avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate acristianx

Activitate acristianx

Am incheiat un contract de inchiriere pentru un apartament in Belgia, iar in contract exista o clauza care precizeaza ca daca pleci inainte de termen trebuie sa platesti proprietarului chiria pe un anumit numar de luni.

Intrebarea mea este, daca eu nu am cum sa platesc acesti bani, la ce instanta de judecata pot fi actionat in judecata, in Belgia sau in Romania (eu avand domiciliul in Romania)? In cazul in care se va judeca in Belgia, in ce mod pot ei recupera dauna?

Multumesc
Răspuns la discuția amenda rutiera prin posta
Salut,
Am primit o recomandata (pe care am facut greseala sa o ridic de la posta) o scrisoare in care mi se cere sa comunic cine a condus masina pe 27.01.2008 in buc si sa ii spun acelei persoane sa mearga de urgenta cu permis, talon si buletin la Udriste in buc. Daca nu comunic datele platesc 9-20 pct. amenda. Asta inseamna ca mi se adauga acestea si ca puncte penalizare? Avand in vedere ca azi suntem in 16.07 si ca pe 27.07 se prescrie contraventia (in cazul in care este o contraventie), pot sa trimit scrisoare recomandata si sa comunic numele persoanei care a condus masina (adica eu) si urmatorul plic pe care ei il vor trimite recomandat sa nu-l ridic pana la prescrierea contraventiei? Se poate evita astfel plata amenzii si consecintele contraventiei. Eu presupun ca a fost vreun radar sau vreo camera ca nu-mi aduc aminte sa fi fost altceva grav.
Răspuns la discuția incetare CIM cu probleme
E logic ca societatile comerciale sunt tertii, dar ei nu trebuie specificati IN MOD EXPRES in sensul ca trebuie sa se dea numele acestora?
La firma la care lucrez angajatorul a pus in CIM al angajatilor o clauza de neconcurenta in care scrie ca dupa incetarea CIM angajatul nu are voie sa presteze aceleasi activitati catre terte persoane, aceste terte persoane fiind "societati comerciale, care desfasoare activitati la data incetarii CIM, ale caror nume nu poate fi specificat deoarece piata lor este intr-o continua schimbare".

Conform art. 21, alin. 2, angajatorul trebuie sa PREVADA IN MOD EXPRES tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatilor aflate sub incidenta clauzei de neconcurenta.

Din experienta dumneavoastra, considerati ca in fraza citata mai sus se prevad in mod expres tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatilor aflate sub incidenta clauzei de neconcurenta?
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
in art. 73 se vorbeste de cazuri de concediere. Se aplica si in cazul demisiei?
Răspuns la discuția demisia in perioada de proba
Am uitat sa mentionez ca nu am facut examenul medical necesar la angajare si am inteles ca acest lucru determina nulitatea contractului de munca semnat. Ma poate ajuta acest lucru sa nu mai lucrez 15 zile cat e perioada de preaviz?
Sunt angajat al unei firme din Bucuresti, sunt inca in perioada de proba (nu a trecut o luna de la angajare) si nu imi place ceea ce fac..... sau mai bine zis nu este ceea ce vreau eu..... asadar vreau sa plec. Trebuie sa urmez pasii standard in cazul unei demisii ( depunerea demisiei, preavizul de 15 zile calendaristice) sau fiind in perioada de proba se poate proceda si altfel. Mentionez ca mi s-a facut un contract individual de munca pe perioada determinata de 6 luni.

Va multumesc!