avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Nikolas 2013

Activitate Nikolas 2013

Răspuns la discuția Avocat in Italia
Va multumesc mult,abia acum am.invatat cum sa raspund la mesaje.Imi cer scuze pentru intarziere.
In primul rand,avand in vedere ca nu aveti venituri,puteti si trebuie sa cereti asistenta.judiciara gratuita(ajutor judiciar)Ma mir ca avocata dvs. nu v- a sfatuit.acest.lucru.Schimbati avocata si apelati la.asistenta judiciara.
Pentru a primi pensia minima in Italia mamei mele i s-a cerut sa renunte la resedinta din Romania.Cum este posibil asa ceva? Va multumesc.anticipat.
Buna ziua. Mamei mele i s-a spus ca pentru a primi pensia minima in Italia ,trebuie sa renunte la resedinta din Romania.Este posibil asa ceva?Precizez ca ea a vandut tot ce avea in Romania si si-a cumparat apartament in Italia dar asta nu inseamna ca vrea sa renunte la citadinanta romana si bineanteles nici la cartea de identitate romaneasca.Deci ,cum ar putea sa procedeze?Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția SCHIMBARE YALA APARTAMENT
Faptul ca ea s-a mutat.la parinti.luandu-si efectele personale nu schimba cu nimic faptul ca ea este coproprietar al apartamentului.Deci nu puteti schimba yala fara acordul ei si oricum,nu o puteti face fara.a-i inmana si ei cheia de la noua yala.
Buna ziua .Am si eu o intrebare,sper din toata inima ca cineva va sti si va dori sa-mi raspunda.Am absolvit facultatea de drept in Romania.Mi-as dori sa efectuez stagiul in Italia dar examenul de definitivat sa-l sustin in Romania.Credeti ca este posibil? Si inca ceva: Am inteles ca daca vii cu titlul de avocat definitiv din Romania,in Italia trebuie sustinuta prova attitudinale dupa care devii avocat cu drepturi egale cu a avocatilor italieni.Va multumesc anticipat.