avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate elvissb

Activitate elvissb

salut,am o situtie mai deosebita,m am casatorit cu o filipineza in Filipine in 2018 ,fiind gravida(probabil cu mine,nu stiu nici acum daca este sau nu copilul meu ),tot in 2018 am adus o in Romania si am inscris actul de casatorie la ambasada Romaniei in Filipine unde s a eliberat un certificat de casatorie Romanesc cu specificatia ACT INSCRIS,in 2021 am mai facut un copil care sigur este al meu,amandoi copii fiind nascuti in Romania sunt cetateni Romani ,intre timp ea s a dovedit infidela si vreau sa divortez,se poate divorta in Romania sau trebuie ca divortul sa fie obligatoriu in tara care s a produs casatoria,?in Romania, Filipine nu are Ambasada ,permisul ei de sedere obtinut in urma casatoriei expira in noiembrie 2024,daca suntem divortati ea mai obtine viza adica alt permis de sedere?
daca eu dovedesc ca primul copil nu este al meu si ea s a folosit de asta ca sa vina in Romania,ea va fi trimisa inapoi in Filipine? sau va primi alt permis de sedere pentru ca este mama copiilor? copiii sunt cetateni romani, au 3 ani si 5 ani, ea este cetatean filipinez, doar recent divortul este aprobat in Filipine. se poate divorta si in Romania tinand cont ca Filipine nu are Ambasada in Romania si casatoria a avut loc in Filipine? ea nefiind cetatean Roman si casatoria a avut loc in Filipine, copii avand cetatenie Romana,ea are drepturi in Romania ? daca s a folosit de faptul ca primul copil nu este al meu dar ea spunand ca este al meu ca sa vina in Romania mai are drepturi in Romania? in ce caz nu se mai prelungeste permisul de sedere si este obligata sa paraseasca tara?
-m am casatorit in Filipine cu o filipineza in 23 ian 2018
-in iunie am obtinut certificat de casatorie romanesc de la ambasada Romaniei din Filipine si am plecat in Romania
-acum sunt in Romania, sotia mea este gravida in luna a 3 a si a ramas in Filipine
-ce acte imi trebuie si cum obtin fiecare act pentru ca ea sa primeasca viza de reunificare a familiei cat mai repede pana sa nasca?
-unde trebuie sa ma duc sa obtin actele?
-va multumesc anticipat
Răspuns la discuția viza pentru romania
va multumesc tare mult pentru indiferenta
Răspuns la discuția La divort - cheltuieli personale
va multumesc
-m am casatorit in Filipine cu o filipineza in 23 ian 2018
-in iunie am obtinut certificat de casatorie romanesc de la ambasada Romaniei din Filipine si am plecat in Romania
-acum sunt in Romania, sotia mea este gravida in luna a 3 a
-ce acte imi trebuie si cum obtin fiecare act pentru ca ea sa primeasca viza de reunificare a familiei cat mai repede pana sa nasca?
-unde trebuie sa ma duc sa obtin actele?
-va multumesc anticipat
este obligatorie la un divort prezenta celor 2 martori?
daca exista martori dar nu vor sa vina la tribunal?
daca nu exista martori nu se poate pronunta divortul?
sotia are drepturi banesti in afara de impartirea bunurilor?
se face o suma a salariilor intrate in casa si se imparte la 2?
sotia poate cere la divort daca eu am cheltuit din salariul meu de pe card 15000lei pentru a ma duce in filipine la o fata o parte din acesti bani sau o suma identica?

daca sotia mea nu vrea sa divorteze cum fac sa obtin divortul?

ce drepturi are sotia mea in cazul divortului suntem casatoriti de 6 ani

va multumesc pentru sinceritate si timpul acordat