avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate michael78

Activitate michael78

Mai exact?

ynocentta a scris:

Trebuie sa va incadrati in termenul legal de inmatriculat bunul mobil,altfel riscati sa suportati eventuale consecinte
Legal,certificatul fiscal este obligatoriu la incheierea documentelor legale de tranzactionare bun mobil

Buna ziua!
Am vandut un autoturism pe 14.11.2021 in alt judet.Care este termenul maxim pentru a ii trimite cumparatorului contractele de vanzare-cumparare cu cele doua stampile de la Primaria mea,puse in cele doua chenare din partea de sus(fiscalul) ,pentru a nu avea probleme cu lege,gen sa zica,ca ma da in judecata caci de ce nu am trimis fiscalul ?
Eu am facut schimbul pe baza gumelor promise M+S,daca observam din timp ca sunt gume de vara,NU faceam schimbul ;De unde stiti ca necesitau schimbare?Am rugat respectuos sa mi se aduca masina inapoi si nu se vrea...de ce oare?

savysb a scris:

Puteti spune asta si la judecatorie, poate or crede. Nu e un pic prea mult tam-tam pe niste gume care mai mult ca sigur necesitau oricum schimbare? Inteleg ca a fost un schimb de replici neplacut, dar e un schimb de masini vechi, deja ridicati pretentii de masina noua. Cum ar fi sa mearga si el cu masina la un mecanic si sa va impute un pomelnic de probleme? Mai bine ii trimiteti contractele si va vedeti fiecare de viata.

michael78 a scris:

Or fi fost in ochii mei dar chiar nu am observat!




1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu 90?

gi-jane2 a scris:

Trebuie sa isi inmatriculeze masina in 30 de zile.

Exact,avem contracte vanzare-cumparare,fiecare la masina lui.Cat timp este termenul legal ca sa ii trimit actele?

savysb a scris:

Aveti contract de vanzare-cumparare fiecare? Adica o data pentru masina lui, o data pentru masina dvs?

Or fi fost in ochii mei dar chiar nu am observat!

gi-jane2 a scris:

Pare ca are daca s-a dus cu ele la ditl.
Daca nu trimiteti actele, va va da in judecata si veti plati si cheltuieli de judecata.
Putin probabil ca nu ati vazut cauciucurile cand v-a adus masina, dar ati vazut cand va duceati la curier.
Si daca e asa , ati vazut târziu...dupa mine nu aveti ce face. Nu e nicio înșelăciune, ca rotile erau pe masina in ochii dvs.

Exact,avem contracte vanzare-cumparare,fiecare la masina lui.
Buna ziua! In urma cu 1 luna,un domn de 62 de ani din Mures,m-a tot abordat telefonic ca daca vreau sa imi dea la schimb BMW-ul lui pe Volkswagenul meu,care il aveam pus pe un site la vanzare.Ne-am trimis fiecare poze pe whatapp cu masinile.Dupa atatea insistente,am zis ca da.A venit la mine in localitate duminica si am facut schimbul.Luni,imediat,eu am mers la Primaria mea,am stampilat contractele cu cele 2 stampile in chenarele din partea de sus,si cand sa merg spre curier sa i le trimit,am observat ca pe BMW-ul de il luasem la schimb,erau anvelope de vara si nu de iarna,asa cum erau in pozele de mi le trimisese pe whatapp,si nu i-am mai trimis nimic.L-am sunat si i-am zis ca m-a inselat,si nu ii trimit nici un act,pana nu imi trimite anvelopele promise sau bani,ca sa imi cumpar eu alte anvelope de iarna,zicandu-mi ca "imi da dupa cap".Precizez caci el mi-a trimis contractele stampilate,tot de la Primaria lui,si BMW-ul l-am inregistrat la mine la Primarie.Deci,ce poate sa imi faca legal,ca sa obtina actele de la mine,tinand cont ca am dovada inselaciunii lui,pe whatapp?
Viitoarea mea sotie Alexandra,are obtinuta hotarare judecatoreasca de plata lunara a pensiei alimentare a minorului,de 193 lei incepand cu 25-01-2018 de catre fostul sot,numai ca fostul sot,1 luna ii plateste,1 luna nu ii plateste si ii rade in nas,spunand-ui ca nu are ce sa ii faca.Mentionez ca fostul sot al ei,mai are inca un copil din alta casatorie.
Cum este posibil asa ceva?Adica din 12 luni,el plateste doar 6 luni,cu toate ca hotararea judecatoreasca il obliga sa plateasca LUNAR!
Ce este de facut?
Multumesc!
aici ,dl.Florin Cioca zice ca se poate:

www.avocatnet.ro/forum/discu...