avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Activitate chris_d

Activitate chris_d

Răspuns la discuția revizuire
Povestea este foarte complicata o sa va dau cateva din amanunte sa va faceti o idee.
acum ceva timp am fost chemat la politie si m-au amenintat sa dau o declaratie falsa pt ca doi politisti sa ia mita de la cineva(asta am inteles eu), m-au amenintat sa nu spun la dna, dupa ceva timp s-au complicat lucrurile si le-am facut plangere la un procuror dar nu dna, organul de urmarire penala vine iar si ma ameninta sa nu dau declaratii la dna si ma pune sa semnez nush ce acte probabil dosarul penal care defapt era trecut pe alta data decat cea normala, in concluzie fals, acum cativa ani mai tarziu s-au gandit ei sa imi ceara niste bani amenintandu-ma cu dosarul fals ca il da mai departe, bineinteles ca nu le-am dat si ei au dat dosarul mai departe la procuror etc. nu am zis nimic la procuror doar ca nu stiu despre ce vorbeste (deoarece nu vazusem ce scrisese ei in dosar sau ce martori falsi au mai pus), eu fiind plecat din tara am vorbit prin telefon cu procurorul care ancheta cazul, cand m-am intors in tara mi-a comunicat o ruda ca mi-a dat 2 ani cu suspendare dar nu mi-a pus nici o restrictie, sa nu parasesc tara sau ceva de genu. din cate am inteles cazul a fost rezolvat de procuror nu a fost in instanta sau ceva de genul, nu cunosc cum functioneaza chestia asta, normal tre sa imi stearga cazierul prin vara ca trece termenul dar tot cred ca o sa apara la cercetare mai detaliata (cred), eh ma intereseaza ce pot sa patesc eu daca zic asta la procuror acum, nu ce patesc ei ca asta stiu, si daca am sansa sa imi stearga cazierul.
Discuție revizuire
salutari
daca ceri revizuirea dosarului ca inculpat si aduci dovezi ca ai fost incriminat pe nedrept, se sterge cazierul sau ramane?
Am inteles, va multumesc.
Din pacate cunostintele mele in aceasta ramura sunt foarte mici dar pentru a va face sa intelegeti ce vreau defapt sa stiu o sa creez un scenariu si presupun ca organul de cercetare penala a avut intentie si rezulta ca da, se intrunesc elementele constitutive ale infractiunii de cercetare abuziva, si revin la intrebarea mea: poate sa foloseasca in instanta actele intocmite de el ca si proba impotriva mea, sau acele acte nu sunt luate in cosiderare?
Eu ma refeream la faptul ca organul de urmarire penala(nu procurorul), a indus in eroare procurorul prin producerea acestor greseli in actele intocmite defectuos, ma refer la Art. 280
Cercetarea abuzivă si Art. 268 Inducerea în eroare a organelor judiciare, nu stiu cum functioneaza art 268 in acest caz.
Buna ziua, imi poate cineva explica:
Daca faci o plangere penala impotriva unui politist sau organ de urmarire penala, ca a intocmit un act gresit, intentionat sau nu, in urma caruia ai primit o pedeapsa, poate sa foloseasca in instanta actele intocmite de el ca si proba impotriva ta, sau acele acte nu sunt luate in cosiderare?
Multumesc.
Da am martor si pot indica catre ceea ce zic cu amanunte. Ma intereseaza mai mult sa nu fac ceva sa fie mai rau.
Dupa ce s-a dat o sentinta definitiva ,mai pot sa aduc informatii sau declaratii la dosar? Am primit un an cu suspendare fara nici o restrictie de a parasii tara , eu momentan nu sunt in tara, pedeapsa a trecut acum cred ca mai am cateva luni de probare. Chestia este ca de ce am fost acuzat sunt fapte ireale si declaratii si investigatii facute de politie in scopul acoperirii faptului ca i-am prins luand mita de la o persoana , defapt l-au inselat prezentandui fapta ca penala dar defapt nu era. Eu nu am spus asta la procuror in timpul investigatiei impotriva mea pt ca acei politisti au spus ca o sa zica ca i-am lovit si o sa fac inchisoare pt ultraj , bineinteles aratandu-mi si documentul falsificat in fata mea, nu am dat devlaratii ca mia fost frica , acum unul dintre complici , mia cerut suma de 1 mid daca nu depune plangere ..etc in urma careia am luat 1 an cu suspendare. va intreb daca explic la procuror ce sa intamplat sa nu fiu acuzat ca am ascuns adevarul, si sa intru in concurs cu fapta de care am fost acuzat.Ce sa fac sa astept sa treaca probarea sau nu?
faptele sunt reale nu pot da date si nume in caz, ce parere aveti ,ce sa fac
pe aceeasi tema, daca a facut inchisoare , nu ar trebui sa apara pe portalul instantelor de judecata numele lui si in ce dosar a fost inculpat? am cautat pe cineva si nu apare numele lui acolo.
Discuție Proceduri
Daca cineva imi face plangere penala iar procurorul zice ca nu incepe urmarirea penala(din anumite motive), ce se intampla cu declaratiile si actele , etc , care au fost depuse la politie inainte, normal se distrug sau se pastreaza o anumita perioada de timp?