Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal meu a decedat in anul acesta, 2020. Succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal meu a decedat in anul acesta, 2020. Succesiunea se dezbate ...

Tatal meu a decedat in anul acesta, 2020.
Succesiunea se dezbate pentru un apartament, o masina si doua locuri de veci.

Intrebare:
▪Va rog sa ma lamuriti daca eu, ca fiica, pot mosteni si cota-parte din mostenirea primita de catre tatal meu (o casa primita ca mostenire de la tatal lui, mai precis -bunicul meu) pe care el a vandut-o cu 18000 €, acum 11 luni (precizez ca detin aceste acte)?

▪Eu pot mosteni si cota-parte din banii depusi la CAR (stiu ca nu tineau bani in banca si ca o parte din ei i-a depus la CAR)
nu stiu in ce suma pentru ca mama vitrega -a doua sotie a tatalui meu nu coopereaza... nu m-a acceptat niciodata)
Masa succesorala se compune la active din toate bunurile existente in patrimoniul defunctului la data decesului. Astfel daca cei 18000 euro nu au fost cheltuiti pana la deces, intra in masa succesorala, la fel si economiile