Cat dureaza in mod normal intabularea/cadastru pt casa mostenita la tara si cat este ''taxa de urgenta''? In cat timp as putea avea documentele necesare pt partaj? Multumesc!
3000 euro? Presupun ca nu sunt taxe dar nu stiu daca trebuie declarat.
Multumesc! Va trebui sa declar tranzactia la ANAF sau sa platesc taxe?
Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care pot sa cedez o mostenire fratelui meu (noi doi suntem singurii mostenitori ai tatalui), eu ii cedez 100% la partaj+reprezentare si el imi plateste o suma pentru jumatatea mea. El vrea tranzactia sa fie notarizata. Se poate include tranzactia in documentul de partaj+reprezentare sau unul atasat la acesta? Ceva de genul ''Subsemnatul ... am primit suma de ... de la ... si cedez partea mea etc'' dupa care el imi da banii si eu ii dau hartia? Si as avea alta intrebare : va trebui sa declar banii la ANAF sau sa platesc taxe pe ei? Multumesc mult!