avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se face succesiunea la teren agricol cand sunt 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se face succesiunea la teren agricol cand sunt 2 mostenitori? ...

Cum se face succesiunea la teren agricol cand sunt 2 mostenitori? Va fi un singur act de proprietate pe numele celor 2 sau se imparte terenul in mod egal si fiecare mostenitor are actul lui de proprietate ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: antonb , utilizator 21:46, 25 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se eliberează un singur certificat de moștenitor, în dublu exemplar.
Multumesc! Atunci trebuie ca amandoi mostenitorii sa fie de acord sa vanda sau fiecare poate ce vrea cu terenul lui?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de ... cornelmarin cornelmarin Buna ziua! Am si eu o intrebare,poate ma lamureste cineva:detin,de pe urma mamei mele,impreuna cu tatal meu si sora mea,un teren extravilan de 1 ha,pe care ... (vezi toată discuția)
Succesiune adaBod adaBod Buna ziua, vreau sa va intreb daca la succesiune ptr teren agricol trebuie sa se imparta in mod egal intre cei 3frati?In cazul in care, doi dintre frati ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil cota parte zuzzu zuzzu Casa cu terenuri ( intravilan si agricol) si succesiune facuta intre cei 3 mostenitori legali(sotul defucntei si cei 2 copii). In urma succesiunii facute, ... (vezi toată discuția)