avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_aby

Activitate cristi_aby

Buna ziua,
Si daca site-ul era despre gatit si tigai era o diferenta? :)
Se numeste tot publicitate, indiferent de domeniu si pentru a emite factura va trebuie o persoana juridica cu obiect de activitate in publicitate. Cautati prin lista cu CAEN-uri si gasiti ceva cu siguranta. Am avut un astfel de srl insa nu mai stiu exact codul pentru publicitate.
Daca nu trebuie sa faceti factura, nu va trebuie persoana juridica si platiti impozit pe venit ca orice persoana fizica cu venit suplimentar, declarat la ANAF.
Daca doriti mai multe detalii, ma puteti gasi pe site-ul www.LaBursa.ro unde inafara de investitii si trading :) discut uneori si astfel de subiecte. Poate mai schimbam si impresii. [ link extern ]
Am mai raspuns la lucruri similare legat de FOREX si optiuni si se aplica si pentru tranzactionarea de actiuni (titluri de valoare ca denumire) sau obligatiuni, si alte contracte de valoare tranzactionate si mai nou criptomonede. Eu tranzactionez actiuni, FOREX, etc din 2002 si am declarat anual la ANAF pierderea sau castigul. Exista o lege care li se aplica.
Nu conteaza suma castigata pentru a plati CAS sau CASS in acest caz, ci natura venitului. Nu sunteti PFA sau SRL sau asimilat cu un angajat ca sa platiti aceste lucruri.
Pentru trading, investitii, se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD). Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat.

TVA vine de la Taxa pe Valoarea Adaugata - trebuie sa fie o activitate economica repetabila prin care se creaza valoare... deci cred ca nu este cazul. Puteti intreba la ANAF ca oricum o sa treceti pe acolo si daca nu s-au mai schimbat lucrurile din primavara 2019 o sa platiti doar impozit pe venitul respectiv, indiferent de suma castigata. Din cate stiu, pentru criptomonezi se dorea impozitarea per tranzactie, la celelalte era la nivelul castigului pe an... fiind insa noi, or sa se uite putin ciudat la dumneavoastra si or sa va spuna ce si cum. Am patit-o prin 2002-2007 legat de actiuni si FOREX, acum au mai invatat.
Daca doriti mai multe detalii, ma puteti gasi pe site-ul www.LaBursa.ro unde discut uneori si astfel de subiecte. [ link extern ]
Răspuns la discuția Forex
1) Da. Pentru FOREX se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD). Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat. Am tranzactionat si FOREX cativa ani si am declarat pierderile sau castigul la ANAF.
2) ANAF
3) Depinde de brokerul prin care se face tranzactionarea.
4) Da, declaratii pentru impozitare.
5) Nu sunt probleme cu banca insa trebuie declarat de unde sunt banii. Mai ales daca depasesc o anumita suma mai importanta.
Nu este necesar PFA sau SRL sau inregistrare la registrul comertului daca sunteti trader si faceti tranzactii printr-un broker.
Va inregistrati doar daca vreti sa va faceti societate de brokeraj, care nseamna nult mai mult. Daca doriti mai multe detalii, ma puteti gasi pe site-ul LaBursa.ro unde discut uneori si astfel de subiecte. [ link extern ]
1) Pentru investitii, inclusiv optiuni, se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD) si similar cred ca exista si pentru optiuni, acestea fiind tot contracte. Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat.
2) Pentru astfel de venituri din strainatate nu trebuie sa aveti pfa, srl sau contabil daca faceti dumneavoastra calculul si treceti pe formularul ANAF varoarea castigului, si atasati actele doveditoare. Vedeti si daca platiti sau nu impozit in strainatate, banuiesc ca brokerul este extern.
3) Este bursa, nu joc de noroc. Chiar daca uneori norocul e bine sa fie de partea ta cand faci investitii. In spate este un contract options cu caracteristici fixe care se tranzactioneaza intre parti.