avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1326 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina1982@@#

Activitate Florentina1982@@#

Am niste vecini care ne dispera cu muzica foarte tare zi, noapte. Am sunat la 112 noaptea si au încetat cu muzica, dar a continuat a doua zi dupa ora 14 pana seara cu muzica la maxim. Stam la tara am copil mic, soțul lucrează în ture timp de odihnă nu prea avem ce putem face?
Discuție Succesiune
Succesiune nefacuta dupa bunicii dec in 1984-86 tata singurul mostenitor. Tata necasatorit cu mama, ea dec anul trecut,el anul acesta. Mostenitori eu si o sora care nu a pus un banut la inmormantari sau parastase. Intrebarea mea ar fi: la succesiune se tine cont de cheltuieli inmormantari, taxe de succesiune, renovari la casa sau bunurile se impart la doi urmand ca eu sa o despagubesc la cat se evalueaza casa? Casa fiind din pamant( 4camere) eu cu sotul locuind aici am tencuit si pus termopane si un patul de boltari din care am facut doua camere. Ea spunand ca nu o intereseaza si vrea banii pe jumatate din casa cum este acum facandu-ne prosti ca am investit. Un sfat cu ce am de facut!
Răspuns la discuția Declaratie penala
Noi am tot incercat sa fie bine. Nu locueste cu noi dar vine cu scandal numai cand sotul meu nu este acasa. Acum doi ani nea intrat in casa si a furat bani si aur. A recunoscut in fata sotului meu dar la rugamintile soacrei care era bolnava nu am facut plangere. Saptamana trecuta eu nu eram acasa a deschis un lacat de la o magazie nu am observat sa fi luat ceva. Socrul este bolnav sta mai mult in pat si eu vad de el a auzit cand umbla pe acolo. Nu se linisteste de aceea vreau sa fac dreptate prin lege ca poate asa ne gasim si noi linistea.
Am sunat la nr urgenta pt ca o cumnata ma batea in curtea mea, a socrului unde locuiesc din 2004 pe motiv ca nu iam facut invitatie la parastasul mamei ei de care eu am avut grija inainte si cheltuielile inmormantarii fiind suportate de mine si sot fratele ei. Ma lovit jicnit speriat copilul meu de 9 ani. Ca nu am drept sa incui camerele unde stau si sa plec din casa. Sotul meu nefiind acasa in acel moment. As vrea sa stiu daca dosarul este trimes la tribunal de politia care a luat declaratia sau eu. Cum se procedeaza mai departe. Imi este frica ca intra iar peste mine in casa. Copilul imi tresara din orice. Nu am urme vizibile din bataie. A primit si amenda sau doar I se pune in vedere sa fiu lasata in pace.
Bunicul era din partea socrului. Decedata si bunica.
Facem succesiune dupa bunic, socrul devenind propietar dupa aceea trebuie sa fie si cumnata de fata ca am inteles ca are dreptul dupa mama care ar avea drepturi egale ca o sotie cu acte dupa atatia ani de locuit impreuna.
Soacra mea era pe numele primului sot care anul trecut am aflat ca ar fi decedat, traind cu socrul meu din1976 cu care are 2 copii, fata si baiat. Socrul nu are acte pe casa si pamant fiind pe numele bunicului decedat. Noi avand grija de ambii, cheltuielile prin spitale si de deces tot noi. Discutii au fost si cand traia soacra cu fata care vrea parte din casa, casa fiind din pamant si noi am renovat jumatate din ea. Cum sa procedam pt ca socrul este de acord sa faca acte pe numele baiatului meu minor, are 10 ani, fara ca, cumnata mea sa aiba dreptul.
Casa unde locuim este pe numele bunicului, pe data de 8 ianuarie soacra mea a decedat ea fiind vaduva in acte nu casatorita cu socrul meu. In adeverinta de la primarie se specifica ca nu are bunuri. In afara de sotul meu ei mai au o fata cu care avea discutii de mostenire, dar noi am avut si avem grija de ei, el. Casa este de pamant, noi am mai facut unele inbunatatiri si vrem sa o modernizam in continuare. Daca facem succesiune dupa soacra acum primeste cumnata mea un sfert, posibilitate de despagubire deocamdata nu avem dar daca noi mai renovam la evaluare noi o despagubim pe munca noastra? Cum sa procedam? Ne gandim sa-i cedam noi un pamant de casa cu conditia sa renunte la partea de casa prin notar. Se poate?