avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate roliet

Activitate roliet

Multumrsc!
Buna ziua!
Vă trimit e-mailul meu glicheria@hotmail pe care va rog sa-mi trimiteți Ordinul 50/1994 sau doar prima pag. și anexa 2, poz, 179, lit. b
Vă mulțumesc mult!

Buna ziua, va rog daca se poate, sa-mi trimite-ti si mie ordinul 50/1990 republicat in 31.08.1994 sau doar prima pag. si anexa 2, poz, 179, lit. b
Va multumesc mult!
Ce sume trec in rubrica "Venituri realizate/luna" in lunile pentru care am cumparat vechime plătind CAS către Casa de Pensii?
În lege scrie că putem cumpara vechime, dar nu se specifică că pentru acea perioada acumulăm si puncte
Tatal meu a decedat in anul acesta, 2020.
Succesiunea se dezbate pentru un apartament, o masina si doua locuri de veci.

Intrebare:
▪Va rog sa ma lamuriti daca eu, ca fiica, pot mosteni si cota-parte din mostenirea primita de catre tatal meu (o casa primita ca mostenire de la tatal lui, mai precis -bunicul meu) pe care el a vandut-o cu 18000 €, acum 11 luni (precizez ca detin aceste acte)?

▪Eu pot mosteni si cota-parte din banii depusi la CAR (stiu ca nu tineau bani in banca si ca o parte din ei i-a depus la CAR)
nu stiu in ce suma pentru ca mama vitrega -a doua sotie a tatalui meu nu coopereaza... nu m-a acceptat niciodata)
In decizia initiala s-a folosit un Stagiu complet de cotizare de ●30 de ani pana cand, ➡in urma unei Hotarari judecatoresti, mi s-a recalculat pensia folosind-se un Stagiu complet de ●25 de ani pentru Grupa II (recalcularea facandu-se fara majorarea punctajului pentru grupa de munca, potrivit celor doua etape: OUG 100/2008, OUG 209 /2008 aplicata in 2011.)

Pentru aplicarea Legii 192/2015 se foloseste un STAGIU COMPLET de ●30 de ani (➡deci mi se anuleaza Hotararea judecatoreasca!!??) ➡si apoi se majoreaza punctajul cu 25% pentru perioada lucrata in Grupa II (punctajul obtinut putandu-se astfel micsora).
Cred ca ne-am amagit degeaba crezand ca prin decizia nr.40/2008 a ICCJ ➡ se poate modifica STAGIUL COMPLET si in Legea pensiilor 263/2010).
Cererea initiala pentru stabilirea dreptului de proprietate am depus-o in termen in 1991, apoi am revenit in 31.03.1998, 06.09.2002, dupa care in 11.11.2002 am renuntat la despagubiri banesti si am solicitat punerea in posesie.
La solicitarea Comisiei locale pentru stabilirea dreptului de proprietate m-am prezentat ➡in termenul stabilit, si am semnat P-V de punere in posesie a suprafetei de teren aprobata conf. Legii 247/2005.
Toata documentatia pentru emiterea TITLULUI de PROPRIETATE este returnata Comisiei locale pe motiv ca "P-V de punere in posesie ➡nu a fost semnat de catre toti mostenitorii (lipsind semnatura celui de-al doilea mostenitor), rezultand ca Procesul-Verbal nu a fost intocmit conf.Hot.890/2005 (anexa19)".
Mentionez ca al doilea mostenitor fusese infiat "cu drelturi depline" si abia in 2015 a depus, la Comisia locala - Certificatul de calitate de mostenitor.

INTREBARI:
1] ●Find doi mostenitori, daca eu am depus, la timp, toate actele solicitate ➡ma putea pune in posesie, pe cota cuvenita mie ?

2] ●Primaria este obligata, inainte sa ne faca oferta, sa solicite evaluarea terenului din VECHIUL AMPLASAMENT, dupa care sa ne faca o oferta in aceeasi valoare ?

Precuzez ca vechiul amplasament al terenului era in sat Mamaia si acum ni se ofera o pasune, dar conf. HG 890/2005 Art.9 alin(3) "Fostii proprietari sau mostenitorii acestora vor fi comlensati cu o suprafata de teren echivalenta valoric..."