avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate VCElena

Activitate VCElena

Anii lucrati sunt 3(trei).Am drepul la pensie de boala ? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția dosar de pensionare
Pt limita de varsta!Multumesc pt promptitudine.
In octombrie implinesc varsta si pot depune dosarul pt pensionare.Dar,sunt cadru didactic si legea "spune" ca trbuie sa inchei anul scolar inceput. Totusi, am inteles ca exista posibilitatea ca sa pot beneficia de pensionare si intreruperea activitatii, conf. unei ordonante...pe care nu o gasesc...si nu am aflat detalii. Va rog sa ma indrumati cum pot totusi, sa inchei activitatea didactica in octombrie 2019, la momentul oficial/ la limita de varsta, al depunerii dosarului. Va multumesc frumos!
Carp Mircea
Nu intra in aceasta recalculare.
Precizati, ziua, luna si anul deschiderii drepturilor.
Dl Carp, va multumesc frumos pt raspuns.
Data deschiderii drepturilor este 01.01.1999.
Sotul meu are 24 ani 6 luni in grupa II-a de munca, efectuati in perioada 1959- 1999, evidentiati textual in CM, ceilalti ani, fara grupa II sau conditii speciale.Poate beneficia de recalculare a pensiei? Trebuie sa depubem din nou o cerere in acest sens la Casa Judeteana de Pensii?
Va muluimim pt timp, raspuna ai indrumare.
Cu atima C V Elena
Discuție Drept la Pensie
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati intr-o problema de pensie:
- in Ro am 12,5 ani lucrati
- in Canada am 20 de ani
-in 2019 am dreptul la pensionare la limita de varsta conform Legii 263/2010 cu toate actualizarile
Intrebari pentru variante posibile:
1) Conform Legii 186/ 2016, as putea "cumpara" 2,5 ani pentru completarea vechimii minime in Romania, pana la 27 aprilie 2017. Ar trebui sa platesc/achit la CASS pentru salariul minim/economie, pentru cele 29 luni ? Care e procedura si daca, financiar, merita efortul?
2) La depunerea dosarului de pensie, in 2019, pot fi adaugati ani vechime, cei 4 ani de facultate studiati "la zi" ? In acest caz ar fi cei 15 ani minim.
3) Este un zvon recent ca, daca ai lucrat legal un nr. de ani, poti beneficia de pensie, tranferata in Ro, la cursul BNR...e ceva adevarat sau...aceleasi "zvoniade"?
Va multumesc frumos pt timpul acordat si un raspuns in asteptare!
Cu stima, V.C.E. :)