avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Activitate puideurs

Activitate puideurs

Răspuns la discuția apel la litigiu de insolventa
Multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,
Mi s-a respins prin instanta de fond contestatia privind neinscrierea in tabelul de creante al unei debitoare aflate in insolventa.
Am urmatoarele intrebari:
1. pentru cererea de apel, care urmeaza sa o formulez, este obligatoriu sa fiu reprezentata de catre avocat? La instanta de fond m-am aparat singura.
2.La cererea de apel se mai plateste o noua taxa?
Răspuns la discuția contestare tabel preliminar
Multumesc pentru raspuns Din pacate de la Registrul Comertului nu imi elibereaza decit certificatul constatator. Confirmarile de posta nu le am deoarece am depus la tribunal copii ptr. toti nu si cu posta O voi face urgent.
Buna ziua,
Am introdus actiune in instanta impotriva SC a carei angajat am fost pentru recuperarea unor debite de natura salariala. Unitatea respectiva a intrat in insolventa iar cauza mea s-a suspendat.
Am facut contestatie la tabelul preliminar depus de administratorul judiciar, anexind toate actele din care rezulta datoria. Instanta imi solicita acum sa fac dovada comunicarii contestatiei in conditiile art.111, alin 4, tabelul preliminar si dovada publicarii acestuia in BPI si certificat ORC privind debitoarea..
Cum ar trebui sa procedez sa aflu aceste acte?
Multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua,
Daca actiunea introductiva de judecare nu a fost timbrata, mai pot timbra actiunea pina la primul termen de judecata ? (20.05.2014), pentru ca instanta sa poata lua act de o noua cerere, dar de renuntare la chemarea in judecata, introdusa ulterior acesteia (pentru a evita aplicarea sanctiunii anularii prevazute de art.20, alin.(3) Legea 146/1997) ?
Ce procedura trebuie urmata in cazul sanctionarii cu anularea actiunii sau cererii de renuntare la judecata ?
Cu multumiri,
Răspuns la discuția Raspuns la intampinare
Aveti dreptate. Renuntarea nu a ajuns la dosar. Verbal mi s-a comunicat de la arhiva TB ca cererea de renuntare se afla in "dosarul de proceduri" si va fi atasat la primul termen. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc .
Răspuns la discuția Raspuns la intampinare
La primul termen stiu ca trebuie sa ma prezint dar e neaparat necesar sa raspund la intimpinare ? dat fiind ca oricum la primul termen voi mentine in fata instantei (reitera) cererea de renuntare la cererea de chemare in judecata.
Va trebui sa platesc cheltuieli de judecata dat fiind ca cererea de renuntare la cererea de chemare in judecata a fost depusa inainte de primul termen ?
Cu multumiri,
Buna seara,
Revin la intrebarea adresata pe 19.03.2014 cu urmatoarea nelamurire: Sunt in litigiu de mai mult de un an, avand termen in luna mai a.c. la TB-Contencios Ad-tiv . In luna dec.2013 am adresat o cerere de renuntare la cererea de chemare in judecata, iar zilele trecute mi-a sosit citatia cu intimpinarea piritelor.Intrebare: Cum sa procedez? Nu mai inteleg nimic. Trebuie sa raspund la intimpinare sau nu? Cererea de renuntare la cererea de chemare in judecata a fost formulate inainte de primul termen de judecata( dec.2013).
Multumesc pentru raspunsul promt