avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate SCLIPEINICU

Activitate SCLIPEINICU

Toate actele depuse la dosar, la primul termen se acorda pj, fara apelare hotarirea devine definitiva . Pe pagina oficiala a partidului sta scris ca statutul a fost aprobat de TMB dupa 2 luni de cind sa infiintat partidul. ESTE POSIBIL ASA CEVA?
Buna seara. Este posibil ca un partid sa se infiinteze prin hotarire definitiva la TMB si la 2 luni dupa infiintare sa fie aprobat statutul tot de TMB ? Cu alte cuvinte se poate infiinta un partid daca nu are aprobat statutul? Pun aceasta intrebare deoarece pe hotarirea judecatoreasca apare data infiintarii si pe pagina partidului apare ca statutul a fost aprobat de TMB doua luni mai tirziu. Ceva nu se leaga. Cu respect sclipeinicu...
Sa deviat putin cam mult, subiectul la intrebarea mea.
In concluzie,considera-ti ca :
1-daca am probele pe masa,acestea i-mi pot fii utile din punct de vedere material ?
2-pot fii utile socetatii ,in sensul ca judecatorii ce nu respecta cuvantul legii,sa poata fii scosi
din sistem ?
Daca raspunsul la cele doua intrebari este DA,atunci va rog, invatati-ma , daca este posibil,cum sa fac ?
Cu stima sclipeinicu.
Răspuns la discuția recuzare judecator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil, ca din experienta traita de mine, sa se traga si concluzii, in sensul ca justitia totusi functioneaza
-am recuzat motivat judecatorul din dosarului meu, inainte de primul termen
-nu am cunoscut faptul ca recuzarea costa bani
-am retras cererea de recuzare, deoarece nu ma incadram in bugetul de cheltuieli ale familiei
-la termenul de judecata,judecatorul a depus cerere de abtinere
Repartizat dosarul la un tanar judecator care a aplicat cuvantul legii, sa dat o sentinta care mi-a fost favorabila
In concluzie,doar cu motive temeinice si probate,ai sanse reale de recuzare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
-la sesizarea catre CSM,nu am facut referire la hotararea judecatorului ci doar la faptul ca nu exista probe
-am fotocopiat dosarul si o copie a lui a fost data CSM-ului
-in aceiasi situatie ca mine mai sunt si alte citeva sute de dosare
-am declansat un studiu de caz sub titulatura,,La care judecatorie se poate castiga procesele fara probe``
As dori ca materialul sa fie folosit drept exemplu, de tinerii studenti la drept,pentru tezele de doctorat,etc.
judecatorul sus mentionat,este presedintele judecatoriei
-dosarul este repartizat aleatoriu complatului c6
-completul c6, solicita probe reclamantei
-completul c6 este schimbat cu completul c3, fara ca paratul sa cunoasca motivul schimbari
-completul c3 judeca dosarul si da castig de cauza reclamantei pe baza probelor de la dosar,invocate de instanta
-la dosar aceste probe nu exista
Reclamat judecatorul la CSM, judecatorul de la inspecti judiciara,
raspunde prin scrisoare:
-dosarul a fost repartizat aleatoriu completului c3-(fals,a fost repartizat completului c6)
-lipsa probelor la dosar nu este abordata in scrisoare
In apel,sa anulat sentinta prin lipsa probelor.
Faptul ca acesti 2 judecatori au afirmat fals niste lucruri,in cazul meu,pot sa materializez intr-un fel acest lucru,cu probe bineinteles?
Cu stima sclipeinicu
petitia a fost adresata CL.
-aceasta petitie nu trebuia adusa cel putin la cunostinta consilierilor,iar acestia sa decida daca o trec pe ordinea de zi ?
Răspuns la discuția Dosare sterse de pe portal
incerca-ti termene.ro
-am depus o petitie pentru consiliul local
-am primit invitatie la sedinta CL
-in ziua sedintei, am fost sustinut de o delegatie
-nu sa putut purta discutii pe baza petitiei, pentru ca nu nu sa dorit de primar sa fie trecuta pe ordinea de zi
-am invocat dreptul conferit de regulamentul cadru al CL
-jurista primariei a spus ca, regulamentul CL Videle nu are aceleasi prevederi ca in regulamentu cadru
Este legal asa ceva ?
Am o nedumerire in ceace priveste o incheiere data in sedinta din camera de consiliu a unei judecatori. Aceasta incheiere are data cand sa emis dar nu are numar. Acest lucru este normal ?