avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate VBREHUI

Activitate VBREHUI

Va multumesc pentru indrumare. Asa voi face.
De 7 luni in Camera Preliminara. Ce pot sa fac?

Buna ziua,
In 2015 am fost victima unui accident rutier. Cf. Rap.INLM 95-100 zile ingrijiri medicale.
Am formulat o contestatie privind termenul f.lung de solutionare, contestatie ramasa fara obiect, pt.ca dosarul ajunsese in 10 Febr.2020 la Judecatorie cu propunere de incepere urm.penala.
Din 10 Febr. si pana astazi apar 2 dosare cu acelasi nr., unul avand in plus ":a1". (probabil dosar atas pt Cam.Prel.)
CE POT SA FAC sa determin instanta sa solutioneze dosarul in Cam.Prel.?
O cerere la presedintele instantei sau la altcineva?
Cu multumiri anticipate!
Buna seara tuturor,
Va rog, ma puteti ajuta cu un raspuns despre cum se procedeaza pentru radierea din CF a interdictiei de instrainare in baza L.112? Exista o procedura anume?
Daca OCPI era cumva obligat in virtutea legii sa opereze aceasta radiere, nu a facut-o.
Mentionez ca au trecut cca 22 ani de cand am cumparat.
Cu multumiri anticipate pentru raspuns
Răspuns la discuția Pensie anticipată
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sper sa nu gresesc - din cauza faptului ca varsta standard de pensionare este 65 ani pt.barbati, reducerea in cazul pensiei anticipate este de max. 5 ani - chiar daca aveti vechimea completa de 35 ani (sau mai mult).
1. VA DORESC TUTUROR UN AN PLIN DE REALIZARI!
2. Va rog, o sugesie pt.modul in care pot fi introdusi in APEL/recurs actualii titulari ai dreptului de coproprietate asupra terenului de sub constructie.
procesul a inceput in 2001 si ne aflam in RE-RE-JUDECARE RECURS
- obiect = APEL împotriva a 3 încheierii de carte funciară, prin care X si-a inscris si camere ce apartineau apartamentului meu, si implicit, cote indivize mai mari (inclusiv din teren)
Dupa prima casare in rejudecarea apelului am obtinut ca cele 3 incaperi intabulate abuziv de X, sa fie recunoscute de catre instanta ca facand parte din apartamentul meu, si sa-i diminueze lui X cotele indivize de folosinta comuna, de la 65% la 60%.
A 3-a incheiere de CF se refera la terenul de sub constructie (cca 140mp) + o curte f.f.mica (cca 20 mp) – si a fost omisa de toti judecatorii, pana in 2016.
Tot terenul are 4 coproprietari
In CF comuna, teren sunt trecuti 3 coproprietari, al 4-lea STATUL, este omis.
Chiar fara STAT, insumand cotele indivize doar ale celor 3 copropr. , obtimem 105% (depasim 100%)
Din 2001 pana in 2017 au fost citati doar 2 copropr. (eu si X)
Dupa a 2-a casare au fost citati si mostenitorii celui de-al 3-lea copropr.inscris in CF teren.
Acesti mostenitori in 2012 au vandut lui Y, apartamentul cu cota indiviza de teren aferenta, deci mostenitorii NU MAI AU CALITATE PROCESUALA PASIVA
Am aratat instantei actualii titulari ai dreptului de coproprietate indiviza asupra terenului si faptul ca
a intervenit o transmisiune a calitatii procesuale pasive. Am depus contractul lor de vanz-cump.
Instanta de apel a respins introducerea lui Y si a Statului (copropr.indivizi), in prezenta cauza, ca inadmisibina, raportat la art.57 CPC (1865), pt.ca nu este o cauza in prima-instanta, ci e apel impotriva incheierii de CF (in 2001 nu exista plangerea la prima instanta, doar apelul impotriva CF).
Mai apreciaza instanta ca nu este nici caz de transmisiune a calitatii procesuale pasive pt.ca acestia nu sunt inscrisi ca titulari ai dreptului in CF atacata.
(Mai rau este ca noii proprietari sunt inscrisi in alta CF, ca pt.acest imobil teren, sunt 2 carti funciare cu doua adrese diferite ,2 nr.cadastrale, exact pt.aceeasi parcela = un alt proces)
S-A PRONUNTAT O HOT.IN CONTRADICTORIU CU PERS.LIPSITE DE CALITATE PROC.PASIVA.
INTREBARE:
Exista vreo exceptie sau un altfel de cerere prealabila prin care sa fie casata aceasta hot.si trimisa la re-re-re-judecare pentru introducerea in cauza a actualilor titulari ai dreptului???
Va multumesc,
ValB
...afara de faptul ca sunteti reclamanta, ce alta calitate mai aveti in dosar?


