avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate Atropa belladonna

Activitate Atropa belladonna

Buna,sant in concediu medical urmeaza sa intru in risc de sarcina si am instiintat angajatorul cu privire la articolul 729 aliniatul 4,sa imi suspende popririle,doua la numar,deoarece in situatia data deja iau doar 75%din salariu,urmand ca ei sa mai imi retina 50% din acestia,si legea spune ca indemnizatiile din incapacitate temporara de munca nu pot fii poprite pentru credit bancar. Am fost sunata cum ca ei au scos legea sa vada in detaliu si ca nu la concediile medicale se refera ca nu scrie asa ceva in lege,decat daca era un ajutor in plus o indemnizatie,si am intrebat pai si plata pe concediu medical cum se numeste?au spus ca tot indemnizatie,dar nu la asta se refera?au sau nu au dreptate?pentru ca am citit cazuri in care au fost obligati sa le restituie banii opriti in risc maternal!ce e de facut?
Răspuns la discuția mostenire,testament
nu vreau sa pun in aplicare nimic doar sa il pastrez ca masura de siguranta in caz ca ar afla vreunul din fratii mei.vreau sa ramana casa pe numele parintilor,in principal vreau sa aflu daca in acest caz ar putea afla vreun executor,de o mostenire la care am dreptul dar la care nu s-a deschis succesiune
buna,vreau sa stiu daca un imobil al parintilor la care eu as detine acasa contractul si testamentul facut la notar,dar nu as face succesiune,ca nu am nevoie decat sa locuiesc in el,pot afla de existenta lui executorii judecatoresti pot face ceva in privinta lui?mentionez ca avem deja o casa in executare silita...si o intrebare secundara ar fii daca fratii mei mai pot face ceva avand eu testamentul?
Răspuns la discuția Poprire pentru abonament Telekom
multumesc pentru raspuns.....asta cu "daca",deci nu e sigur nici asa...cat ar costa o contestatie?cam care ar fii tariful unui avocat pentru asa ceva?
Răspuns la discuția Poprire pentru abonament Telekom
nu stiu de nicio citatie,am fost chemata la birou personal la serviciu sa fiu instiintata de poprire,pe care figurez cu adresa unde nu mai stau de doi ani jumatate,inclusiv in buletin am alta adresa
Buna.m-am trezit cu poprire pe salariu pentru un abonament din 2011 de când eram pe numele fostului soț,prin anume get back recovery, pentru o sumă de 2900 de lei...din care taxele lor de executare.este legal? Nu este prescris? Ce pot face,bag de seamă că se bazează mult pe faptul că românii nu au bani de avocat.va mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Întârziere licitație
am incercat,dar de cate ori am avut cumparator,l-am pierdut,fiindca nu se intelegeau la timp executorul cu nu stiu cine e celalalt,reprezentant al bancii ceva si nu ne lasau sa o dam cu cat aveam oferta pentru ca nu acoperea datoria.multumesc pentru raspuns
Bună.santem in executare silita pentru un credit de nevoi personale restant la BRD.ni s-a pus sechestru pe casă.am cooperat,chiar am plecat in chirie din locuință ca sa o poată vinde,vrem și noi să scăpăm de datorie.ei au făcut doar evaluarea,și din martie nimic... Casa rămasă goala a fost și vandalizată,nu v-a mai avea preț nici pe jumătate din datorie.ce e de făcut în acest caz? Sânt stresată. Va mulțumim anticipat