avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1490 soluții astăzi
Forum Activitate Karmen B

Activitate Karmen B

Răspuns la discuția Bone filipineze
Inteleg asta. Dar vorbim de recrutare BONE FILIPINEZE. Ce obligatii si ce atestari imi trebuie mie, Agentie de recrutare ? Multumesc
Răspuns la discuția Bone filipineze
Va multumesc pentru informatii. Daca ma puteti juta si cu procedura in sine , referindu-ma, mai exact, la faptul ca agentia de recrutare este intermediara ,care sunt obligatiile acestei agentii si cu ce institutii trebuie sa colaboreze ?
Răspuns la discuția Bone filipineze
Multumesc
Buna ziua.
Numele meu este Carmen Bagi si as dori urmatoarele informatii:
In cazul unei agentii de recrutare care vrea sa aduca muncitori si bone filipineze in Romania, care este procedura pas cu pas,atat pentru ele , cat si pentru familii,respectiv companiile angajatoare. Ce trebuie sa contina dosarul pentru familie, ce trebuie sa contina dosarul pentru bone, ce trebuie sa contina dosarul pentru firmele care angajeaza muncitori filipinezi, cu ce institutii este obligata Agentia de recrutare sa colaboreze,pentru cat timp se dau permisele de munca,ce contine contractul de munca , exista unul anume pentru aceste persoane ?
Va multumesc anticipat
Discuție Tichete de masa
Buna ziua.
As dori sa stiu daca un angajat este in perioada de proba,dar primeste tichetele de masa integral pentru lua curenta,apoi este concediat ,respectivul angajat poate fi obligat sa restituie contravaluarea tichetelor,intrucat acestea au fost in nr mai mare decat zilele lucrate efectiv?
Multumesc
Buna ziua.
As dori raspunsuri in urmatoarea speta:sotul are un salariu brut de 2400 lei.3 persoane in intretinere(sotia si 2 copii minori)nu beneficiaza de deducere personala.
In baza unei sentinte civile,urmeaza a i se pune poprirw pe salariu(a primit azi instiintarea acasa).
As dori sa stiu in ce suma va fi aceasta poprire,de cand se va institui si ce trebuie sa faca el?
Multumesc anticipat.
Carmen
Buna ziua.
In cazul unui contract prestari servicii as dori sa stiu ce contributii plateste angajatorul si daca pot beneficia de servicii medicale,gen adeverinta de salariat pt medic de familie in vederea obtinerii trimiterii medicale.
Trebuie sa platesc ceva la stat?
Sotia poate fi coasigurat medical daca sotul are un contract de prestari servicii?
Multumesc

Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc pentru raspuns.
Va mai deranjez cu doua intrebari:
Sunt obligat sa returnez acesti bani?
Se poate relua plata stimulentului de insertie daca sotul realizeaza venituri incepand cu luna iunie 2017,dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului,stiind ca avest stimulent se acorda pana face copilul 3 ani?
Multumesc anticipat.
Buna ziua.
Am nevoie de ajutorul dvs in urmatoarea speta:
Sotul a beneficiat de stimulentul de insertie pt copilul minor nascut in aprilie 2015.
El a realizat venituri supuse impozitului pana in luna august 2016 ,cu o pauza pana in luna iunie 2017.
Banii i.am primit in toata aceasta perioada,confirmandu-ni-se faptul ca se primesc pana la implinirea varstei copilului de 3 ani.
Insa,zilele trecute am primit de la Directia sociala sector 5 o hartie in care sotul este obligat la inapoierea banilor din iulie anul trecut pana in prezent,in suma de aproximativ 6200 lei.
Mi se pare o mare nedreptate si ,avand dreptul la contestatie,va rog mult sa ma ajutati,spunandu-mi daca sunt indreptatita sa primesc banii copilului pana la 3 ani,respectiv,sa nu ii inapoiez pe cei 6200 lei si in ce conditii legale.
Precizez ca nici eu si nici sotul nu am veneficiat de indemnizatie crestere copil,eu ca mama,nerealizand venituri supuse impozitului.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,Carmen