avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate flaviaradimat

Activitate flaviaradimat

Discuție Testament
Buna ziua! Aș dori sa știu care este procedura legala pentru următoarea situație:
2 soti în viață au cumpărat un apartament pe numele amândurora în anul 1991. Fiind în varsta, au dorit sa iei facă fiecare testament, dar când au ajuns la notar, acesta a spus ca nu este posibil din cauza faptului ca exista copii moștenitori. Dânșii doreau ca bunurile sa rămână soțului supraviețuitor, iar în momentul în care amândoi decedează, bunurile sa se împartă între cele 3 nepoate. Notarul în cauza a spus ca aceasta este posibil doar dacă copiii renunță la moștenire în favoarea nepoților, zicând ca nici testamentul de pe unul pe celălalt nu este posibil. Este adevărat? Care ar fi procedura de urmat în cazul în care exista totuși o soluție?
Răspuns la discuția Moștenire după unchi
Nu doresc sa ii exclud, vrem sa facem pe toți patru. Dar dat fiind faptul ca mătușa nu are mostenitori, putem face succesiunile normal? In fapt ea a moștenit după unchi. Noi putem face succesiune după ea?

george-neagu a scris:

Pai nu ar fi mai simplu sa faceti succesiunea cu cei trei frati si terminati cu aceste dubii? Oricum pe ei nu-i puteti exclude, daca cumva asta intentionati. Le platiti partea fiecaruia si ramaneti cu apartamentul.

