avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Activitate Vladadrian22

Activitate Vladadrian22

Discuție Plangeri penale
Buna ziua . Imi cer scuze in primul rand ca tvaderanjez , dar as dori daca se poate un sfat/ indrumare de la cineva care lucreaza ca si avocat .

Problema mea este in felul urmator : acum 3 ani si jumatate mi a fost spart apartamentul . Mi au fost furati niste bani , am anuntat politia prin 112 , au venit 3 politisti. Un politist de la furturi din locuinte , un politist care preleva probe si inca un coleg de al lor . Au luat ceva probe +2 carti din casa pentru examinare de amprente. Politistul de la furturi din locuinte a intocmit un raport si a zis ca ma va contacta . Eu intre timp am mai intrebat prin bloc daca a vazut cineva ceva , un vecin a vazut ceva baieti suspecti prin bloc . Urma sa il propun sa faca eventual o recunoastere. Dar cei de la furturi din locuinta nu au mai dat nici un semn . Dupa un timp am mers in audienta la seful politie si am discutat problema . El a zis ca va lua masurile necesare. Dar ce sa vezi.......nici o miscare . Din pacate nu am mai fortat nici eu nota deoarece locuind in Germania , am lasat totul balta .
Din cate stiu dupa 3 ani se prescrie totul ? Si sa clasat posibilul dosar cu autor necunoscut.

Nedumerirea mea este : e normal ca sa nu fiu citat niciodata in toata aceasta perioada ? Sa nu existe un nr de dosar sau sa fiu chemat la o declaratie ? Si ca si chestie , cel care a ridicat cele 2 carti din locuinta pentru probe , a zis ca le voi primi inapoi , dar nu am primit nimic.
Este normal asa ceva ?
As putea sa fac acum plangere celui sau celor care sau ocupat de acest " dosar " ? Chiar si sefului politie din ..........? Eu cred ca ei nici nu au inceput urmarirea penala sau cercetarea in aceasta cauza. Avand in vedere ca nu am fost niciodata citat sa dau o declaratie sau sa ma intrebe de sanatate.
Ma gandesc ca aici e vorba de un abuz in serviciu sau o neglijenta grosolana din partea lor si pot spune chiar si o favorizarea infractorului deoarece ei nu si au dat deloc interesul sa afle cine au fost cei care mi-au spart locuinta .

Crezi ca as putea depune plangere impotriva lor la Parchetul de pe langa Judecatoria .......? Si as putea cere judecarea lor pentru eventualele infractiuni de mai sus ? As avea ceva sanse ?

Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi si pentru timpul acordat . Nu va deranjam , doar ca imi doresc sa ma "razbun" pe acesti politisti pentru ca nu au avut nici cel mai mic interes sa rezolve aceasta cauza .

O zi frumoasa in continuare .
Buna ziua . Vin la dumneavoastra cu o intrebare . Care sunt posibilitatile de a afla cine este proprietar la un imobil daca acesta refuza sa spuna adevarul . Sau cum pot afla fara sa am datele de identificare ale acestuia. Doar numele si adresa , fara CNP sau serie de buletin. Oare daca apelez la un notar ma poate ajuta ? Sau sa merg direct la cadastru ? Multumesc anticipat
Discuție Plangere penala
Vreau sa fac o plangere impotriva sefului de serviciu investigatii criminale. De 2 ani a fost spart apartamentul si nici macar o citatie sa imi trimita . Cand a fost spart a venit politia a luat amprente a facut o foaie si au plecat. De atunci nimic . E posibil asa ceva ? Am fost si in audienta dar nimic nu sa miscat. Unde trebuie adresata plangerea.?
Răspuns la discuția Furt din locuinta
Nici numar de dosar nu am. Asa pe scurt va explic. Am sesizat politia , a venit 2 politisti plus o masina cu politisti ce sunt pe zona . Unul din cei doi politisti a luat amprente, poze iar celalalt a scris ceva "formulare" tipizate. Si de 2 ani cam atat. Nici nr de dosar , nimic. Si acuma ca as avea o pista care ar duce la prinderea infractorilor........tot nu se face nimic.
Buna ziua. Mi-a fost spart apartamentul si am sesizat politia . Au venit au constatat, au luat probe si au plecat . Si de 2 ani nu am fost chemat la politie niciodata. Am fost in audienta la seful politiei din orasul din care sunt, acesta ma trimis la seful departamentului de la furturi din locuinta. Acesta a zis ca va vorbi cu politistul care se ocupa de ancheta, dar ......minune ......tot nimic. Tin sa va precizez ca am aflat cine sunt faptuitorii, stiu de unde au facut rost de cheie ( chei speciala din ceva folie de aluminiu , nu stiu exact cum se numeste) si cum au actionat . In plus am un vecin care mi-a zis ca a vazut persoane suspecte in ziua aceea si posibil ii recunoaste. Si cu o mica ancheta si daca vecinu confirma si in plus faptuitorii sunt recidivisti , poate recunoste careva din ei. Politia poate sa le zica tot planul pe care l- au urmat si poate, poate ........dar pentru asta trebuie citata inca o persoana din anturajul lor care doreste sa declare totu cum sa intamplat deoarece faptuitorii sau laudat cu isprava lor si ai zis si cum au actionat. Dar dupa ce am zis toate acestea politistilor nu sa miscat nimic. De accea am niste intrebari. Prima intrebare :

- este normal sa nu fiu macar odata citat de catre organul de cercetare sa dau macar o declaratie sau sa se intereseze daca am auzit sau am aflat ceva ce ar putea duce la prinderea faptuitorilor?

- unde pot face plangere impotriva acestuia ? Si pentru ce as putea face plangerea ? Abuz in serviciu sau favorizarea infractorului?

- o plangere impotriva sefului de la furturi si impotriva sefului politiei din judetul in care locuiesc.

- unde pot sa mai fac sesizari in afara de parchetul de pe langa ......din orasul de unde sunt ? La parchetul general ? Procurorul general ?

Si inca o intrebare , in afara acestui subiect . Niste hoti au fost prinsi in flagrant , a fost confiscata marfa si pe langa asta ei au fost urmariti vreo 2 luni. Iar dosarul de vreo 6 luni sta pe loc. Se aude ca a fost data spaga la procuror. Dar nu am probe clare. Dar as dori sa sesizez mai departe despre acest caz deoarece pe plan local nu se misca nimic. Si acesti imfractori sunt liberi si savarsesc din nou infractiuni.

Va multumesc anticipat