avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate LAURA4628

Activitate LAURA4628

Răspuns la discuția PLATA DESPAGUBIRE SERVITUTE
AUTO RASPUNS : ANUAL
V arog sa imi spuneti despagubirea pentru servitutea de trecere se plateste lunar , anual sau o singura data o suma stabilita de catre instanta ?
Răspuns la discuția SE POATE INTRA IN LEGALITATE ?
Problema aici este ....in urma partajului judiciar am devenit mare proprietareasa , iar dupa asta am incercat sa obtin autorizatie pt reabilitare . Asa am descoprit faptu ca nu are autorizatie . Mie mi-ar conveni sa o demileze cel care a aconstruit aceasta cale de acces . In ces mod asi recupera servitutea de trecere
Răspuns la discuția SE POATE INTRA IN LEGALITATE ?
OK MULTUMESC
Daca pe terenul cumparat de mine am descoperit o constructie edificata ilegal de catre vnzator , put intra in legalitate eu ca nou rprietar sau trb sa cer sa intre in legalitate ce care aconstruit ? Cumpoate intra acela in legalitate daca nu mai este proprietar pe teren ?
Am intrat in posesia unei cai de acces turnata cu beton armat pe o distanda de 50 m liniari . Aaceasta cale de acces nu are formelegale in sensul ca nu are autorizatiede constructie . In concluzie nu pot cere reabilitarea , consolidarea etc pe lega 50/1991 . Am descoperit de curand faptul ca este edificata ilegal . Pot considera acest fapt ca fiind un viciu ascuns care nu a fost descoperit la momentul in care fostiii proprietari au intrat in posesia caii de acces prin cumpararea terenului cu treptee respective ?
Am de recuperat o suma de bani ce reprezinta ch de judecata . Paratul nu mai locuieste la adresa care era indicata in timpul procesului dar stiu ca are o proprietate undeva in tara . Il pot soma acolo chiar daca nu are adresa din bulein la acea adresa unde este proprietar ?
Acum este al meu .
A fost al vecinului si l-a vandut ca i cale de acces cu lucrarea facuta fara autorizatii , in schimbul renuntarii la servitute .
Ma intereseaza sa recuerez fosta servitute .
In urma unei tranzactii notariale , un vecin a vandut 144mp teren pe care s-a obligat sa edifice un drum pietruit cu trepte si o conduct de apa , in schimbul renuntarii la o servitute de trecere . De curand am cerut primariei o autorizatie in vederea refacerii si consolidarii acestei cai de acces . Am descoperit faptul ca aceasta cale de acecs nu are autorizatie de constructie , nici conducta de apa , conf . legii 50/1991 actualizata . Nu se mai poate intra in legalitate deoaree acum terenul pe care vecinul a edificat lucarile , este al meu . In aceste conditii pot cere desfiintarea lucarilor si trecrea la starea anterioara adica sa mi recapat servitutea de trecere pe motiv ca tranzactia a avut vicii ascunse , lucarile fiind fara autorizatie si supuse desfiintarii ??
cum notific OFICIAL ?