Buna ziua, am o situație mai complicata si as vrea daca se poate sa ma lămuriți.
Fratele mamei, căsătorit fara copii, a decedat in 2007. Sotia acestuia nu a făcut succesiune si a decedat si dansa in 2015. A fost găsită in casa, politia făcând cercetări am ajuns sa fim contactați ( suntem 4 frati) in legătură cu moartea acesteia. Am înmormântat-o pe matusa, am obținut certificate de calitate de mostenitori, si am obținut de la politie cheile apartamentului in care aceștia locuiau. Din 2015 eu locuiesc in apartament, dar la momentul respectiv am înțeles ca nu putem obține apartamentul prin moștenire. Acum am făcut cerere la cartea funciara pentru a înscrie apartamentul pe numele nostru la sfatul unui avocat. Ni s-a transmis ca singura cale de a intra in posesie ar fi uzucapiunea. Așa este? Uzucapiunea se poate face pe toți cei 4 frați, si după ce perioada de timp?
Menționez ca din partea mătușii nu exista moștenitori legali si nici testamentari.
Va mulțumesc anticipat!
Sunt deacord, eu am fost in pozitia angajatorului, si inca sunt... sotul meu are firma si stiu ce inseamna. Dar nu poti obliga omul sa isi ia foaie de boala pt ca tu ca angajator nu vrei sa il platesti... si cu atat mai putin ii retragi din cm contributiile pe care tu le platesti catre stat. Legea e lege. Facuta cu capul sau cu picioarele tot lege e. Si ca angajat si ca angajator.
Multumesc pt raspuns! Atunci eu de maine ce fac? Nu vreau sa imi iau concediu medical de acum.
buna seara, situatia se prezinta in felul urmator...
In urma cu 4 luni am descoperit o problema grava de sanatate, pentru care am fost nevoita sa fac mai multe investigatii si urmeaza sa fac o interventie pe cord. Angajatorul meu mi-a acceptat pana acum 25 de zile de concediu medical. Saptamana trecuta am fost la investigatii dar nu am avut concediu medical, ci am cerut zile de concediu de odihna. Astazi m-a chemat in biroul dansului si mi-a spus ca el nu poate sa sustina salariul meu daca eu nu sunt prezenta si nu "produc" pentru el. Dar totusi nu ar vrea sa imi desfaca contractul de munca si mi-a propus, citez "Poti sa imi aduci concedii medicale pentru urmatoarea perioada de 3 4 5 luni pana iti rezolvi problemele, vedem ce cota au 75% 85% si cand statul imi vireaza mie banii pe ele, scadem contributiile care le am eu ca angajator de platit pt tine si diferenta ti-o dau tie. Iar tu stai acasa iei o pauza, iar cand crezi ca esti capabila sa facem performante te astept inapoi". Nu stiu cum sa procedez, deoarece eu nu vreau sa stau acasa in primul rand, in al doilea rand nu mi se pare normala situatia, nu ma poate obliga sa stau in concediu medical inainte de interventie si nici nu poate sa imi retina contributiile pe care el le are ca angajator din banii care imi revin din concediu medical. El vrea sa imi dea impresia ca imi face si un bine ca imi mentine activa cartea de munca....
Cum trebuie sa procedez eu in situatia actuala?
Va multumesc anticipat!
BUNA ZIUA. AM O DILEMA. IN 2011 AM AVUT UN ACCIDENT RUTIER SI MI-A FOST ANULAT PERMISUL DUPA O SENTINTA JUDECATOREASCA SECTIA PENAL. CUM PROCEDEZ PT REDOBANDIRE. AM VAZUT CA NOUL COD PENAL ESTE MODIFICAT PT VATAMARI CORPORALE DIN CULPA. ACEASTA ESTE SENTINTA: Ora estimata:
Complet: C.II . penal
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpata .........., la: - 4(patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală prev. şi ped. de art. 184 alin.1 şi 3 c.pen. cu aplic. art.3201 c.pr.pen. Interzice inculpatei drepturile civile prev. de art. 64 lit.a teza a-II-a şi lit.b c.pen. în condiţiile şi pe durta prev. de art. 71 c.pen. În baza art. 81,82 şi 71 alin.5 c.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii şi a pedepsei accesorii pe o durată de 2 ani şi 4 luni reprezentând termen de încercare. Atrage atenţia inculpatei asupra disp. art. 83 c.pen. cu privire la revocarea suspendării condiţionate. În baza art. 14 lit.b şi 346 c.pr.pen. obligă inculpata la plata sumei de 10.588 lei despăgubiri civile către partea civilă ........l, domic. în Petroşani, str. Avram Iancu , jud. Hunedoara, din care suma de 8.000 lei cu titlu de daune morale. În baza art. 313 din Legea nr.95/2006 modif. prin OUG nr.72/2006 obligă inculpata la plata sumei de 1.191,08 lei cu titlu de cheltuieli de spitalizare către partea civilă Spitalul de Urgenţă Petroşani, cu sediul în Petroşani, str.1 Decembrie 1918 nr.137 A, jud. Hunedoara. Constată calitatea de asigurator a Societăţii de Asigurare-Reasigurare Astra SA Bucureşti- Sucursala Deva. În baza art.7 din Legea nr.76/2008 privind organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare dispune prelevarea probelor biologice de la inculpata a, în vederea introducerii profilelor genetice în Sistemul Naţional de Date Genetice Judiciare. În baza art. 193 c.pr.pen. obligă inculpata la 3.000 lei cheltuieli judiciare către partea civilă . În baza art. 191 c.pr.pen. obligă inculpata la 300 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de recurs la Tribunalul Hunedoara în 10 zile de la pronunţare cu inculpata şi partea civilă şi comunicare cu partea civilă Spitalul de Urgenţă Petroşani şi asiguratorul Societatea de Asigurare-Reasigurare Astra SA. Pronunţată în şedinţă publică azi 1 noiembrie 2011.


SI VA MAI ROG SA IMI EXPLICATI CE INSEAMNA MAI EXACT:
În cazul în care, anterior intrării în vigoarea a NCP, s-a dispus condamnarea prin hotărâre definitivă pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 184 alin. 1 şi 3 sau art. 184 alin. 2 şi 4 din din vechiul cod penal (în condiţiile în care nu mai sunt întrunite cerinţele art. 196 alin. 1 şi 2 NCP) şi anularea permisului de conducere, sancţiunea anulării trebuie revocată de organul emitent în temeiul art. 4 din NCP întrucât anularea permisului de conducere a fost consecinţa directă a hotărârii judecătoreşti de condamnare[4]. Şi în aceste situaţii, apreciem că sunt aplicabile dispoziţiile art. 13 alin. 2 din O.G. nr. 2/2001, putându-se întocmi proces-verbal de contravenţie dacă au trecut mai puţin de 18 luni de la data accidentului.

