avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate vasilealecsandri10

Activitate vasilealecsandri10

Discuție Testament
Am ingrijit de un batran dupa care batranul mi-a lasat un testament legatar universal pe bunurile mobile si imobile batranul avand de la IML un certificat medico legal ca are discernamant sa incheie orice contract ,intre timp batranul a decedat,mentionez ca in actul de proprietate este trecut 3 proprietarii,batranul ,defuncta sotie,si baiatul sotiei din alta casnicie ,.mentionez ca dupa decesul batranului baiatul defunctei ,a venit la apartament,si mi-a schimbat iala la usa apartamentului abuziv,precizez ca se afla pe rol succesiunea de dezbatut ,la care el nu vrea sa se prezinte , v-as ruga , sa imi spuneti daca pot suna la politie,sau cui sa ma adresez,va multumes foarte mult anticipat si toate cele bune
As dori si eu un raspuns la o intrebare preciezez ca mama mea a ingrijit de un batran ,dupa care batranul a decedat ,mama mea suportand toate cheltuielile de inormantare ,cumparandu-i loc de veci si ridicandu-i cruce,facandu-i toate pomeniile ,in schimb batranul lasandu-i pe timpul vietii,partea lui de casa ,facandui-i un testament,legatar universal,pe bunurile mobile si imobile ,ca dupa decesul sau ,mama sa ramana proprietar pe aceestea ,precizez ca testamentul ,a fost incheiat ,la notariat, inregistrandu-se ,la care s-a anexat un certificat medico-legal ca are discernamant si ca are capacitatea ,de a inceia orice contract ,si asta a fost vointa sa ,la intrebarile puse de comisia de IML ,Si de catre notar batranul a spus ca nu are nici un mostenitor,dupa inmormantare a aparut o fica biologica si as vrea sa stiu daca mama mea mai are vrun drept prin testamentul lasat ,multumesc anticipat
Cat drept are sotul supravietuitor dupa decesul sotiei si cat au copii?
varul meu a avut 2 ani handicap accentuat si al3lea an i s-a dat handicap permanent grav cu instotitor, el avand schizofrenie,intrebarea mea e urmatoarea ,mai poate fi chemat vreodata la comisie ,reevaluare ? sau este permanent adica pe viata ? va multumesc frumos
Răspuns la discuția Succesiune
se poate face mai multe testamente ?
Răspuns la discuția Succesiune
pe actu casei e trecutt si baiatu
Răspuns la discuția Succesiune
deci in orice caz,fie ca moare batranul,sau nu moare,eu tot primesc jumate partea lui de apartament sa inteleg ?
Răspuns la discuția Succesiune
va multumesc foarte mult pentru raspuns,sa va dea dumnezeu multa sanatate :) ,toate cele bune cu stima vasile !!!
Răspuns la discuția Succesiune
Fiul este doar al sotiei decedate :)
Discuție Impozit chirie
la o garsoniera care o inchiriezi cu 1000 ron ,care este impozitu total care il platesti pe luna la stat ?