avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate luminita45

Activitate luminita45

Buna ziua! Sotul meu anul acesta trebuie sa se pensioneze dar nimeni nu ii spune concret in ce luna trebuie sa isi depuna dosarul. Munciti si cotizati are 40 de ani in campul muncii si este inca activ. Este nascut in 09.09.1963 si are grupa a-2-a de munca, in perioada...
27. 07. 1979 - 28. 04. 1983 si 06. 12. 1984 - 31. 12. 2006
Va rog daca se poate sa imi spuneti cand ar putea sa isi depuna dosarul de pensie.
Va multumesc anticipat si va dorec tuturor o zi cat mai frumoasa!!!
Buna ziua! Nu am semnat niciodata nici un contract,iar daca merg la asociatie ....acolo este un intreg taraboi....intre vechea presedinta si noua presedinta.....mai mult,vechea presedinta o acuza pe cea noua de distrugerea unor acte.....ele fiind rude.....de aceea v-am scris ,sa stiu unde pot verifica fara sa ma lovesc de aceste doamne.....nu stiu sigur daca toate contractele se duc la ITM ......va multumesc deoarece mi-ati raspuns,deoarece de cateva saptamani atat eu cat si parintii mei nu mai dorm noapte,mama fiind si foarte bolnava.....nu m-as consuma atat ,dar stiu ca responsabilitatea unui cenzor este destul de mare si mi-e teama sa nu fi semnat in locul meu anumite acte......mentionez ca asociatia are mari datorii la Aquaserv......iar vechea presedinta mai baga sume dupa bunul plac proprietarilor.....
Buna ziua!!!Mai intai va voi spune povestea mea ca sa intelegeti pe scurt cam despre ce este vorba.....acum un an jumate mi-am achizitionat un apartament prin programul prima casa...rata fiind destul de marisoara imi trebuia un al doilea job pentru a incerca sa ma salvez cu ratele.....parintii ma ajutau dar nu am vrut sa las greul pe capul lor....asa ca tot cautand,administratora blocului unde stateam mi-a propus sa fiu cenzor la asociatia de care apartineam cand inca stateam la parinti...Mentionez ca am terminat un liceu cu profil economic......asa ca mergeam la dansa sa ma invete ce sa fac,dar tot timpul devenea un esec deoarece se abatea tot dimpul de la ceea ce trebuia sa ma invete.....am inteles-o deoarece era singura si probabil cauta sa-si descarce sufletul.....intre timp mi-a cerut si niste acte....diploma de bacalaureat si buletinul.....mentionez ca pe atunci inca nu aveam schimbat buletinul dupa noua mea adresa......acele intalniri au continuat pana am cam rarit-o cu vizitele deoarece m-am gandit ca este neserioasa....intre timp eu mi-am facut buletinul nou dupa adresa mea actuala ........nu demult aceasta doamna a fost data jos din functie, de locatari,fiind nemultumiti de dansa,,,,nemultumirea mea este ca eu mi-am auzit vorbe ca am fost cenzor si ca semnatura mea apare pe acolo si ca as fi luat si un salariu lunar .......deci eu nu am profesat nici macar o secunda.....cum pot afla daca cineva a luat banii de pe urma mea,si daca e posibil sa se faca un contract pe numele meu fara sa semnez....
Multumesc pentru raspuns,dar prietenul meu de familie, din 2015 de cand a aflat ca nu este copilul lui,a avut 2 procese de tagana paternitatii pe care le-a pierdut,asteptand raspuns la a -3-a tagana de paternitate...testul ADN s-a facut in 2015 luna octombrie.....
Buna ziua!!! Va rog sa imi raspundeti si sa ma ajutati…..Am un prieten de familie care a patit un necaz si doresc sa il ajut….are 35 de ani, in 2008 s-a casatorit ,rezultand un copil. In 2014 sotia a depus actele de divort fara stirea acestuia . In 2015,sotia a divulgat secretul bine pastrat, ca nu este copilul prietenului nostu……la testul AND a reiesit ca intradevar copilul nu este al lui, dar el continua sa plateasca pensie alimentara din 2014 de cand s-a depus dosarul pentru divort ,pana in momentul de fata….ce poate face sa nu mai plateasca pensie alimentara.
Răspuns la discuția Prima casa
Buna ziua!!!!Multumesc frumos pentru raspuns, dar nu cred ca v-a accepta sa semnam nimic inaintea casatoriei....voi vedea cum voi face....dar va mai intreb un lucru pe care l-am aflat recent....dupa cumpararea imobilului pot cere bancii sa imi aprobe ca ii dau o parte cota din imobil mamei mele?....poate ca nu stiu cum sa ma exprim in termeni juridici...
Discuție Prima casa
Buna ziua!!! Doresc sa imi achizitionez o locuinta prin programul prima casa, mama mea fiind coplatitor dar nu si coproprietar.Eu nu sunt casatorita deocamdata....in cazul unei casatorii ce ar trebui sa fac ca viitorul sot sa nu aiba drepuri asupra imobilului in cazul unui divort.....nu accepta sa semneze un contract prenuntial, si nici ca parintii mei sa plateasca ratele. Va multumesc!!!