Mentionez ca acum nu apare nimic in cazier.
Multumesc anticipat
BUNA ZIUA. AM O DILEMA. IN 2011 AM AVUT UN ACCIDENT RUTIER SI MI-A FOST ANULAT PERMISUL DUPA O SENTINTA JUDECATOREASCA SECTIA PENAL. CUM PROCEDEZ PT REDOBANDIRE. AM VAZUT CA NOUL COD PENAL ESTE MODIFICAT PT VATAMARI CORPORALE DIN CULPA. ACEASTA ESTE SENTINTA: Ora estimata:
Complet: C.II . penal
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpata .........., la: - 4(patru) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală prev. şi ped. de art. 184 alin.1 şi 3 c.pen. cu aplic. art.3201 c.pr.pen. Interzice inculpatei drepturile civile prev. de art. 64 lit.a teza a-II-a şi lit.b c.pen. în condiţiile şi pe durta prev. de art. 71 c.pen. În baza art. 81,82 şi 71 alin.5 c.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii şi a pedepsei accesorii pe o durată de 2 ani şi 4 luni reprezentând termen de încercare. Atrage atenţia inculpatei asupra disp. art. 83 c.pen. cu privire la revocarea suspendării condiţionate. În baza art. 14 lit.b şi 346 c.pr.pen. obligă inculpata la plata sumei de 10.588 lei despăgubiri civile către partea civilă ........l, domic. în Petroşani, str. Avram Iancu , jud. Hunedoara, din care suma de 8.000 lei cu titlu de daune morale. În baza art. 313 din Legea nr.95/2006 modif. prin OUG nr.72/2006 obligă inculpata la plata sumei de 1.191,08 lei cu titlu de cheltuieli de spitalizare către partea civilă Spitalul de Urgenţă Petroşani, cu sediul în Petroşani, str.1 Decembrie 1918 nr.137 A, jud. Hunedoara. Constată calitatea de asigurator a Societăţii de Asigurare-Reasigurare Astra SA Bucureşti- Sucursala Deva. În baza art.7 din Legea nr.76/2008 privind organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare dispune prelevarea probelor biologice de la inculpata a, în vederea introducerii profilelor genetice în Sistemul Naţional de Date Genetice Judiciare. În baza art. 193 c.pr.pen. obligă inculpata la 3.000 lei cheltuieli judiciare către partea civilă . În baza art. 191 c.pr.pen. obligă inculpata la 300 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de recurs la Tribunalul Hunedoara în 10 zile de la pronunţare cu inculpata şi partea civilă şi comunicare cu partea civilă Spitalul de Urgenţă Petroşani şi asiguratorul Societatea de Asigurare-Reasigurare Astra SA. Pronunţată în şedinţă publică azi 1 noiembrie 2011.


SI VA MAI ROG SA IMI EXPLICATI CE INSEAMNA MAI EXACT:
În cazul în care, anterior intrării în vigoarea a NCP, s-a dispus condamnarea prin hotărâre definitivă pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 184 alin. 1 şi 3 sau art. 184 alin. 2 şi 4 din din vechiul cod penal (în condiţiile în care nu mai sunt întrunite cerinţele art. 196 alin. 1 şi 2 NCP) şi anularea permisului de conducere, sancţiunea anulării trebuie revocată de organul emitent în temeiul art. 4 din NCP întrucât anularea permisului de conducere a fost consecinţa directă a hotărârii judecătoreşti de condamnare[4]. Şi în aceste situaţii, apreciem că sunt aplicabile dispoziţiile art. 13 alin. 2 din O.G. nr. 2/2001, putându-se întocmi proces-verbal de contravenţie dacă au trecut mai puţin de 18 luni de la data accidentului.

Mentionez ca acum nu apare nimic in cazier.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția REDOBANDIRE PERMIS CONDUCERE
SI VA MAI ROG SA IMI EXPLICATI CE INSEAMNA MAI EXACT:
În cazul în care, anterior intrării în vigoarea a NCP, s-a dispus condamnarea prin hotărâre definitivă pentru săvârşirea infracţiunii prevăzute de art. 184 alin. 1 şi 3 sau art. 184 alin. 2 şi 4 din din vechiul cod penal (în condiţiile în care nu mai sunt întrunite cerinţele art. 196 alin. 1 şi 2 NCP) şi anularea permisului de conducere, sancţiunea anulării trebuie revocată de organul emitent în temeiul art. 4 din NCP întrucât anularea permisului de conducere a fost consecinţa directă a hotărârii judecătoreşti de condamnare[4]. Şi în aceste situaţii, apreciem că sunt aplicabile dispoziţiile art. 13 alin. 2 din O.G. nr. 2/2001, putându-se întocmi proces-verbal de contravenţie dacă au trecut mai puţin de 18 luni de la data accidentului.