avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate Andrea.otilia

Activitate Andrea.otilia

Dar este posibil sa se respinga din aceasta cauza? Ca tatal nu are flotant de Arad?
Da... Logic... Doar ca atunci cand i.am spus asta doamnei de la ghiseu a inceput sa imi faca scandal ca asa ceva nu este posibil si ca o sa se ocupe ea personal sa mi se aduca la cunostinta in scris articolul si oricum nimeni nu imi va da nici o explicatie doar se va respinge dosarul.
Copilul este incadrat in grad de handicap. Am depus actele in 19.04.2019. Doamna de la ghiseu mi.a comunicat ca este imposobil ca sa se aprobe asa ceva.
Tatal este cetatean UE, angajat in strainatate, la locul actual de munca din anul 2008, a recunoscut copilul. Nu este cetatean roman, nu locuieste in Romania cu noi. Nu suntem casatoriti. In acest sens s.a efectuat si ancheta sociala.
Prelungire concediu de crestere copil.
Buna
Tatal copilului este cetatean strain, a recunoscut copilul. Nu suntem despartiti...dar el nu locuieste in Romania cu noi. Deci nu are nici flotant.
Poate fi acesta motiv pt respingerea dosarului de indemnizatie?
Precizez ca este vorba de prelungire.. Acum 2 ani nimeni nu s.a legat de acest aspect.
Rog articole din lege care se refera la acest lucru.
Multumesc
Discuție Dubla cetatenie
Buna ziua
Cum pot cere dubla cetatenie pentru fetita mea, nascuta in ungaria? Are certificat de nastere maghiar.Tatal cetatean maghiar, eu cu dubla cetatenie. Ce acte sunt necesare? Va avea 2 certificate de nastere sau care este procedura?
Va multumesc
Multumesc din suflet. O zi buna va doresc
Buna ziua.
Am nascut la inceputul lunii iunie. La sf lunii iulie, contractul meu de munca, inceteaza (perioada determinata). M.ar interesa daca in perioada acordarii indemnizatiei de crestere copil, voi fi automat si asigurata sau va trebui sa imi platesc asigurarea de sanatate?
Si inca o intrebare. Concediul de sarcina si lehuzie se va termina pe data de 19 august. Daca contractul meu de munca inceteaza pe 31 iulie, ce se intampla cu acele zile 1-19 august? Care este procedura in acest caz?
Va multumesc
Andrea
Buna ziua.
De curand am nascut in strainatate, dar ne intoarcem in Romania (strict pt nastere am venit in strainatate).
Sunt angajata in Romania.
M.ar interesa care sunt "ajutoarele" de care pot beneficia in Romania in urma nasterii? Si care sunt termenele limita pt depunerea actelor? Mentionez ca tatal copilului este cetatean strain, asa cum si eu am dubla cetatenie...deci si copilul va avea dubla cetatenie...nu stiu daca influenteaza cu ceva sau nu.
Mentionez ca nu am solicitat nici un fel de ajutor sau beneficiu aici in strainatate.
Va multumesc
Andrea