avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate vodavictoria

Activitate vodavictoria

Buna ziua ,
livrarile de cherestea cu valoare mai mare de 10000 lei ,avem obligatia obtineri codului UIT?
Buna ziua ,
in cazul in care un salariat incadrat la salariul minim pe economie ,este in luna august in concediul fara plata 10 zile ,ce contribuii ii se aplica , la orele efectiv lucrate sau la salariul minim pe economie,multumesc.
Buna ziua ,
as vrea sa mi spuneti care este dirna maxima externa ce se pote acorda pe o luna unui sofer ce are un salariul brut de 3000 lei ,in noile prevederi legislative .
Va multumesc.
- dar diferenta de 50% ,va trebui sa achizitionez bunuri de la o firma acreditata ,in total eu achit, in speta mea tot 10000 lei pentru pers.ce nu am angajat pers. cu handicap
– Am o nelamurire -Procentul de 4% rezultat conform legii 448/2006 se va inmulti cu 50% din salariul minim brut pe tara stabilit prin hotarare a Guvernului in vigoare in luna pentru care se plateste taxele sau 100 % salariul intrucit noi avem 108 salariati si am platit peste 10000 lei in 25.02.2022.
Buna ziua !
In cazul in care prestez un serviciu in cadrul unui birou notarial din ROMANIA pentru o Pesoana Juridica impozabila din UE respetiv Ungaria -cum emitem factura SDD /TAXARE INVERSA sau cu cota TVA -avind in vedere modificarile facute in domeniul TVA -din 01.07.2021 in baza OUG 59/2021 .

Va multumesc.
Buna ziua ,
Cu ce data se aplica noua reglementare de tva 5% lemn foc si in ce cazuri?
Societatea a facut o achizitie intracomunitara de 2 motociclete.
1 dintre ele se folosesc in scop de marketing (sunt inscriptionate cu logo-ul societatii si sunt folosite in scop publicitar), iar ar dori sa le doneze unui ONG.

1. Care este monografia contabila?
2. Sunt cheltuielile deductibile?
Buna ziua !
Ca si profesie libera care este limita de pensionare ,67 sau 70 de ani ,care este cadrul legal .MULTUMESC
Buna ziua ,se acorda vouchere de vacanta la angajati unei institutii publice -functionar public ce au C.I.Munca suspendat ptr.cresterea copilului ?