1.Multumesc utilizatorului limbaromana pt. raspunsul despre mostenitori.
2. Nu inteleg, ce alta calitate mai pot avea in acest dosar?
Cu stima,
ValB
Obligatia dvs. este de a indica mostenitorii....Daca ii mentionati veti putea finaliza procesul.


Eu am indicat mostenitorii cu tot cu adrese, dar avocatul unuia dintre parati a vociferat ca: "..Da!? Mama e buna la toate...", adica nu am produs niciun act din care sa rezulte.
Am depus doar o cerere (cu numar de inregistrare), pe care o formulasem catre primaria locului de nastere al defunctului si un raspuns primit de la Camera Notarilor Publici care imi comunica faptul ca dupa defunctul A, nu s-a dezbatut mostenirea.
Voi solicita informatii si la locul decesului, asa cum mi-a sugerat dl.Darie Tutor.
Sper sa se finalizeze acest minunat proces inceput in Mai 2001, si aflat in RE-RE-judecare.
Va multumesc pentru opinie.
Cu stima,
ValB
Am vazut HG-ul si anexa, am inteles
Va multumesc mult pentru indrumari.
O seara placuta!
ValB
Va multumesc pentru raspun si va mai rog sa-mi detaliatl a cui anexa este Anexa 9 de care faceti vorbire, si ce date mai sunt inregistrate in ea, pt.a putea sa-mi formulez cat mai precis cererea.
Instanta doreste sa indeplineasca corect procedura de citare, nu o intereseaza masa succesorala. Defunctul nu mai avea calitate procesuala pasiva nici anterior decesului, dar nu s-a ajuns niciodata la aceasta discutie. Pana nu va fi citarea corecta "nu misca nimeni".
Cu consideratie,
ValB
Va rog ajutati—ma sa inteleg ce act pot sa obtin pt.a dovedi ca X, Y si Z, sunt mostenitorii defunctului A?
Eu sunt reclamanta si unul dintre parati a decedat pe parcursul procesului.
Instanta mi—a pus in vedere sa prezint CERTIFICAT DECES si sa indic mostenitorii.
Eu cunosc ca defunctul A, are ca pontentiali mostenitori:
— mama si
— 2 frati vitregi (dupa ,tata)
Stiu chiar si adresele lor, dar un act oficial din care sa rezulte aceste luncruri nu am.Unul dintre ceilalti parati a ridicat aceasta problema, dar nu s-a dezbatut. S-a acordat termen pt.o alta lipsa de procedura.
Eu trebuie sa aduc un act oficial din care sa rezulte acei potentiali mostenitori (defunctul nu avea bunuri imobile, era student, intretinut de mama). CUM si DE UNDE pot sa obtin asa ceva?
Decesul a fost in 2013, iar Camera Notarilor mi—a raspuns ca dupa defunct nu s—a dezbatut mostenirea - deci ei nu au cum sa ma ajute.
La ce institutie as putea sa ma adresez, a.i. sa fie trimis la instanta un raspuns din care sa rezulte potentialii mostenitori (rude apropiate), si coordonatele lor de contacr.
Cu multumiri,
BV