avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate Andra ionescu

Activitate Andra ionescu

Am schimbat buletinul acum nu mai pot face nimic sa pot merge ?

gi-jane2 a scris:

puteti daca nu ati schimbat inca buletinul

Schimbare nume


Bună ziua, am rezervare la avion și în Grecia cu un proiect european pe numele dinaintea divorțului ,întrebarea mea ar fi dacă mai pot merge cu numele vechi , sau ce trebui sa fac ?vă mulțumesc
Discuție Moștenire
Moștenire
Bună seara mama a divorțat de tata iar acum a decedat tatăl, întrebarea mea ar fi cine al moștenește eu fiind singurul fiu
Multumesc frumos pentru răspuns

gi-jane2 a scris:

doamna, nu la partaj renuntati ca ati facut deja partajul.
De asemenea, nu declarati ca ati primit banii pt ca nu i-ati primit si nu puteti face dovada.
Dvs declarati ca nu aveti pretentii sa va primiti banii, nu mai doriti suma de bani, suma pe care nici nu o mai puteti recupera nici daca vreti, ca idee.

Bună ziua am fost dar mi sa spus ca nu se poate trebui sa facă dovada ca mi sa dat sulta

gi-jane2 a scris:

la notar, desigur

Mi se cere sa fac dovada ca eu am primit banii la notariat ,dar eu renut la partaj și nu cer ca să mai pot face dovadă

Mulțumesc pentru răspuns dar unde trebui sa merg pentru a da declarație?

gi-jane2 a scris:

pai ati terminat deja, puteti da o declaratie ca nu mai aveti pretentii la sulta si omul radiaza sarcina din cartea funciara

Bună dimineața,
Am căzut la înțelegere până la urmă anul trecut să-mi dea 7 mii de euro din toată suma cât era ,pentru că eu lam înțeles nu avea de unde să-mi dea 32 de mii de euro cât era hotărârea judecătorească și plus de asta rămâne la copil casa ,dar nu am putut încheia actul la notariat deoarece ni sa cerut sa facem dovada la toată suma de 32 de mii de euro ca să putem încheia partajul .Eu acum vreau sa renunț la tot la partaj dar nu știu ce pot face pe cale legala sa termin odată

gi-jane2 a scris:

Daca a trecut termenul de 3 ani de cand hotararea putea fi pusa in executare, a intervenit prescriptia, asta daca nu au avut loc acte ce ar fi putut intrerupe executarea, gen o intelegere de plata, o notificare, o plata partiala, etc

Bună seara în urma partajului nu am primit suma care sa stabilit atunci au trecut deja 3 ani ,îl mai pot obliga sau sa prescris ?
Bună seara dacă a trecut 3 ani de când am făcut partajul si fostul soț nu mia dat banii ,mai pot face ceva acum ??