avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1921 soluții astăzi
Forum Activitate Maria1717

Activitate Maria1717

Buna seara, cum as putea sa intru in posesia unui imobil in care îmi desfășori activitatea comercială din anul 2009, din 2011 am făcut contractul de furnizare electricitate. In 2011 am făcut de asemenea lucrări de reabilitare a clădirii care era intr-o situație deplorabila, dețin poze cu clădirea înainte de lucrări. Persoana care ar fi trebuit sa o dețină a facut cereri pentru a intra in posesia ei dar a murit, de moștenitorii ei nu reușesc sa dau. Cum pot sa procedez pentru a rezolva situația? Mulțumesc!
Ce înseamnă aceasta sentința?
Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod penal , cu art. 396 alin. 10 CPP , condamnă pe inculpatul …………………, - la pedeapsa de 10 luni închisoare , pentru comiterea infrac?iunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe . În baza art. 91, 92 din Cp se dispune suspendarea executării pedepsei aplicată inculpatului sub supraveghere pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani . Pe durata termenului de supraveghere , inculpatul trebuie să respecte obliga?iile prev. de art. 93 alin. 1 , 2 din CP , după cum urmează : a) să se prezinte la serviciul de probaţiune …….. , la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă , precum ?i obliga?ia - de a frecventa unu program de reintegrare socială dintre programele derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate; În baza art. 93 alin 3 C penal, va obliga pe inculpat să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile la dispoziţia Primăriei În baza art. 93 alin 5 C penal se va atrage atenţia inculpatului că trebuie să îndeplinească obligaţiile civile stabilite prin hotărâre cel mai târziu cu 3 luni înainte de expirarea termenului de supraveghere. În baza art. 94 CP , pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. (1) lit. c)-e) se comunică serviciului de probaţiune Sibiu . (2) Supravegherea executării obligaţiilor prevăzute în art. 93 alin. (2) lit. lit. b)CP se face de Serviciul de Proba?iune Sibiu . (3) Serviciul de probaţiune va lua măsurile necesare pentru a asigura executarea obligaţiilor prevăzute în art. 93 alin. (2) lit. b), într-un termen cât mai scurt de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare. (4) Pe durata termenului de supraveghere, serviciul de probaţiune are obligaţia să sesizeze instanţa, dacă: a) au intervenit motive care justifică fie modificarea obligaţiilor impuse de instanţă, fie încetarea executării unora dintre acestea; b) persoana supravegheată nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută, în condiţiile stabilite, obligaţiile care îi revin. În baza art. 96 CP se atrage aten?ia inculpatului asupra consecin?elor nerespectării cu rea- credin?ă a măsurilor de supraveghere impuse de instan?ă, respectiv revocarea suspendării ?i dispunerii executării pedepsei. În baza art. 274 CPP , obligă pe inculpat să plătească statului cheltuieli judiciare în sumă de 1000 lei. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare .
Bună seara, mama mea are un teren pe care unchiul meu l-a dat in arenda semnând el in locul ei. Fără niciun act care sa ii dea dreptul de a face acest lucru, arenda era din anul 2013 pana in anul 2017 dar la acel contract ii sa Atașat un act adițional prin care contractul se schimba de la 5 ani la 10 ani adică pana in 2022. In anul 2017 s-a Atașat alt act adițional care prelungește contractul din 2013-2017 pana in anul 2027 adică pe 10 ani. Eu acum vreau sa iau pământurile de la arendaș dar acesta nu vrea sa mi le dea. Este legal faptul ca contractul are doua acte adiționale? De precizat mai este faptul ca actul din 2013 făcut pe încă 10 ani adică pana in 2022 îl regăsesc doar la primărie nu și la arendaș iar cel făcut din 2017 pe 10 ani îl regăsesc doar la arendaș nu și la primărie, dar acesta este semnat și ștampilat de primărie. Mulțumesc pentru răspunsuri!
Bună seara aș dori sa înființez o asociație pentru a sprijini grădinițele din mediul rural și copii și persoanele defavorizate, am nevoie de un model de statut pentru așa ceva. M-ar putea ajuta cineva? Mulțumesc din suflet
Nu am mai mers, de CCC o să beneficieze tatăl.
Bună seara, am 20 de ani si sunt însărcinată în aproape 5 luni. Liceul l-am terminat in vara anului 2019 si de atunci m-am înscris la postliceal, unde nu am mers deoarece am aflat ca sunt insarcinata. Nu am fost angajată deloc. As putea beneficia de concediu prenatal inainte de nastere? Adică acele 63 de zile.
Discuție Custodie copil
Bună seara am o fetita de 3 luni, eu am 17 ani iar tatal ei 21 suntem necasatoriti si fata este pe numele lui. De curand am aflat ca ma inseala si continua sa vorbeasca cu persoana respectiva eu vreau sa ne despartim si sa plec cu fata la mama in alta tara. El nici nu se uita la fata dar mama si tatal sau o iubesc enorm si el mi-a spus ca sa plec dar fara copila ca el nu imi semneaza si vreau sa il dau in judecata. Sunt sanse sa ma castige? El consuma alcool foarte des si am impresia ca se si drogheaza. Familia lui are si foarte multi bani