avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate median.c

Activitate median.c

Răspuns la discuția Impozit masina
Mihamac a scris:

Am înmatriculat o mașină (prima înmatriculare) in august si acum am vandut-o .Primăria imi cere sa platesc impozitul pe tot anul .E normal ?


Cand ati declarat masina la primarie?
Răspuns la discuția Impozit pe cladire
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
mmilea48 a scris:

Sunt beneficiarul L 189/2000 .Locuinta de domiciliu are unic proprietar sotia mea. Conform OUG 46/2016, beneficiem de scutirea de impozit pe cladire si terenul aferent ei?


Nu aveti cum sa baneficiati de scutire cat timp nu aveti bunuri in proprietate.
Locuinta a fost dobandita in cursul casatoriei? Daca puteti dovedi acest lucru atunci veti benefica de scutire.
Răspuns la discuția Inmatriculare auto oct 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sicabboy1 a scris:

Am înțeles. Este înregistrată ca fond de marfa. Înseamnă ca pot sa o cumpăr. Mulțumesc !

Este ok, sa aveti factura dar si o copie dupa cui, iar briful mic si mare sa fue tradus la un traducator autorizat
trasnitu mihaela a scris:

Buna ziua!
Am o firma cu sediul in apartament.
Nu desfasoara activitate economica la sediu.
Doresc ca in locul contractului de comodat sa fac contract de inchiriere,
fara ca firma sa suporte cheltuielile cu utilitatile ( platind chirie si atat).
Din punct de vedere fiscal proprietarul apartamentului se inregistreaza cu contractul de chirie si plateste 16% impozit venit si 5.5 sanatatea.
Impozitul pe cladire este influentat de acest contract de inchiriere?
Ce obligatii are firma ( merge la spit ptr inregistrare contract, etc ) , are taxe de platit suplimentare ?
Va multumesc.


In cazul in care firma isi deduce cheltuielile cu utilitatiile impozitul se va majora pentru suprafata folosita in scop nerezidential. Daca acesta este cazul dv va fi nevoie da obtineti un raport de evaluare pentru suprafata folosita in scop nerezidential
Răspuns la discuția Inmatriculare auto oct 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

sicabboy1 a scris:

ynocentta a scris:

Mai sunt necesare certificatul fiscal si fisa de radiere


Autovehiculul nu a mai fost inmatriculat in Romania. Are ambele Brief-uri (Mare si Mic).
Din acest motiv fisa de radiere iese din discuție.
De certificatul fiscal nu sunt prea sigur daca e necesar sau nu.

Mulțumesc pentru răspuns.



Daca este dealer auto sau daca este inregistrata ca fond de marfa nu este nevoie de fiscal, in acest caz e suficient o copie dupa cui
Buna ziua,

Am si eu o intrebare.
As vrea sa stiu daca un functionar public incadrat pe perioada determinata, piate fi mutat in cadrul unui akt serviciu din cadrul acekeiasi directii pe un post temporar vacant, cu prelungirea raportului de serviciu.
Concret in momentul acesta raportul de serviciu va onceta in luna noiembrie, celalalt post vacant ar fi pina in iulie 2018.
Orice sfat este bine venit

Multumesc