avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaCarausu

Activitate GabrielaCarausu

Am mai pus întrebarea... Scuze...Nu știm unde să aflăm răspuns... Părinții mei doresc să-si facă acte de proprietate pe 900 metri pătrați cumpărați înainte de 89, dar s-au trezit că pământul este împărțit de granița dintre 2 localități, și una din anexe , construita fără autorizație, pică exact pe jumătate în cele 2 localități. Se poate obține drept de proprietate de la o singură localitate sau se va împărți pe bucățele? Care sunt pașii de urmat? Mulțumesc
Părinții mei trebuie să și facă titlul de proprietate pe cele 900 m pătrați , însă s-au trezit că pământul nu este cumpărat ci doar au drept de folosință și că, mai rău, când au venit cei de la cadastru , o anexă, respectiv o bucătărie și o parte din pământ este așezată pe granita dintre 2 localități.Aceasta granita nu este dreapta ci cumva pe diagonala. Menționez că nu au autorizație de construcție pe anexă. Se poate obține drept de proprietate pe tot pământul? Și dacă da, care sunt pașii? Mulțumesc anticipat pt. raspuns
Răspuns la discuția Divorț
Mulțumesc
Discuție Divorț
Soțul meu are apartamentul cumpărat înainte de căsătorie, dar am plătit 15 ani rate împreună. În caz de divorț am drept de proprietate?
Apartamentul a fost inițial cumpărat de soțul meu, însă ulterior , după căsătorie, l-am platit împreună (rate) . Dacă ar fi un divorț aș avea și eu drept de proprietate?