avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1759 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Denise

Activitate Raluca Denise

Am si eu o problema care ma macina de ani buni si nu reusesc sa gasesc rezolvare la ea. Locuiesc in Bucuresti, la "comun", adica sunt 2 imobile care au aceeasi adresa (casa tip vagon). Ne-am separat cu toate utilitatile, mai putin cu apa, care reprezinta un adevarat cosmar. Eu sunt titular de contract la Apa Nova si as vrea sa stiu daca exista vreo solutie pentru a ma separa de familia de rromi care pur si simplu refuza sa isi plateasca datoriile. Sunt dispusa sa platesc eu viitoarele cheltuieli, dar sa stiu ca am scapat de ei odata pentru totdeuna. Exista vreo solutie la care as putea apela, inainte sa ajung in instanta cu ei? Stiu ca in instanta e o batalie care va dura, iar eu nu mai pot sa ii suport.
Va rog frumos, orice sfat este binevenit. Simt ca am ajuns la capatul puterilor.
Răspuns la discuția Vecini care fura curent?
Din pacate, suntem (de cand s-au mutat aici) in conflict permanent deoarece Apa Nova a refuzat sa ne permita despartirea in 2 contracte separate pe motiv ca la o adresa nu pot exista mai mult de un contor si un contract. Suntem de 20 de ani legati cu apa la comun, iar eu abia reusesc cu greu sa imi recuperez partea lor de bani de la fiecare factura. Zilele trecute am avut iar un conflict aprins pe motivul ca ei refuza sa plateasca factura atunci cand Apa Nova le da termen. Ei vor sa plateasca atunci cand au ei bani si din pacate, ei nu au bani pt utilitati niciodata. De aici si discutia cu curentul. Banii lor se duc pe pariuri, pacanele si petreceri saptamanale. Sunt pur si simplu exasperata de situatie, mai ales ca ei raman cu furtul din toate partile, iar eu cu banii nerecuperati, deoarece, de multe ori sunt nevoita sa platesc factura integral din banii mei pentru a nu ni se sista apa curenta. Obraznicia cu care isi permit sa arunce injurii la adresa mea si a familiei mele mi-a pus capac. Si de aceea nu mai vreau sa inchid ochii la ilegalitatile pe care le fac de zeci de ani. Poate asa se potolesc odata pentru totdeauna.

adriandimitriu a scris:

mai intai o intrebare: de ati vrea sa faceti acest lucru? sunteti deja in conflict cu vecinul? astfel de actiuni nu rezolva nimic, cu exceptia intetirii conflictului.
in al doilea rand, in cazul in care fura curent de la dvs e usor de demonstrat (opriti toti consumatorii si contorul se invarte), usor de instrumentat (furtul de curent e infractiune), dar probabil mult mai greu de recuperat sumele furate.

Răspuns la discuția Vecini care fura curent?
D
Buna seara,
Locuiesc 'la comun' (adresa este aceeasi, dar suntem 2 proprietari cu 2 case separate, despartite de un zid + poarta - pentru acces) cu o familie de etnie rroma. Pe langa faptul ca nu sunt inregistrati pentru plata impozitului pe imobil desi locuiesc aici de mai bine de 20 de ani, am impresia ca fura curent electric. Acum 10-12 ani de zile erau abonati la Enel. Nu si-au platit facturile, Enel le-a sigilat contorul si i-a obligat sa plateasca datoria printr-o serie de rate. Dupa o perioada au inceput sa refoloseasca curentul electric. Am crezut ca si-au platit datoria, iar Enel le-a repus in functiune contorul. Suspect este ca desi avem aceeasi adresa pe buletin, la mine vin periodic reprezentanti Enel ca sa faca regularizare, iar la ei nu au cerut niciodata sa intre (precizez ca intrarea catre proprietatea lor se face prin curtea mea). Exista posibilitatea sa fie in regula si totusi in mai bine de 10 ani sa nu li se faca macar o data o regularizare? Corespondenta lor vine la casuta mea postala, iar eu o dau mai departe catre ei si de asemenea, nu am fazut niciodata sa le vina o factura prin posta. De obicei sunt o familie rau platnica (de aceea nu mai au gaze din primii ani de cand s-au mutat, din acelasi motiv - ne plata a facturilor) Este normala aceasta situatie? Este posibil sa ma insel?
Unde as putea sa reclam aceste nereguli? Si cu curentul electric si cu faptul ca nu sunt inscrisi la plata impozitului?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Debransarea apa rece
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu a dvs. de 20 ani. Am ajuns la capatul puterilor. Ati reusit ceva? De fiecare data cand incerc sa ma separ de vecinii rromi, rau platnici, Apa Nova imi pune bete in roate. Ma obliga sa stau legata de ei, desi le-am explicat ca eu platesc facturile integrale si ei bine-mersi consuma apa la greu pe spinarea mea. Contractul e pe numele meu, dar nu ii pot face sa se separe decat daca doresc.
Multumesc!
Răspuns la discuția Colet extern oprit la vama
Dar este legal faptul ca doamna de la ghiseu mi-a deschis pachetul fara permisiunea mea? Asta nu inseamna violare de corespondenta? Este prima oara cand mi se intampla asa ceva. Sunt socata. Si mentionez ca nu este primul pachet de aceasta dimensiune si cu acelasi continut care mi-a sosit in tara. Dar niciodata nu am avut genul acesta de probleme in ridicarea lui.
Multumesc pentru raspuns.

Adrian Dimitriu a scris:

e vorba de legislatia interna/ UE, si nu e cea din Rusia.
Daca sunt 2-3 flacoane, termenul "cadou" e credibil. Daca sunt peste 10, sa zicem, atunci e clar ca sunt pentru utilizare profesionala (salon cosmetic sau vanzare). prin urmare, trebuie incasate taxe vamale si TVA. Daca vama nu e de acord cu valoarea declarate de dvs, vamuirea se va face la o valoare comerciala cunoscuta in tara noastra, sa zicem 10 lei/ flacon.
Fiind un produs cosmetic, vama va cere si un agrement al Ministerului Sanatatii pentru admiterea marfii la import.
Daca il veti intoarce la expeditor trebuie sa platiti transportul.

Buna seara,

Am primit un colet extern, din Rusia. Continutul: oje. Am fost la oficiul postal nr. 5, iar doamna de acolo mi-a sfasiat in fata ambalajul si mi-a spus ca refuza sa mi-l inmaneze pe motiv ca trebuie sa demonstrez valoarea produselor. Ele au fost cumparate de la o persoana fizica, plata fiind efectuata prin PayPal. Nu exista factura. Am doar dovada platii catre aceasta, prin PP. Pe pachet era bifata optiunea de 'gift', dar respectiva doamna a spus ca nu ma crede pe cuvant. Nu era declarata nicio valoare pe pachet, pentru ca fata mi-a spus ca nu i-au cerut cei de la Posta Ruseasca sa declare vreo valoare.
Intrebarea mea este: ce documente doveditoare trebuie sa-i duc acestei doamne pentru a-mi da pachetul? Tot insista sa-i arat factura, dar eu nu am asa ceva. Am sorti de izbanda? Sau mai bine il refuz si accept sa se intoarca la expeditor?

Multumesc anticipat!
@GermanAlex Nu pot apela la aceasta solutie pentru ca nu am spatiul necesar pentru forarea unui put. Si de asemenea, Apa Nova nu imi da voie sa inchei contractul cu ei fara permisiunea coproprietarului. Adica, daca vecinii nu vor apa inchisa, eu nu pot face nimic in aceasta privinta. Super!
Acum am inteles. Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Imi voi incerca norocul cu solutia propusa de dvs. si sper sa reusesc, intr-un final, sa scap definitiv de acesti nemernici.

-Vă rog apăsați Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un răspuns. Mulțumesc-
O conducta noua doar pentru locuinta mea nu inseamna un nou bransament facut? Este posibil asa ceva, desi atat contorul cat si canalul se afla doar pe proprietatea mea? Si ei cum exact vor ramane fara apa? Apa Nova va sista consumul de pe bransamentul vechi si il va pastra doar pe conducta mea? Si in caz ca despre un nou bransament este vorba, nu il pot face decat cu semnatura si acordul coproprietarului, lucru care bineinteles nu se va intalmpla in vecii vecilor. Am fost de multe ori in audienta la Apa Nova si niciodata n-am primit nicio rezolvare. De aceea sunt atat de disperata sa gasesc o solutie cat mai rapid.